Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów we współczesnym budownictwie jest beton. Coraz chętniej jest używany nie tylko jako materiał konstrukcyjny, ale także dekoracyjny. Popularnością cieszą się również elewacje betonowe.

O historii betonu

Beton znali już starożytni Asyryjczycy. Na szerszą skalę zaczęto go jednak używać dopiero w starożytnym Rzymie. W latach ’20 XX wieku beton zaczęto stosować na skalę masową. W XXI wieku stał się on nie tylko materiałem konstrukcyjnym, ale stosowany jest także do aranżacji wnętrz oraz do wykańczania elewacji zewnętrznych.

Płyty z betonu jako materiał na elewacje

Do produkcji płytek betonowych przeznaczonych do wykańczania elewacji budynków stosowany jest beton architektoniczny. Produkuje się go używając tradycyjnych składników: cementu, piasku i wody. Płytki elewacyjne z betonu produkuje się stosując metodę natryskową. Dzięki temu do mieszkanki wody, piasku i cementu można dodać pigmenty nadając mieszance różne kolory. Metoda ta pozwala uzyskać także płytki o bardzo różnej fakturze. Do wyboru są więc płyty o gładkiej lub porowatej powierzchni. Producenci płytek elewacyjnych z betonu oferują je nie tylko w standardowych wymiarach i kształtach. Są także dostępne płyty niestandardowe oraz różnego rodzaju kształtki i inne elementy wykończeniowe. Elewacja betonowa daje zatem szereg różnych możliwości wizualnych.

elewacja betonowa elewacje betonoweWłaściwości płytek elewacyjnych z betonu

Betonowa elewacja będzie narażona na działanie zmiennych i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Płyty, które wykorzystamy,  muszą więc być na nie bardzo odporne. Stąd też mają one bardzo niski parametr nasiąkliwości, są odporne na działanie niskich temperatur i niepalne. Do tego są materiałem bardzo trwałym. Producenci oferują je w wielu kolorach. Mieszankę piasku, wody i cementu barwi się w masie. Dzięki temu elewacja z betonu architektonicznego nawet po kilku latach zachowuje swój pierwotny kolor: jest odporna na działanie promieni słonecznych i nie wyblaknie. Płyty betonowe na elewację możemy kupić w kolorze beżowym, białym, brązowym, bordowym oraz w tradycyjnym szarym kolorze. Rzadko dostępne są płyty w kolorze grafitowym i granatowym.

Jak konserwować elewację z płyt betonowych?

Elewacja betonowa może powstać na każdym podłożu mineralnym. Ściana powinna być równa, sucha i czysta. Płyty można również montować na klej albo śruby. Po ich zamontowaniu impregnuje się je specjalnym preparatem. Dzięki temu nie pojawią się na nich mchy i porosty. Raz na kilka lat elewacje betonowe można umyć myjką ciśnieniową. Po wyschnięciu na umytą elewację ponownie nanosimy impregnat. I to w zasadzie wszystkie prace konserwujące, których wymaga elewacja wykonana z betonowych płyt.

Elewacje betonowe mają wiele zalet. Płytki są materiałem nie tylko nie wymagającym konserwacji, ale także bardzo trwałym, odpornym na niskie temperatury i promienie słoneczne. Dostępne są w wielu kolorach i fakturach. Ich faktura może imitować różne gatunki naturalnych kamieni. Ogromną zaletą płyt betonowych jest także fakt, iż są one materiałem bardzo uniwersalnym i przy tym stosunkowo tanim, a wykonana z nich elewacja betonowa ma duże walory estetyczne.