Strona główna » Jak czyścić ściany – przydatne porady, aby w domu zawsze było czysto

Jak czyścić ściany – przydatne porady, aby w domu zawsze było czysto

23 sierpnia, 2023

Ściana. To ten element domu, który jest tak niepozorny i oczywisty, że nie zwraca się na nią uwagi – chyba że jest brudna. Na szczęście malowanie całego pomieszczenia to ostateczność, bo większość zabrudzeń można bezpiecznie wyczyścić. Jeśli więc nie wiesz, jak usunąć tłuste plamy ze ściany lub w ogóle czym umyć brudną ścianę, to zapraszamy do lektury.

Zmywanie plam i mycie ścian przed malowaniem

Zazwyczaj ściany myje się z dwóch powodów – aby usunąć bieżące zabrudzenia i odświeżyć wnętrze lub by przygotować je przed malowaniem. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć i jak dużą powierzchnię wyczyścić, należy zastosować odpowiednie metody i preparaty. Sama odpowiedź na pytanie: czym myć ściany, nie jest jednoznaczna i uniwersalna, bo tak, jak plamy na ubraniach, tak również zabrudzenia na ścianach, należy czyścić odpowiednimi środkami. W przeciwnym razie uzyskany rezultat może nie być zadowalający.

Mycie ścian – zrób to dobrze!

Ta czynność nie jest tak trudna, jak się wydaje. Podstawową kwestią jest to, czym umyć brudne ściany. Środek myjący musi być dobrany odpowiednio zarówno do rodzaju plamy, jak i do rodzaju farby. Niestety niewskazane są silne detergenty i zastosowanie dużej ilości wody, bo mogą naruszyć powłokę, powodując jeszcze więcej szkód niż punktowe smugi.

Należy jednocześnie pamiętać, że każde zabrudzenie wymaga nieco innego potraktowania. Tłuste plamy na ścianie trzeba zmyć czymś innym niż zabrudzenia po kredkach, mazakach czy jedzeniu. Najczęściej w myciu ścian sprawdza się roztwór mydła lub płynu do naczyń. Jeśli jednak to nie pomoże, warto sięgnąć po inne specyfiki: ocet lub sodę oczyszczoną, które usuną nawet najbardziej odporne zabrudzenia, w tym także te powstałe wskutek radosnej twórczości artystycznej dzieci.

Jak umyć ściany poplamione tłuszczem innymi sposobami? Takim zabrudzeniom zaradzi mydło malarskie, mąka ziemniaczana lub… chleb. Na rynku dostępnych jest również wiele środków chemicznych dedykowanych właśnie myciu ścian przed malowaniem lub zmywaniu plam różnego typu. Jednak wiele z nich zawiera w składzie alkohol, który może wejść w reakcje z farbą, powodując powstanie błyszczących łat.

Jak zmyć plamy ze ściany?

Sam środek, nawet ten najlepszy, nie wystarczy, by doprowadzić ścianę do pierwotnego wyglądu. Należy ją również czyścić z odpowiednią siłą, bo szorując zbyt mocno, można naruszyć warstwę farby. Szmatka musi być regularnie płukana w czystej wodzie, by brud został zmyty, a nie rozmazany. Trzeba uważać także na powstanie ewentualnych zacieków.

Czyszczenie ścian przed malowaniem

Mycie ścian może okazać się także konieczne, gdy chcemy je przemalować. To najszybszy i najlepszy sposób na odtłuszczenie powierzchni, usunięcie plam z pleśni i grzybów, a także przygotowanie powierzchni pod dalsze działania. Najlepiej sprawdzi się tutaj mydło malarskie, które z łatwością można dostać w sklepach budowlanych. Doskonale poradzi sobie ono nawet z uporczywymi plamami.

Zastanawiasz się, czym umyć ściany przed malowaniem? Domowe sposoby nie są w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Nakładanie farby wymaga profesjonalnego przygotowania powierzchni, z którym nie poradzi sobie sama woda, ocet, płyn do naczyń czy inne wykorzystywane w domu specyfiki.

Nie farba, a dekoracyjne płyty betonowe. Jak czyścić beton we wnętrzu?

Beton architektoniczny Modern Concrete to efektowny element wystroju. Stosuje się go między innymi we wnętrzach minimalistycznych, loftowych oraz industrialnych, gdzie wydobywa najbardziej niepowtarzalne cechy zastosowanego stylu. Jednak tak jak każda ściana ulega zabrudzeniom i zakurzeniu. Co więcej, ze względu na specyficzną powierzchnię jest bardzo podatny na powstawanie wszelkiego rodzaju plam. Nasuwa się więc pytanie, czym wyczyścić płyty betonowe, aby nie uległy zniszczeniu?

Czym wyczyścić płyty betonowe?

Czyszczenie betonu wbrew pozorom nie jest trudniejsze niż mycie ścian pomalowanych farbą. Będą do tego potrzebne: miotła, łagodny środek myjący oraz gąbka. Płyty betonowe najlepiej najpierw zamieść suchą i czystą szczotką, pozbywając się w ten sposób kurzu. Następnie należy delikatnie i bez zbędnego szorowania przemyć elementy betonowe.

Mycie betonu wymaga użycia minimalnej ilości wody, gdyż jest on stosunkowo chłonnym materiałem i może zabsorbować wilgoć, co zmieni jego wygląd i właściwości. Niewskazane jest także nadmierne szorowanie i stosowanie ostrych przedmiotów do czyszczenia. Brzydkie rysy mogą całkowicie odebrać betonowi architektonicznemu jego designerski wygląd.

Dobrym sposobem, aby ułatwić sobie czyszczenie betonu we wnętrzu, jest impregnacja. Pokrycie płyt odpowiednim preparatem zabezpieczy je przed brudem i osadem.Dzięki odpowiednim czynnościom konserwującym nie trzeba będzie po latach zastanawiać się, jak wyczyścić stary beton, ponieważ zachowa on niezmieniony wygląd pomimo upływu czasu.

Beton architektoniczny a tłuszcz

Mycie betonu z tłuszczu jest niewątpliwie trudnym oraz uciążliwym zajęciem. Wymaga od osoby, która podjęła się sprzątania ustalenia przyczyny zabrudzenia, a także znajomości właściwości materiału, na którym znajduje się plama.

Warto jednak zawczasu dowiedzieć się, jak usunąć tłuszcz z betonu, aby w razie potrzeby móc odpowiednio szybko zareagować oraz uniknąć większych zniszczeń. Najczęściej zupełnie przypadkowo dochodzi do powstania tego rodzaju zabrudzeń podczas wykonywania codziennych czynności. Jeśli w trakcie podawania wieczornego posiłku na ściany wylał się olej lub dzieci w trakcie zabawy pobrudziły ją tłustymi rączkami, pozostaje nic innego jak działać – najlepiej przy pomocy dedykowanego środka czyszczącego.

Mycie betonu z tłustych plam

jak czyścić ścianyBeton architektoniczny i tłuszcz to połączenie, którego usuwanie jest dość skomplikowane. Wszystko przez wysoką chłonność materiału, utrudniającą pozbycie się plam. Zazwyczaj czyszczenie betonowej powierzchni trzeba wykonać etapowo, ponieważ jej nasiąkliwość sprawia, że tłuszcz przenika aż na sam spód. W tej sytuacji powierzchowne, jednorazowe usunięcie zabrudzenia nie wystarczy, gdyż nowa plama „wyjdzie” po kilku dniach. Czynność czyszczenia betonu z tłuszczu najlepiej powtórzyć więc kilkukrotnie, aby całkowicie pozbyć się problemu. Przed zabraniem się do pracy można zrobić test na nasiąkliwość powierzchni, ale trzeba mieć świadomość, że wszystkie płyty betonowe są z reguły bardzo chłonne – chyba że zostały poddane impregnacji.

Jak usunąć tłuszcz z betonu?

Najlepszym sposobem na to, jak umyć ściany z betonu, na których znajdują się tłuste plamy, jest preparat dedykowany do usuwania oleju z tego rodzaju powierzchni. Chemiczny środek łatwo szybko i usunie uporczywe zabrudzenia, nie powodując uszkodzeń. Przed jego zastosowaniem koniecznie trzeba jednak przeczytać instrukcję obsługi.

Czyszczenie betonu, aby uniknąć utrwalenia się tłustej plamy

Usuwanie tłustych plam z betonu będzie dużo łatwiejsze, jeśli nie dopuści się do ich utrwalenia. W przypadku pojawienia się zabrudzenia należy działać natychmiastowo.Czym myć ściany w pierwszej kolejności? Otóż niczym. Najlepiej nasypać w miejscu zabrudzenia (jeśli jest taka możliwość) sorbent lub piasek, które zapobiegną przedostaniu się oleju do niższych warstw betonowej powierzchni. Po odczekaniu około godziny i usunięciu sypkich materiałów można dopiero zabrać się do mycia.

Usuwania oleju z betonu – domowe sposoby

W internecie wiele osób radzi, jak umyć ściany z betonu poplamione tłuszczem za pomocą domowych sposobów. Wśród sprawdzonych rozwiązań wymienia się płyn do mycia naczyń, środek chemiczny typu Domestos, a nawet… rozpuszczalnik. Trzeba mieć jednak świadomość, że o ile pierwsza metoda, choć mało skuteczna, jest stosunkowo bezpieczna dla betonowych płyt, to już pozostałe mogą doprowadzić do powstania poważnych szkód i nieodwracalnie zmienić wygląd ozdobnych powierzchni. Po co więc ryzykować i narażać się na wysokie koszty związane z kolejnym remontem? Lepiej wybrać bezpieczną, sprawdzoną opcję w postaci dedykowanych preparatów do czyszczenia betonu.

Planujesz remont i chcesz wymienić płyty betonowe? A może dopiero nosisz się z zamiarem położenia ich w swoim domu? Zapoznaj się z ofertą Modern Concrete, sprawdź nasze realizacje, a potem wybierz z katalogu produkty dla siebie!

Udostępnij: