Betonowe ściany w salonie

Salon jest miejscem spotkań całej rodziny. W tym pomieszczeniu w ciągu dnia każdy domownik spędza najwięcej czasu, dlatego też aranżacja salonu powinna być niezwykle przemyślana. Duży pokój powinien być miejscem ciepłym, przyciągającym wszystkich członków rodziny, ale również praktycznym, aby korzystanie z tego pomieszczenia nie było uciążliwością. Nowoczesnym i eleganckim rozwiązaniem jest np. betonowa ściana w salonie. W niniejszym tekście prezentujemy jednak również inne sposoby i zasady wykończenia tego pomieszczenia.

Nowoczesny salon – zasady projektowania

Najważniejszą z zasad jest zachowanie odpowiedniej przestrzeni. Salon w nowoczesnym stylu powinien mieć około 20m2, dzięki czemu zmieszczą się w nim wszelkie potrzebne meble, nie tworząc wizualnego zagracenia. W większym metrażowo salonie należy zadbać o to, aby nie utworzyły się puste miejsca, która wbrew pozorom nie będą wpływały na odczucie większej przestrzeni, ale będą sprawiały wrażenie niewykończonego pokoju.

Bardzo istotne ze strony praktycznej są szlaki komunikacyjne. Przyjmuje się, że szlak łączący wszystkie wejścia do pokoju powinien mieć 80 cm szerokości. Dlatego też, jeśli Twój salon posiada balkon, to na trasie „drzwi wejściowe do salonu – balkon”, nie powinno nic stać, a Ty swobodnie powinieneś móc przejść ten dystans, bez przestawiania np. stolika.

Z racji tego, że w dużym pokoju spędza się najwięcej czasu, warto zadbać o oświetlenie. Najlepszym byłoby te naturalnie wpadające do mieszkania przez okna z trzech kierunków. Jednak w blokach takie rozwiązanie jest rzadko spotykane. Okna od strony południowej również są bardzo pożądane i zapewniają dużą ilość światła przez cały dzień. Jeśli okna do salonu znajdują się od wschodniej strony, a promienie słońca do Twojego mieszkania wpadają jedynie do południa, zadbaj o dużą ilość punktów świetlnych. Koniecznie umieść żyrandol nad stołem oraz w okolicach sofy wypoczynkowej. Dodatkowe punkty oświetlenia możesz uzyskać dzięki umieszczeniu lamp stojących.

betonowa ściana w salonie
beton architektoniczny w salonie

Aranżacja salonu – ściany i podłogi

Najlepszym i najbardziej wytrzymałym, jednak najdroższym podłogowym rozwiązaniem są deski drewniane, które będą Ci jednak służyły przez wiele lat. Jeśli się na nie zdecydujesz wybierz deski dębowe lub jesionowe – zachowują one najdłuższą żywotność. Zdecydowanie tańszym, a równie dobrym rozwiązaniem są panele. Wybierz takie o klasie ścieralności AC4 lub AC5 i grubości przynajmniej 7 mm, dzięki czemu będą one dobrze wyglądały przez kilkanaście lat. Panele, w przeciwieństwie do drewnianej podłogi, dostępne są w wielu kolorach i fakturach, dlatego też możesz je idealnie dobrać do stylu, w jakim urządzasz pokój. Kolejnym rozwiązaniem jest wykładzina, która choć daje przyjemne ciepło, trudno zadbać o jej czystość, szczególnie jeśli w domu znajdują się zwierzęta.

Ściany w salonie są elementem o praktycznie nieskończonych możliwościach aranżacyjnych, jednak pamiętaj, aby pasowały one do całej koncepcji pokoju. W ostatnim czasie ponownie modne zrobiły się tapety, szczególnie te w stylu 3D albo przedstawiające pejzaże lub kwieciste wzory. Jeśli chcesz mieć taką tapetę w pokoju, wyłóż nią jedynie jedną ze ścian, tak aby wzory nie były przytłaczające. Resztę ścian pomaluj w kolorze, który widoczny jest również na tapecie. Kolejnym, zyskującym na popularności rozwiązaniem, są płyty betonowe w salonie.

Beton architektoniczny w salonie – pomost pomiędzy starym, a nowym

Do dużych salonów często wybierany jest beton architektoniczny, który tworzy elegancki, nietuzinkowy klimat. Płyty dostępne są w różnych wymiarach, w kolorze białym lub w wielu odcieniach szarości. Można z nich stworzyć jednokolorową ścianę lub kompozycję różnych odcieni. Beton na ścianie w salonie sprawdzi się szczególnie, jeśli chcemy urządzić pomieszczenie w stylu industrialnym. Betonowa ściana w salonie jest podkreśleniem minimalistycznego, pofabrycznego designu. W dużych przestrzeniach doskonale wygląda również ceglana ściana, pozostawiona w naturalnym kolorze lub pomalowana na biało.

Najprostszym oraz najtańszym rozwiązaniem na odmianę wnętrza jest pomalowanie ścian farbą. Przed nałożeniem farby zadbaj o to, aby ściany były gładkie, wszelkie odpryski czy dziury będą bardziej widoczne po nałożeniu koloru. Modne w ostatnim czasie stały się pokoje pomalowane na biało, jednak na rynku jest cała paleta barw, którą możesz swobodnie wykorzystać.

Szczegółowe zaprojektowanie oraz konsekwentne trzymanie się ustaleń dotyczących stylu, w jakim urządzony będzie Twój salon, pozwoli Ci na stworzenie wymarzonego, wizualnie spójnego pokoju, który będzie Twoją dumą i powodem do radości przez wiele lat.

Betonowa ściana w salonie to rozwiązanie, które jest nie tylko trwałe, ale również bardzo eleganckie. Co więcej, beton na ścianie w salonie można doskonale łączyć z innymi materiałami czy elementami wystroju. Zapytaj nas o więcej.

beton architektoniczny salon
architektoniczny beton w salonie

Nasze realizacje nowoczesnych salonów z zastosowaniem płyt z betonu architektonicznego