Strona główna » Modne kolory ścian w mieszkaniu – trendy 2018

Modne kolory ścian w mieszkaniu – trendy 2018

23 sierpnia, 2023

Czas na remont mieszkania, a Ty nadal zastanawiasz się, jak pomalować ściany? A może chcesz zmienić coś w swoim otoczeniu? Kolory w mieszkaniu mają wpływ na komfort i samopoczucie. Odgrywają też dużą rolę w sposobie aranżacji i dobierania dodatków do wystroju. Czy wiesz, jakie obecnie są modne kolory mieszkania, a jakie są ponadczasowe i zawsze aktualne?

Modne kolory mieszkań – klasyka czy nutka szaleństwa?

Remont lub aranżacja mieszkania to spore wyzwanie. Mnóstwo rzeczy na głowie, załatwiania, planowania, no i jeszcze to: wybór kolorystyki. Można osiwieć, zastanawiając się, czy ściany powinny być białe, szare, zielone czy niebieskie. A jeśli szare, to w jakim odcieniu szarości, wszak jest ich około 30. Wybierając się do sklepu remontowo-budowlanego, stając przed ścianką z próbnikami farb, można dostać bólu głowy od ich ilości.

szary kolor w mieszkaniuPytanie o kolory w mieszkaniu jest podchwytliwe, ponieważ tak naprawdę wiele zależy od własnego gustu. O ile w modzie odzieżowej można kierować się krótkotrwałymi trendami i co sezon wymieniać sukienkę, buty czy koszulkę, o tyle ciężko przemalowywać i zmieniać wystrój wnętrza za każdym razem, gdy zmienią się trendy wnętrzarskie (a te potrafią ewoluować bardzo szybko). Dlatego, jeśli nie masz ustalonego wyrazistego stylu, którego chcesz się trzymać, lepiej wybierz bezpieczne, neutralne kolory: biały, szary, odcienie beżu, delikatnej zieleni lub błękitu.

Jeżeli natomiast chcesz zaszaleć, wybierz wyraziste kolory wnętrz mieszkań, w 2018 roku prym wiodą przede wszystkim: róż w wielu odcieniach, bordo, czerwień, morski i turkusowy. Niesłabnącą popularnością cieszą się też odcienie fioletu i zieleni. Rzadziej wybierane są natomiast barwy żółte i brązowe.

Psychologia kolorów, czyli co kolory w mieszkaniu mogą zrobić dla Twojego umysłu?

Poszukując informacji i pomysłów na wystrój wnętrz, warto zwrócić uwagę na znaczenie kolorów, nie tylko pod względem estetycznym, ale też duchowym. Prawdą jest, że barwy oddziałują na zmysł wzroku, a przez to na mózg. Każda ma jakiś wpływ na nas, dlatego dobierając kolory ścian w mieszkaniu, inspiracje warto oprzeć o tzw. psychologię barw.

  • Niebieski jest kolorem harmonii, poprawia produktywność i nie rozprasza.

  • Czerwony reprezentuje miłość, jest kolorem radości, przyspiesza tętno i przyciąga uwagę.

  • Żółty reprezentuje optymizm, kreatywność i sprzyja rozwojowi.

  • Zielony kojarzy się z naturą, młodością i spokojem, a także odrodzeniem.

  • Biały reprezentuje uzdrowienie, spokój i wypoczynek.

  • Szary jest kolorem równowagi i wyciszenia.

Szary kolor w mieszkaniu – czy to dobry wybór?

Jak wspomnieliśmy wyżej, kolor szary i jego odcienie są uniwersalne i neutralne zarówno designersko, jak i psychologicznie. Barwa ta stanowi więc dobrą bazę do tworzenia przeróżnych aranżacji i zestawień z drewnem, metalem lub szkłem. Na przykład ściany lub fragmenty ścian wyłożone płytami z betonu architektonicznego Modern Concrete stworzą spójną aranżację z meblami z naturalnego drewna. Szary kolor w mieszkaniu daje sporo luzu w zakresie dobierania dodatków. Sprawdź dział realizacje, by przekonać się, co ciekawego można uzyskać z zastosowaniem szarości w mieszkaniu.

Kolory ścian w mieszkaniu – aranżacje i pomysły

Czy ściany muszą być jednokolorowe? Oczywiście, że nie. Modne kolory ścian w mieszkaniu to połączenia różnych barw i materiałów. Ciekawym pomysłem są na przykład białe lub szare ściany z jedną powierzchnią w odmiennym, kontrastującym kolorze: zielonym, niebieskim, czerwonym. Pozwala to na wprowadzenie urozmaicenia i nadania konkretnego charakteru danem pomieszczeniu np. sypialnia z kojącą, zieloną ścianą; jadalnia z czerwonym akcentem; łazienka z niebieskimi dodatkami itd.

Popularnym rozwiązaniem są też fototapety, zwłaszcza takie duże, na całą ścianę. Gdy kolory w mieszkaniu i jego wystrój są dobrze dobrane, taka fototapeta np. z widokiem na miasto, las lub plażę może optycznie powiększyć pomieszczenie oraz wnieść sporo świeżego, relaksującego klimatu. W końcu któż nie chciałby rozsiąść się wygodnie na polance w lesie, ale na własnym fotelu? Taki efekt możesz uzyskać, aranżując salon wypoczynkowy w leśnym klimacie i puszczając w głośnikach kojące dźwięki natury.

Udostępnij: