Strona główna » Świąteczne dekoracje. Jak przystroić mieszkanie na Boże Narodzenie?

Świąteczne dekoracje. Jak przystroić mieszkanie na Boże Narodzenie?

23 sierpnia, 2023

Święta coraz bliżej (nawet jeżeli nie te, to kolejne), a to oznacza, że czas zająć się świątecznymi dekoracjami oraz ozdobami mieszkania, by umilić sobie oczekiwanie i wczuć się w świąteczną atmosferę. Z tej okazji przygotowaliśmy kilka pomysłów DYI oraz z gotowców na świąteczne dekoracje domu, które odbiegają od typowych i ogranych motywów.

Świąteczny wystrój domu, by poczuć magię świąt

Świąteczny wystrój, dekoracje, ozdobyCzy kiedykolwiek pomyśleliście, że jakoś nie czuć tej „magii”? Że to po prostu kolejny dzień w roku, tyle tylko, że w radiu puszczają świąteczne piosenki, z Last Christmas na czele, a w galeriach handlowych organizowane są wystawy, wyprzedaże i akcje tematyczne – choć te w zasadzie zaczynają się już w listopadzie. Mimo tych wszystkich rzeczy, czasami trudno jest wbić się w bożonarodzeniowy nastrój. Jest na to prosta rada, trzeba zadbać o świąteczny wystrój mieszkania lub domu; własnoręcznie i najlepiej z całą rodziną, stworzyć dekoracje, które sprawią, że obchody Bożego Narodzenia staną się po prostu lepsze i bardziej rodzinne.

Kalendarz adwentowy umili oczekiwanie

Może nie jest to typowa świąteczna dekoracja domu, za to wprowadza atmosferę oczekiwania i odliczania dni do świąt, a ileż daje radości dla dzieciaków. Kalendarze adwentowe występują w różnych wersjach. Oczywiście można kupić gotowe z czekoladkami, my jednak zdecydowanie polecamy wykonać własnoręczny kalendarz i powiesić go na ścianie lub pod sufitem. Taki kalendarz może mieć dowolną formę np. papierowych koszyczków lub zawieszek, w których skryte są łakocie lub prezentowe drobiazgi dla dzieciaków. Tylko tyle wystarczy, by umilić oczekiwanie na Wigilię.

Świąteczne dekoracje domu

Na kilka lub kilkanaście dni przed Bożym Narodzeniem nadchodzi czas, by zabrać się za ozdoby świąteczne do domu. O lampkach i innych świecących gadżetach nie będziemy wspominać, bo te są raczej standardem; zresztą od migających światełek boli głowa, a bez nich też można zrobić wystrój świąteczny mieszkania.

Przede wszystkim określ styl, w jakim zechcesz przystroić swoje cztery ściany i podejdź do zadania, jak do dekoracji wnętrz. Nie sztuką jest upchać różne, byle jakie ozdoby, byle byłoby ich więcej i bardziej się świeciły. Warto zrobić to z zamysłem dekoratorskim, zwłaszcza, gdy mieszkanie jest utrzymane w konkretnym stylu. Wiadomo, że co innego będzie pasowało do mieszkania minimalistycznego, w którym dominują szare ściany z betonu architektonicznego, a co innego do mieszkania w stylu glamour.

Świąteczna dekoracja domu utrzymana w jednolitym tonie np. zestawienie śnieżnobiałych ozdób z zielonymi i czerwonymi dodatkami. Polecamy trzymać się zasady trójpodziału barw, czyli kreacje przygotowywać w jednym dominującym kolorze z dwoma dodatkowymi. W osobnym tekście pisaliśmy nieco więcej na temat kolorów w mieszkaniu.

Oto świąteczne dekoracje domu, które można wykonać samodzielnie i będą pasowały do ścian z płyt od Modern Concrete:

  • Lampiony – wystrój świąteczny domu nie może obejść się bez światełek. Jednak jak już wyżej pisaliśmy, nie muszą to być migające, wielokolorowe lampki. My polecamy własnoręcznie zrobione lampiony, które można wykonać z czegokolwiek. Na przykład z ozdobionego słoika lub przezroczystego flakonu lub drewnianego. Jako wkład mogą służyć małe świeczki zapachowe lub włożone do środka białe LED-y. W każdym przypadku efekt będzie prześliczny, zwłaszcza na tle białej lub szarej ściany.

  • Ręcznie malowane bombki, papierowe łańcuchy, ozdoby hand made – własnoręcznie wykonane dekoracje świąteczne domu będą prezentowały się dużo ciekawiej niż zwykle, takie-same-jak-u-wszystkich plastikowe bombki i zawieszki. Takie bombki hand made można wykonać ze styropianu lub zaopatrzyć się w zestawy do malowania. A pamiętacie jak w dzieciństwie sklejaliśmy papierowe, kolorowe łańcuchy? To dopiero była zabawa!

  • Dekoracje z naturalnych materiałów – nie ważne, czy choinka będzie prawdziwa, czy sztuczna, warto zadbać o to, by przynajmniej niektóre dekoracje świąteczne domu były wykonane z naturalnych materiałów. Wieniec na drzwi z prawdziwego świerka lub sosny, dekoracyjne szyszki ustawione koło stroika, czy też ozdoby z orzechów, suszonych oraz świeżych owoców… a do tego mieszanka zapachowa, o typowym, świątecznym aromacie. Ach, czy już to czujecie?

Dekoracje świąteczne przed domem

Nie zapomnijmy o świątecznych dekoracjach na zewnątrz. Nie warto przesadzać z oświetleniem i migającymi lampkami – to nie zawody, który sąsiad będzie miał więcej. Ozdoby świąteczne na zewnątrz domu powinny być przede wszystkim gustowne. Polecamy zadbać o dekoracje przy wejściu, wianek na drzwiach, girlandę na schodach, okna ozdobić delikatnymi kolorowymi łańcuchami, a w ogrodzie przystroić drugą „choinkę”. Choinką może być dowolne drzewko lub krzew, przystrojony jadalnymi ozdobami dla ptaków. Takie drzewko nie dość, że ciekawie wygląda, to jeszcze sprawi, że głodne zwierzątka będą też miały swoje święto. Sięgnij po więcej inspiracji bożonarodzeniowych od Modern Concrete.

Sprawdź również;

Udostępnij: