Ach, Święta, Święta, wyjątkowy czas! Na tych kilka dni w zapomnienie odchodzą smutki, niesnaski i zwady, a rodziny rozsiane po różnych miejscach, zjeżdżają się do wspólnego domu. Każdy chce poczuć świąteczny nastrój, a nic nie buduje go lepiej, jak śnieg… i dekoracje. Jak udekorować dom na święta? Oto nasze bożonarodzeniowe inspiracje.

Kupione czy ręcznie robione? Oto jest pytanie!

W supermarketach już od listopada, a w niektórych nawet od października, dostępne są świąteczne dekoracje. Można tam znaleźć naprawdę wiele interesujących ozdób, tylko że… no właśnie – są to masowo produkowane gadżety. Jeżeli chcesz odróżnić się od sąsiada, możesz albo konkurować na liczbę lampek dookoła domu, albo przygotować własną dekorację, której na pewno nie będzie miał nikt inny. Oczywiście to drugie rozwiązanie jest trudniejsze i bardziej czasochłonne, ale efekt jest tego wart.

Ręcznie robione ozdoby to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu w rodzinnym gronie i zajęcie czymś dzieci. To też możliwość wczucia się w klimat, by nie traktować tego czasu wyłącznie jako okazję do najedzenia się. Wiele osób narzeka, że nie czuje klimatu świąt ze względu na ich komercjalizację, ale prawda jest taka, że to od nas samych zależy, czy to będą kolejne-takie-same-święta, czy wyjątkowe i niepowtarzalne ŚWIĘTA.

Jak udekorować mieszkanie na Boże Narodzenie – inspiracje

jak udekorować okno na boże narodzenieOto kilka propozycji ozdób do samodzielnego wykonania, dzięki którym udekorujesz dom na święta bez zbędnych kosztów, za to w 100% według własnej koncepcji. Założenie jest takie, że przynajmniej część ozdób chcesz wykonać samodzielnie, a gotowcami będziesz się jedynie posiłkować. Przed przystąpieniem do prac zaopatrz się więc w: kolorowe kartony, gruby styropian, klej, nożyczki, folię aluminiową, farbki, wstążki, cekiny, koraliki… to, jakich materiałów użyjesz, zależy wyłącznie od Twojej kreatywności.

Dekoracyjne bombki – najładniejsze są kupione w sklepie? Niekoniecznie. Naszym zdaniem najciekawsze są własnoręcznie wykonane. Podobnie jak pisanki na Wielkanoc, na Boże Narodzenie można samodzielnie zrobić bombki ze styropianu, a następnie pomalować je farbkami.

Świeczniki i lampiony – to kolejny pomysł na to, jak udekorować mieszkanie na Święta Bożego Narodzenia. Grudniowy okres nieodłącznie kojarzy nam się z lampkami, lampeczkami i kolorowymi światełkami, a sposobów na to, jak oświetlić dom na święta jest mnóstwo. My uwielbiamy wszelkiego rodzaju lampiony i zdobione świeczniki, które wyglądają po prostu obłędnie. Jeżeli ze względów bezpieczeństwa nie chcesz korzystać z świeczek parafinowych, możesz użyć sztucznej lampki, z daleka efekt będzie bardzo podobny. Mimo to nic nie zastąpi takiej prawdziwej świeczki postawionej na stole albo schowanej w zabudowanym lampionie na parapecie, by udekorować okno na boże narodzenie.

Papierowe gwiazdy – czyli sposób na to, jak udekorować pokój na święta i dobrze się przy tym bawić. Gwiazdy można powycinać z kartonu i pomalować je lub obłożyć srebrną folią, albo wykorzystać sztukę origami, by wykonać przepiękne, trójwymiarowe modele.

Stroiki i wieńce – jasne, można je kupić w niemal każdym markecie, ale warto poświęcić trochę czasu, kupić prawdziwe gałązki choinkowe, kilka wstążek, ozdobne bombki, szyszki i trochę sztucznego śniegu. Z takiego zestawu wyczarujesz małe arcydzieło, które przystroi wigilijny stół, okna lub drzwi wejściowe. Małe stroiczki są również ciekawymi pomysłami na podarunki dla gości.

Szopka z piernika – jak Święta to szopka, jak jedzenie to piernik. Czy można te dwie rzeczy połączyć? Jak najbardziej. Potrzebujesz tylko szablonu do wykrawania elementów szopki z piernika. Po wykrojeniu i upieczeniu piernika całość należy skleić lukrem i przyozdobić w dowolny sposób. Taka świąteczna, lukrowana szopka z piernika nie dość, że wygląda niesamowicie, to jeszcze wyśmienicie smakuje. Ale uwaga – ma tendencję do szybkiego znikania, zwłaszcza jeżeli w domu mieszkają dzieci.

Powyższe propozycje to zaledwie ułamek możliwości, jak udekorować dom i okna na Boże Narodzenie. Więcej inspiracji, nie tylko świątecznych szukaj na blogu Modern Concrete. Wesołych Świąt!