Strona główna » Na czym NIE oszczędzać podczas remontu i wykończeniówki?

Na czym NIE oszczędzać podczas remontu i wykończeniówki?

23 sierpnia, 2023

Remont, renowacja czy też wykańczanie wnętrz to czynności, które wiążą się ze sporymi wydatkami. Nic więc dziwnego, że wiele osób poszukuje oszczędności i okazji do cięcia kosztów wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe. Da się to zrobić, a nawet kilka razy poruszaliśmy kwestie remontów niskim kosztem. Warto jednak mieć na uwadze, że nie zawsze opłaca się oszczędzać na remoncie mieszkania.

Oszczędności na remoncie – nie zawsze wyjdą nam na dobre

remont mieszkania koszty oszczędnościPewne rzeczy powinny być zrobione raz a dobrze, w przeciwnym razie będą się mściły, a wymiana elementów na nowsze może być kosztowna i z pewnością będzie frustrująca. Do przedmiotów wykończeniowych zaliczamy takie rzeczy jak: podłogi, malowanie ścian, płytki, biały montaż, stolarka wewnętrzna zwłaszcza drzwi i parapety. To właśnie je najbardziej widać i wychodzą na pierwszy plan, dlatego wszelkie niedoróbki czy zbytnie oszczędności będą irytowały.

To nie znaczy, że trzeba od razu sięgać po produkty premium, jednak nie warto brać pod uwagę najniższej półki cenowej. Z reguły rozsądną jakość utrzymują już średniopółkowe akcesoria. Weźmy na przykład panele podłogowe: niskiej jakości panele o kiepskich właściwościach i nikłej odporności na ścieranie szybko ulegną zniszczeniu, przetarciom i odkształceniom, a po niedługim czasie podłoga będzie wymagała renowacji lub wymiany.

Oszczędności na remoncie nie zawsze wychodzą na dobre pod względem wykończenia ścian. Wykonanie tynków najtańszym kosztem i pomalowanie ściany dowolną farbą, którą znajdzie się gdzieś na wyprzedaży, to prosty sposób na katastrofę.

Czy da się zrobić solidne i estetyczne wykończenie ścian w nietypowy sposób, a jednocześnie nie wydając za dużo? Naszą propozycją są płyty okładzinowe z betonu architektonicznego. Proste w montażu, w korzystnej cenie i nie wymagają malowania ani dodatkowego zabezpieczania. Dostępne są w kilku odcieniach oraz fakturach od gładkiej do porowatej.

Na czym nie oszczędzać przy remoncie i wykończeniówce?

Elementy wykończenia mieszkania, które nie powinny być wykonywane budżetowo to zwłaszcza:

  • remont podłoga oszczędnościPodłogi – podłoga to najbardziej użytkowana część mieszkania i szybko ulega zużyciu. Z tego względu niezależnie, czy na podłodze będą panele, kafelki czy deski, zawsze warto inwestować w dobrej jakości materiały. Na nich nie warto oszczędzać podczas remontu.

  • Ściany i sufit – zawsze będziesz na nie patrzeć, i jeżeli coś będzie nie tak, zawsze będziesz to widzieć. Kruszący się tynk, łuszcząca się farba, zabrudzenia, których nie da się zmyć. Lepiej nie ryzykować – jak zrobić ścianę z betonu.

  • Okna i drzwi – w przyszłości będzie je trudno wymienić bez konieczności rozgrzebywania połowy mieszkania, dlatego lepiej kupić i zamontować je raz a dobrze.

  • Nieruchome meble – meble na wymiar do kuchni również należą do tych elementów, na których lepiej nie oszczędzać, gdyż ich późniejsza wymiana lub naprawa będzie kosztowna.

Kuchnia i łazienka są pomieszczeniami, które zdecydowanie powinny być najlepiej wykonane i wykończone. O ile remont czy renowacja pokoju, sypialni lub salonu nie jest bardzo kłopotliwy, o tyle zmiana kuchni i łazienki już tak. Jeżeli masz ograniczony budżet i zastanawiasz się na co przeznaczyć pieniądze, a gdzie nieco zaoszczędzić, warto dać nieco więcej na wykończenie kuchni i łazienki, natomiast oszczędności na remoncie można poczynić w pozostałych pomieszczeniach. W kuchni warto zainwestować w porządny zlew i baterię oraz blat. Polecamy betonowe blaty kuchenne od Modern Concrete.

Wykończenie mieszkania – o czym jeszcze pamiętać?

remont na czym nie oszczędzać Warto kierować się wskazówkami jak wykonać tani i dobry remont, na czym można nieco zaoszczędzić, a na czym nie warto. Część prac bez problemu można wykonać samodzielnie. Poświęcając prywatny czas odpadnie sporo kosztów związanych z robocizną ekipy remontowej. Jednak jeżeli nie jesteś pewien, że sobie poradzisz, lepiej powierz prace profesjonalistom. Oszczędności na remoncie nie mogą wiązać się z fuszerką i amatorką, w przeciwnym razie będziesz niezadowolony z efektu.

Wykończenie mieszkania to ostatni krok, a całkowity koszt remontu trzeba liczyć łącznie z takimi czynnościami jak wymiana instalacji, tynkowanie czy prostowanie ścian. To wszystko kosztuje, dlatego weź kartkę i długopis, rozpisz koszty i dodaj jeszcze 10-15% zapasu tak na wszelki wypadek, by nie trzeba było zanadto oszczędzać na wykończeniu mieszkania.

Warto również sprawdzić:

Udostępnij: