Beton w kuchni – dekoracje ścian kuchennych

Dekoracje ścian w kuchni powinny być bardzo przemyślane, w końcu nie chodzi jedynie o estetyczne walory takiej dekoracji, ale przede wszystkim o wymiar praktyczny. Zarówno kuchnia, jak i łazienka, to spory wydatek, dlatego remontuje się te pomieszczenia raz na 10 lub 20 lat. W związku z tym, najlepiej już na początku poświęcić chwilę uwagi na projekt, a także na dobranie trwałych materiałów, które znajdą się na podłodze oraz na kuchennych ścianach.

Czym wyłożyć ściany w kuchni?

Najbardziej narażone na zanieczyszczenie i zniszczenia są fragmenty ścian pomiędzy meblami i przy blatach kuchennych. W tych miejscach zwykła farba jest materiałem zdecydowanie niewystarczającym i szybko tracącym na swoim wyglądzie oraz wytrzymałości. Na szczęście jest wiele innych rozwiązań, które będą zachowywały długą żywotność i dawały doskonały efekt wizualny. Jednym z nich jest beton architektoniczny – materiał cieszący się – ze względu na swoje liczne walory – coraz większą popularnością.

Betonowe okładziny w kuchni

Beton w kuchni może występować w dwóch postaciach. Pierwszy z nich to beton architektoniczny – płyty o różnych wymiarach, fakturze i odcieniach. Takie rozwiązanie jest niezwykle trwałe i eleganckie, a co najważniejsze, bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Wystarczy przetrzeć płyty wilgotną ścierką, aby usunąć z niej wszelkie plamy. Innym rozwiązaniem jest beton strukturalny, który nakłada się podobnie jak gips. Jest on stosunkowo prosty do położenia oraz odporny na zniszczenia, co sprawia, że jest coraz częściej wykorzystywany w wystroju wnętrz, a ze względu na swoje walory estetyczne sprawia, że dodatkowe dekoracje ścian w kuchni przestają być potrzebne.

Nowoczesne kuchnie dają szerokie aranżacyjne możliwości. W ostatnim czasie popularne w nich są szklane panele, które montuje się na specjalnych uchwytach do ściany. Panele występują w różnych kolorach oraz fantazyjnych wzorach. Najwygodniejsze, jeśli chodzi o utrzymanie czystości, są te w mlecznym odcieniu, z delikatnym wzorem. Ponadto, wielu producentów sprzętów AGD produkuje panele szklane ze wzorem, który znajduje się na sprzęcie np. na czaszy okapu.

Dekoracje ścian w kuchni

Dekoracje ścian w kuchni mogą przybrać zupełnie naturalny wygląd, dzięki użyciu cegły, drewna lub kamieni. Należy jednak pamiętać, aby takie materiały odpowiednio zaimpregnować – w innym przypadku mogą szybko się zniszczyć i zawilgotnieć. Takie rozwiązanie będzie doskonale pasowało do kuchni urządzonych w stylu nowoczesnym, prowansalskim czy skandynawskim. Jeśli nie masz możliwości skorzystania z naturalnych materiałów, możesz skorzystać z kafli łudząco przypominających cegłę albo drewno. Kafle są w dodatku bardzo proste do położenia, a przede wszystkim znacznie bardziej higieniczne.

Beton w kuchni, cegła czy drewno to oczywiście niejedyne modne ostatnio dodatki. W ostatnim czasie ogromnym hitem jest farba tablicowa. Choć w żaden sposób nie chroni ścian przed zabrudzeniem, może być ciekawym dodatkiem do białych kafli. Dzięki pomalowaniu tą farbą, ściana zamienia się w tablicę, na której można dowolnie rysować i zmazywać napisy i różne obrazki.

Nowoczesne aranżacje kuchni stawiają na połączenie funkcjonalności i dobrego gustu. W takich pomieszczeniach wszystko idealnie do siebie pasuje i wszystko ma swoje wyznaczone miejsce. Dzięki temu korzystanie z takiego pomieszczenia jest wygodne, a gotowanie znacznie przyjemniejsze. Przemyślanie zaprojektowana, nowoczesna kuchnia będzie nie tylko praktyczna, ale będzie również zachwycała swoim wyglądem przez długie lata.

Betonowe okładziny w kuchni

Z betonu architektonicznego produkowane są między innymi płyty, które nadają się do wykorzystania w charakterze okładzin na ściany i podłogi. Wymiary tych płyt to:

→ 60×60 cm;
→ 90×60 cm;
→ 120×60;
→ 120×120.

Płyty w tych wymiarach są najłatwiej dostępne. Możemy jednak zamówić wykonanie płyt także w innych rozmiarach. Są to tak zwane płyty typu flexi. Od standardowych różnią się nie tylko wymiarami, ale także kształtem i kolorem. Płyty mają zróżnicowaną grubość. Możemy kupić płyty o grubości: 15, 18, 20 milimetrów. Płyty te mogą być kładzione na ścianach i podłogach. W kuchniach najlepiej sprawdzą się płyty, które już na etapie produkcji zostały pokryte impregnatem zabezpieczającym je przed działaniem wilgoci. Jeśli wszystko zostanie wykonane zgodnie ze sztuką, betonowa ściana w kuchni będzie cieszyć oko przez długie lata.

beton architektoniczny kuchnia

Betonowe blaty i zlewozmywaki

Beton w kuchni ma szerokie zastosowanie – oprócz ozdobienia ścian, wykonuje się z niego także zlewozmywaki i blaty kuchenne. Zabezpiecza się je specjalnymi impregnatami, które są dopuszczone do kontaktu z żywnością. Taki blat jest więc nie tylko bardzo trwały, ale także bezpieczny. Jest również odporny na zabrudzenia, w tym także tłuste plamy. Z łatwością można zarówno blaty, jak też betonowe okładziny ścian czy podłóg, utrzymać w czystości. Z betonu architektonicznego możliwe jest także wykonanie mebli kuchennych. Beton w kuchni to cała masa możliwości – zapytaj nas o szczegóły.

Beton w kuchni – gdzie pasują betonowe elementy?

Betonowe okładziny, blaty czy meble najczęściej spotkamy w kuchniach nowoczesnych, urządzonych w stylu industrialnym. Ale beton w kuchni doskonale wygląda w połączeniu z innymi, naturalnymi materiałami, w tym także z drewnem. Stąd też betonowe elementy sprawdzą się także w kuchniach urządzonych w stylu rustykalnym. Szarość betonu warto przełamać wybierając dodatki w intensywnych kolorach: czarne lub czerwone. Beton w kuchni jest gorącym trendem wnętrzarskim. To materiał, który w naszym kraju zyskuje coraz większą popularność. Jest bardzo dekoracyjny, idealnie pasuje nie tylko do nowoczesnych pomieszczeń. Trwałość to tylko jeden z jego atutów.

Jeśli interesuje Cię betonowa ściana w kuchni lub jakikolwiek inny dodatek z tego tworzywa, zapraszamy do kontaktu. Doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania.