Strona główna » Uporczywe plamy na ścianie nie chcą zejść? Znamy na to sposób!

Uporczywe plamy na ścianie nie chcą zejść? Znamy na to sposób!

23 sierpnia, 2023

Plama na ścianie. Wrrr. Jedna. Druga. Trzecia. Już nie możesz na nie patrzeć i zastanawiasz się, jak usunąć uporczywe plamy na ścianie, ponieważ zwykłe mycie i szorowanie nic nie daje? A przecież nie o to chodzi, żeby zetrzeć ją razem z farbą. Niestety zacieków, tłustych plam i przebarwień grzybiczych nie można ot tak zamalować, a w każdym razie nie jest to łatwe. Podpowiadamy czym usunąć tłuste plamy ze ściany i czym je zamalować.

Utrzymywanie ścian w czystości to podstawa

plamy na ścianie czyszczeniePlamy na ścianie najlepiej usuwać od razu po ich powstaniu, gdy jeszcze nie wyschną i nie wejdą w strukturę powierzchni. Wtedy istnieje największa szansa na pozbycie się problemu bez nadmiernego wysiłku. Gdy tylko zauważysz, że taka plama powstała na ścianie przetrzyj ją wilgotną ściereczką z dodatkiem środka myjącego. Obawiasz się o farbę? Spokojnie. Większość farb wewnętrznych jest odporna na mycie i szorowanie, więc nic złego nie powinno się stać. Taką farbę polecamy zwłaszcza do miejsc szczególnie narażonych na zabrudzenia: do kuchni, przedsionków domów czy warsztatów – czyli wszędzie, gdzie mogą tworzyć się mokre plamy na ścianie, plamy z błota, tłuszczu i smarów itd. Niestety nie zawsze uda Ci się uchronić przed nimi i wtedy przydadzą się skuteczne sposoby na to jak zmyć tłuste plamy ze ściany.

Zadbaj o zabezpieczenie antyplamowe

Aby nie musieć martwić się o to, czym zmyć tłuste plamy ze ściany w miejscach najbardziej narażonych na zabrudzenie trzeba zadbać o ochronę ściany. Pod względem potencjału plamotwórczego na pierwszym miejscu będzie oczywiście kuchnia i przestrzeń nad blatem kuchennym. W celu jej zabezpieczenia polecamy modne i pięknie wyglądające szklane tafle gładkie lub z nadrukiem, tradycyjne kafelki, specjalne farby lateksowe albo płyty z betonu architektonicznego, które w połączeniu z betonowym blatem kuchennym Modern Concrete będą nie tylko chroniły ścianę, ale też nadadzą kuchni oryginalnego, minimalistycznego wyglądu.

 • modne i pięknie wyglądające szklane tafle gładkie lub z nadrukiem – świetnie sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach, do tego ilość możliwych wzorów jest niemal nieograniczona, ich niewątpliwą zaletą jest także fakt, że można samemu zaprojektować wzór na takiej tafli, co sprawi, że nasza kuchnia będzie jedyna w swoim rodzaju.

 • tradycyjne kafelki – to chyba najczęściej wybierane rozwiązanie do domu czy mieszkania, obecny asortyment wzorów i rozmiarów kafelków sprawia, że pasują one do każdego stylu.
 • specjalne farby – takich farb na rynku jest coraz więcej, głównie są to farby lateksowe czy ceramiczne, dobrze pamiętać, że są trzy klasy takich farb: pierwsza – odporna na szorowanie, nawet na mokro (taka farba dobrze sprawdzi się przy zlewie czy blacie roboczym, druga – farba zmywalna – idealna do mniej brudzących się miejsc w kuchni, trzecia – odporna na delikatne czyszczenie na sucho – taka farba raczej sprawdzi się tylko na suficie.
 • płyty z betonu architektonicznego, które w połączeniu z betonowym blatem kuchennym Modern Concrete będą nie tylko chroniły ścianę, ale też nadadzą kuchni oryginalnego, minimalistycznego wyglądu.

Ściany w dziecięcym pokoju koniecznie powinny być pokryte farbą ułatwiającą zmywanie. Można też pokusić się o pomalowanie kawałka ściany specjalną farbą tablicową, po której maluch będzie mógł swobodnie malować, oszczędzając (miejmy nadzieję) pozostałe ściany.

Ścianę w warsztacie lub garażu warto wyłożyć płytami z betonu architektonicznego, albo jeszcze lepiej zbudować garaż z takich płyt, zyskując w ten sposób spokój ducha. Beton jest materiałem odpornym na szorowanie, dlatego zmyjesz z niego większość plam, nawet tych najgorszych. Jeśli jednak stało się nieuniknione i na Twojej ścianie pojawiła się plama, zapoznaj się z poniższą listą najpopularniejszych sposobów na tłuste plamy na ścianie.

Jak usunąć tłustą plamę ze ściany domowym sposobem?

Istnieje kilka metod na pozbycie się uporczywych plam, oczywiście im szybciej zareagujesz, tym szansa na sukces będzie większa:

 • Zabrudzenie przetrzyj wilgotną szmatką z odrobiną płynu do mycia naczyń, najlepiej żeby był bez barwników. Świeże plamy bardzo dobrze poddają się takim zabiegom.

 • Plamę możesz spryskać płynem do mycia okien, a następnie przemyć wodą i wytrzeć ściereczką.
 • Tłustą plamę możesz zebrać papierowym ręcznikiem, a następnie posyp ją mąką ziemniaczaną lub talkiem. Wilgoć i tłuszcz wejdą w proszek, który łatwo zetrzesz. Jeżeli pozostanie ślad, przetrzyj ścianę wilgotną ściereczką z płynem do mycia naczyń.
 • Możesz także wykorzystać piankę do golenia. Wystarczy posmarować nią plamę na ścianie, a następnie odczekać 2-3 godziny i wytrzeć wszystko miękką i wilgotną szmatką.
 • Jak zmyć tłuszcz ze ściany, ale ten naprawdę uporczywy? W takim przypadku dobrze może się sprawdzić benzyna lakowa. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym podczas jej używania, ponieważ gdy nałożymy jej zbyt dużo może dojść do uszkodzenia nie tylko farby, ale i ściany. Najpierw namocz plamę na ścianie wrzątkiem, a następnie przetrzyj gąbką nasączoną (ale w niewielkiej ilości) benzyną. Na sam koniec ponownie przetrzyj wszystko wodą i poczekaj aż wyschnie.
 • Kolejnym sprawdzonym środkiem jest mydło malarskie. Co prawda najczęściej używa się go do czyszczenia ścian przed malowaniem, ponieważ dobrze usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, to świetnie sprawdzi się też do oczyszczenia już pomalowanych ścian. Warto wspomnieć, że jest to jeden z tańszych środków do tego typu zadań specjalnych. Rozpuść niewielką ilość mydła w ciepłej wodzie, namocz gąbkę i wyczyść zabrudzenie na ścianie
 • Do kolejnego sposobu wystarczy nam kreda i ściereczka z mikrofibry. Najpierw brudne miejsce zamaluj kredą, a następnie po kilku minutach wytrzyj wszystko suchą ściereczką. Na sam koniec przetrzyj jeszcze na mokro plamę na ścianie.
 • W sytuacji, gdy nic nie pomaga, trzeba sięgnąć po środki większego kalibru. Najskuteczniejszym sposobem jest starcie papierem ściernym brudnej powłoki, a następnie pomalowanie ściany farbą na tłuste plamy. Jest to specjalna farba do zacieków, którą można stosować również na tłuste powierzchnie.

Przeczytaj też: porady jak czyścić ściany.

Jak usunąć rysunki dzieci ze ścian?

Nie od dziś wiadomo, że kreatywność dzieci nie zna granic. Bardzo często arkusz papieru jest dla nich niewystarczający i swoje pomysły artystyczne przenoszą na ściany. Wymienione wyżej sposoby powinny pomóc także na takie zabrudzenia. Jeśli jednak nie uda Ci się usunąć rysunku swojej pociechy, możesz skorzystać z następujących rozwiązań:

 • soda oczyszczona – przygotuj papkę z sody oczyszczonej i wody, a następnie nanieś tę miksturę na plamę na ścianie i delikatnie potrzyj.
 • pasta do zębów – tu też wystarczy nanieść za pomocą ściereczki nieco pasty na ścianę i potrzeć. Pamiętaj jednak, żeby użyć białej pasty, a nie żelowej i kolorowej.
 • WD-40 – to jedno z chyba kilku tysięcy zastosowań tego popularnego środka. Nanieś nieco WD-40 na plamę przy użyciu ściereczki i potrzyj. Na koniec możesz jeszcze przetrzeć wszystko na mokro.
 • magiczna gąbka – dość popularny produkt dostępny w większości drogerii czy supermarketów. Pamiętaj jednak, żeby obchodzić się z nią delikatnie, bo pocierając za mocno można uszkodzić farbę na ścianie.

Jak usunąć zacieki na ścianie?

Już wiesz jak usunąć tłuste plamy ze ściany. Z zaciekami sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Pierwsze pytanie brzmi – skąd pojawił się zaciek na naszej ścianie. Jeśli jest to efekt przenikania wody i problemów z zawilgoceniem ścian, jednorazowa akcja ratunkowa nie przyniesie efektów, ponieważ zacieki będą pojawiać się co jakiś czas. Dlatego w takim przypadku, w pierwszej kolejności powinieneś dokładnie osuszyć ściany i całe pomieszczenie. Czasami może to się wiązać nawet z większym remontem i wymianą izolacji czy remontem dachu. W pozostałych przypadkach w pierwszej kolejności należy pozbyć się mokrej plamy na ścianie. Możesz skorzystać z jednego z opisanych powyżej sposobów. Pamiętaj, że zanim przystąpisz do kolejnych kroków ściana musi być całkowicie sucha. W innym przypadku farba nie będzie dobrze się trzymała. Niestety czasami przy większych zaciekach proces wysychania ściany może trwać nawet kilka tygodni. Optymalny poziom wilgoci w tynku to 5%.

Gdy ściana jest już sucha, zamaluj zaciek specjalną farbą przeznaczoną do tego celu. Tego typu farby są dość drogie, ale na szczęście nie potrzebujesz ich wiele, dlatego zazwyczaj wystarczy najmniejsze opakowanie. Po dokładnym wyschnięciu możesz pomalować ścianę zwykłą farbą. Pamiętaj jednak, że jeżeli miejsce, które malujesz sprzyja powstawaniu plam i zacieków, wybierz specjalne farby, które charakteryzują się wysoką odpornością na szorowanie i zmywanie.

Jak zamalować zacieki i mokre plamy na ścianie?

remont malowanieNiestety tłuste plamy, zacieki i zachlapania sokiem owocowym, które zdążą wsiąknąć w ścianę, są trudne zarówno do wywabienia, jak i do zamalowania. Po tłustej powierzchni nie da się malować farbą, a zacieki i kolorowe plamy będą widoczne nawet po nałożeniu kilkukrotnej warstwy. W takim razie jak zamalować plamy na ścianie? Oczywiście najlepiej byłoby zeszlifować zabrudzoną powierzchnię i zamalować ją farbą, ale zakładając, że chcemy tego uniknąć, są na to dwa sposoby:

 • Po pierwsze odizolowanie zacieków warstwą farby podkładowej, która tworzy na ścianie nieprzepuszczalną warstewkę ochronną, poprawia chłonność podłoża i zapewnia dobrą przyczepność farby.

 • Drugim sposobem jest specjalna farba na tłuste plamy do kupienia w marketach budowlanych, najlepiej sprawdza się w przypadku białych ścian i jest doskonałą odpowiedzią na to, jak zamalować tłuste plamy na ścianie.

Najwięcej pracy czeka Cię, jeżeli zechcesz usunąć plamy na ścianie powstałe na skutek pleśni i grzyba. Tutaj nie obejdzie się bez specjalnego środka grzybobójczego oraz ponownego przemalowania powierzchni. Jak dokładnie to zrobić, opisujemy w artykule o tym, jak się pozbyć grzyba ze ściany.

Udostępnij: