Garaż jest miejscem niemal magicznym. To takie pomieszczenie, w którym znajduje się wszystko i wszystko się zmieści. To miejsce odosobnienia, gdzie można spokojnie odetchnąć po trudach dnia i odciąć się od wszystkich bodźców zewnętrznych. Garaż to miejsce odpoczynku dla majsterkowiczów i fanów motoryzacji. Warto zadbać o to, by taka konstrukcja była porządna i dawała odpowiedni komfort oraz schronienie. Można postawić garaż z blachy, ale lepszym rozwiązaniem będzie porządny i niedrogi garaż z płyt betonowych. Dlaczego?

Czy warto postawić garaż betonowy?

Pospolite blaszaki, czyli garaże zbudowane z blachy falistej to konstrukcje o niewielkiej wytrzymałości i praktycznie zerowej izolacji. Jeżeli garaż jest tylko schowkiem na niepotrzebne rzeczy i korzystasz z niego dwa razy do roku, by wyciągnąć i schować sezonowy sprzęt, to zwykły blaszak spełni swoje zadanie. Jeżeli jednak ma to być budynek o większej funkcjonalności i estetyce, wtedy lepiej postawić trwalszą konstrukcję. Budowa garażu z płyt betonowych nie jest ani bardzo skomplikowana, ani bardzo droga, za to korzyści wynikające z takiego rozwiązania są naprawdę spore.

Garaże betonowe są trwałe i stabilne, zniosą porywiste wiatry, ulewne deszcze i siarczyste zimy. Charakteryzują się lepszą izolacją cieplną niż blaszane, a dodatkowo ocieplone, zagwarantują komfortową temperaturę wewnątrz również zimą. Betonowe płyty od Modern Concrete są estetyczne i trwałe. Można je wykończyć według własnego uznania, np. tynkiem lub farbą, ale nie jest to konieczne.

Jak zrobić garaż z płyt betonowych?

Zacznijmy od rzeczy podstawowej, czyli formalności, jakie trzeba spełnić, chcąc podstawić garaż z płyt betonowych. Pozwolenie będzie konieczne tylko w przypadku, jeżeli zamierzasz wybudować konstrukcję większą niż 35 m2 i dotyczy to każdego obiektu. Jeżeli budowla nie przekroczy 35 m2, to bez problemu możesz stawiać garaż betonowy. Jest tylko jedno „ale” – upewnij się, że łączna powierzchnia zabudowy nie przekroczy 500 m2, a na działce nie będą stać więcej niż 2 takie budynki. A jeżeli garaże betonowe mają stanąć na gruncie, który jest we współwłasności, wtedy wszyscy współwłaściciele muszą wyrazić na to zgodę.

Gdy zechcesz sobie sprawić duży garaż z płyt betonowych o powierzchni powyżej 35 m2, wtedy musisz to zgłosić, a jeżeli w ciągu 21 dni nie otrzymasz protestu ze strony urzędu, możesz zacząć budowę.

Budowa garażu z płyt betonowych, jak zacząć?

budowa garażu z płyt betonowychGdy już wiesz, że nie potrzebujesz – albo potrzebujesz – pozwolenia, możesz zabrać się za projektowanie. W internecie znajdziesz sporo gotowych pomysłów na betonowe garaże, ale jeżeli potrzebujesz jakiegoś indywidualnego projektu, który będzie spełniał Twoje oczekiwania, możesz zatrudnić do tego architekta. Koszt wynosi od kilkuset złotych do dwóch tysięcy.

Wybierając koncepcje garażu z płyt betonowych, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, o których nie zawsze się myśli. Zastanów się, do czego będzie wykorzystywany garaż teraz i w przyszłości. Miejsce na jedno auto powinno być obowiązkowe, ale co w sytuacji, gdy przyjadą do Ciebie goście? A może w przyszłości wasza rodzina powiększy się o… kolejny samochód? Warto zadbać o dodatkową przestrzeń i wybudować garaż ciut większy, niż aktualnie tego potrzebujesz – miejsca nigdy zbyt wiele.

Innym, ciekawym rozwiązaniem są garaże połączone z altaną, gdzie wewnątrz znajduje się Twoje królestwo, mieszkanie dla samochodu i domek majsterkowicza, a na zewnątrz, pod zadaszeniem, miejsce na rodzinnego grilla. Skoro budować garaż, to od razu taki, który będzie maksymalnie funkcjonalny, prawda? Pomysłów na garaże betonowe z płyt i ich aranżację jest o wiele więcej, z pewnością jeszcze do tego wrócimy.

Koszty materiałów, czyli przede wszystkim płyt z betonu architektonicznego możesz sprawdzić tutaj: ceny płyt z betonu architektonicznego. Do tego należy doliczyć koszt materiałów oraz robocizny. W zależności od wybranego wariantu budowa garaży z płyt betonowych to koszt około od 10 tysięcy złotych do 15 tysięcy złotych. Cena nie uwzględnia wykończeń.

Garaże z płyt betonowych to z pewnością najlepsze i najrozsądniejsze rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na tym, aby garaż był nie tylko składowiskiem rupieci, ale przede wszystkim Twoim miejscem odosobnienia. Płyty z betonu są tańsze niż cegły i pustaki, i tylko niewiele droższe niż blacha. Rachunek jest oczywisty!