Ściana. To ten element domu, który jest tak niepozorny i oczywisty, że nie zwraca się na nią uwagi – chyba że jest brudna. Na szczęście malowanie całego pomieszczenia to ostateczność, bo większość zabrudzeń można bezpiecznie wyczyścić. Jeśli więc nie wiesz jak usunąć tłuste plamy ze ściany lub w ogóle czym umyć brudną ścianę, to zapraszamy do lektury.

Zmywanie plam i mycie ścian przed malowaniem

Zazwyczaj ściany myje się z dwóch powodów – aby usunąć bieżące zabrudzenia i odświeżyć wnętrze lub by przygotować je przed malowaniem. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć i jak dużą powierzchnię wyczyścić, należy zastosować odpowiednie metody i preparaty. Sama odpowiedź na pytanie: czym myć ściany, nie jest jednoznaczna i uniwersalna, bo tak, jak plamy na ubraniach, tak również zabrudzenia na ścianach, należy czyścić odpowiednimi środkami. W przeciwnym razie uzyskany rezultat może nie być zadowalający.

Mycie ścian – zrób to dobrze!

Ta czynność nie jest tak trudna, jak się wydaje. Podstawową kwestią jest to, czym umyć brudne ściany. Środek myjący musi być dobrany odpowiednio zarówno do rodzaju plamy, jak i do rodzaju farby. Niestety niewskazane są silne detergenty i zastosowanie dużej ilości wody, bo mogą naruszyć powłokę, powodując jeszcze więcej szkód niż punktowe smugi.

jak czyścić ścianyNależy jednocześnie pamiętać, że każde zabrudzenie wymaga nieco innego potraktowania. Tłuste plamy na ścianie trzeba zmyć czymś innym niż zabrudzenia po kredkach, mazakach czy jedzeniu. Najczęściej w myciu ścian sprawdza się roztwór mydła lub płynu do naczyń. Jeśli jednak to nie pomoże, warto sięgnąć po inne specyfiki: ocet lub sodę oczyszczoną, które usuną nawet najbardziej odporne zabrudzenia, w tym także te powstałe wskutek radosnej twórczości artystycznej dzieci. Tłustym plamom zaradzi mydło malarskie, mąka ziemniaczana lub… chleb. Na rynku dostępnych jest również wiele środków chemicznych dedykowanych właśnie myciu ścian przed malowaniem lub zmywaniu plam różnego typu. Jednak wiele z nich zawiera w składzie alkohol, który może wejść w reakcje z farbą, powodując powstanie błyszczących łat.

Jak zmyć plamy ze ściany?

Sam środek, nawet ten najlepszy, nie wystarczy, by doprowadzić ścianę do pierwotnego wyglądu. Należy ją również czyścić z odpowiednią siłą, bo szorując zbyt mocno, można naruszyć warstwę farby. Szmatka musi być regularnie płukana w czystej wodzie, by brud został zmyty, a nie rozmazany. Trzeba uważać także na powstanie ewentualnych zacieków.

Nie farba, a dekoracyjne płyty betonowe. Jak czyścić beton we wnętrzu?

Beton architektoniczny to efektowny element wystroju. Stosuje się go między innymi we wnętrzach minimalistycznych, loftowych i industrialnych, gdzie wydobywa najbardziej niepowtarzalne cechy zastosowanego stylu. Jednak tak jak każda ściana ulega zabrudzeniom i zakurzeniu. Co więcej, ze względu na specyficzną powierzchnię jest bardzo podatny na powstawanie wszelkiego rodzaju plam.

Czyszczenie betonu wbrew pozorom nie jest trudniejsze niż mycie ścian pomalowanych farbą. Będą do tego potrzebne: miotła, łagodny środek myjący oraz gąbka. Płyty betonowe najlepiej najpierw zamieść suchą i czystą szczotką, pozbywając się w ten sposób kurzu. Następnie należy delikatnie i bez zbędnego szorowania przemyć elementy betonowe. Warto przy tym używać jak najmniej wody, gdyż beton jest dość chłonnym materiałem i może zabsorbować wilgoć, co zmieni jego wygląd i właściwości. Niewskazane jest także nadmierne szorowanie i stosowanie ostrych przedmiotów do czyszczenia. Brzydkie rysy mogą całkowicie odebrać betonowi architektonicznemu jego designerski wygląd.

Dobrym sposobem, aby ułatwić sobie czyszczenie betonu we wnętrzu, jest jego impregnacja. Pokrycie płyt odpowiednim preparatem może bardzo usprawnić późniejszą pielęgnację, stanowiąc barierę dla brudu i plam.

Czyszczenie ścian przed malowaniem

Mycie ścian może okazać się także konieczne, gdy chcemy je przemalować. To najszybszy i najlepszy sposób na odtłuszczenie powierzchni, usunięcie plam z pleśni i grzybów, a także przygotowanie powierzchni pod dalsze działania. Najlepiej sprawdzi się tutaj mydło malarskie, które z łatwością można dostać w sklepach budowlanych. Doskonale poradzi sobie ono nawet z uporczywymi plamami.