Strona główna » Jak pozbyć się grzyba ze ściany? Praktyczne wskazówki

Jak pozbyć się grzyba ze ściany? Praktyczne wskazówki

23 sierpnia, 2023

Grzyb na ścianie lub ukryty pod jej powierzchnią to koszmar. I to na dodatek taki koszmar, którego trudno jest się pozbyć, bo gdy grzyb raz zaatakuje, ryzyko że pojawi się ponownie jest spore. Pleśń rośnie w miejscach, w których panuje duża wilgoć i nie ma odpowiedniej wentylacji, a elementy konstrukcyjne nie zostały odpowiednio zabezpieczone. Może rosnąć też w źle wykonanych fundamentach i w izolacji, w której pojawiają się mostki termiczne podatne na skraplanie pary wodnej. Takie wilgotne środowisko jest idealne do rozwoju grzybów. Chcesz wiedzieć, jak poradzić sobie z grzybem na ścianie?

Skąd bierze się grzyb na ścianie? Przyczyny

pleśń grzyb brud na ścianieNa początku warto powiedzieć sobie jasno: zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć, a więc nie dopuszczać do rozwoju pleśni. Usuwanie grzyba ze ścian jest trudne, czasochłonne i nie zawsze zakończone pełnym sukcesem. Dlatego należy usunąć przyczyny pleśni na ścianie, a te mogą być różne. Najczęściej wynikają z zaniedbań budowlanych i złej termoizolacji. Skupiska pleśni i grzybów tworzą się w miejscach, w których może się skraplać para wodna lub do których może przenikać wilgoć. Z tego względu ogniska pleśni znajdują się w tzw. mostkach termicznych oraz w źle izolowanych elementach konstrukcyjnych. Naprawa niestety wiąże się z przeprowadzeniem remontu w celu usunięcia usterek.

Drugą, równie istotną przyczyną grzyba na ścianie jest zła wentylacja, która może poważnie zaszkodzić. W pomieszczeniach, w których panuje duża wilgoć powietrza (łazienka, kuchnia) przy jednoczesnym braku lub niedostatecznej wentylacji szybko dochodzi do zagrzybienia ścian, sufitu i podłogi. Podatne na wnikanie wilgoci i rozwój pleśni są również wilgotne piwnice, pralnie i garaże.

Jeżeli nie chcesz w przyszłości zastanawiać się jak usunąć grzyba ze ściany, już na etapie budowy lub remontu zadbaj o to, by w warstwie izolacyjnej nie było żadnych mostków termicznych. Przypilnuj też, aby wentylacja została dobrze zaplanowana, a materiał ścian, nie sprzyjał rozwojowi mikroorganizmów. Jak to zrobić? Oczywiście wybierając sprawdzoną firmę remontowo-budowlaną oraz używając materiałów odpornych na grzyby i pleśnie. Płyty z betonu architektonicznego Modern Concrete są kiepskim siedliskiem dla grzybów i innych mikroorganizmów.

Jak usunąć grzyba ze ściany i sufitu krok po kroku

renowacja mieszkania błędyNa początku trzeba usunąć przyczynę powstawania problemu, przeciwnym wypadku usuwanie pleśni ze ścian w będzie jedynie doraźnym działaniem. Nieszczelności i miejsca przecieków oraz zawilgoceń należy uszczelnić, zainstalować nawiewniki bądź usprawnić działanie wentylacji grawitacyjnej. Gdy zlikwidujesz przyczynę, możesz zaczynać usuwanie grzyba z sufitu i ściany.

Działania zależą od tego, jak głęboko sięga pleśń i na jakiej powierzchni jest rozprzestrzeniona. Jeżeli jest to jedynie powierzchowne skażenie, usuwanie pleśni ze ścian jest stosunkowo łatwe. Trzeba zaopatrzyć się w preparat grzybobójczy i zgodnie z instrukcją nanieść go na powierzchnię w miejscach skażenia. Po wszystkim ścianę należy zabezpieczyć środkiem impregnującym i chroniącym przed ponownym rozwojem grzyba oraz pomalować ją farbą biostatyczną. W przypadku mniejszych zniszczeń można spróbować pozbyć się plamy ze ścian bez konieczności ich przemalowywania, choć efekt będzie prawdopodobnie jedynie połowiczny.

Gdy grzyb wniknął głęboko w ścianę, a farba zaczęła się łuszczyć, trzeba nastawić się na większy remont. Samo usuwanie grzyba ze ściany będzie nieefektywne i nieestetyczne. Łuszczącą się farbę należy usunąć, a tynk skuć z miejsca i okolic, w którym znalazła się grzybnia. Następnie należy dokładnie i kilkukrotnie pokryć ścianę środkiem grzybobójczym zgodnie z instrukcją producenta. Po wyschnięciu środka na ścianę trzeba nałożyć nowy tynk, a następnie pomalować farbą biostatyczną o podwyższonej odporności na rozwój mikroorganizmów.

Przy okazji remontu warto zastanowić się, czy zamiast tynku nie lepiej byłoby wyłożyć ścianę płytami z betonu architektonicznego, które prezentują się stylowo, są łatwe w montażu i można je skutecznie zakonserwować środkami grzybobójczymi. Takie płyty bardzo dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności. Zamiast zastanawiać się jak zlikwidować pleśń na ścianie lepiej wykonać ściany w taki sposób, by problem nigdy Cię nie dotyczył.

Udostępnij: