Strona główna » Tani (i dobry) remont czy to możliwe?

Tani (i dobry) remont czy to możliwe?

23 sierpnia, 2023

Znane powiedzenie mówi: „tanio, dobrze, szybko – możesz wybrać tylko dwa” i jest w tym sporo prawdy. Mimo to tani i dobry remont mieszkania jest możliwy, pod warunkiem, że pozwolisz sobie na pewne ustępstwa, a część prac wykonasz samodzielnie. Jak przeprowadzić remont tanim kosztem i nie żałować? Jak sprawić, że „tanio i dobrze” pójdą ze sobą w parze? Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą Ci się przydać.

Określ co możesz zrobić samodzielnie, a do czego potrzebujesz fachowców

Materiały swoje kosztują i ciężko to obejść. Jednak zaraz po materiałach, to robocizna stanowi największy koszt. Możesz więc sporo zaoszczędzić inwestując własny czas zamiast pieniędzy. Jeżeli chcesz tanio wyremontować mieszkanie, będziesz musiał część czynności wykonać samodzielnie.

Do czego będzie KONIECZNY fachowiec?

 • Instalacje elektryczne
 • Instalacje hydrauliczne
 • Instalacje gazowe
 • Instalacje grzewcze
 • Ingerencje w elementy nośne budynku (tylko po uzyskaniu zgody zarządcy!)
 • Ingerencje w przewody kominowe i wentylacyjne
 • Instalacje niektórych urządzeń np. gazowej płyty grzewczej, piecyka gazowego, montaż kaloryferów itd.
 • Montaż okien i drzwi wejściowych

Powyższe czynności muszą być przeprowadzone w sposób fachowy przez osoby mające odpowiednie uprawnienia. Zwłaszcza ingerencje w instalacje: elektryczną, hydrauliczną i gazową muszą być wykonane przez profesjonalistów. Samodzielne majstrowanie przy tych pracach może skończyć się przykrymi konsekwencjami, nie tylko finansowymi.

Co lepiej, aby zrobił fachowiec, ale nie musi?

Jeżeli znasz się nieco na remontach i wykończeniach, możesz wziąć na siebie takie rzeczy jak wyrównywania ścian i tynkowanie, wyrównywanie podłogi i sufitu, skuwanie tynków, wstawianie drzwi wewnętrznych. Jeżeli planujesz taki remont, przeczytaj koniecznie artykuł o tym, jak przygotować się do remontu mieszkania. Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek. Pamiętaj jednak, że to czasochłonna i trudna praca, a remont mieszkania tanim kosztem i własnymi siłami nie zawsze się opłaca. Może się okazać, że zatrudnienie ekipy remontowej przyniesie więcej korzyści niż tani remont domu lub mieszkania, który będzie się ciągnął w nieskończoność, a i tak nie będziesz zadowolony z efektu.

Szczególnie w przypadku ścian warto zastanowić się, czy lepiej zrobić remont tanio i samemu, czy może jednak lepiej będzie powierzyć pracę fachowcom w zakresie wyrównywania ścian i ich wykańczania.

Jeżeli chcesz zrobić remont niewielkim kosztem, warto rozważyć materiały do wykańczania i wyrównywania ścian. My polecamy płyty z betonu architektonicznego Modern Concrete nadające się zarówno do wnętrz mieszkań, jako okładziny stopni i schodów, jak i płyty elewacyjne oraz płyty tarasowe.

Co bez problemu zrobisz samodzielnie?

Tak zwaną „bazę” pozwól wykonać fachowcom, a Ty zajmij się wykończeniówką. Ta część remontu najwięcej kosztuje, a przecież wiele z elementów można bez problemu zrobić samodzielnie. No bo przecież malowanie ścian nie jest specjalnie wymagającym zajęciem. Również takie rzeczy jak: układanie paneli podłogowych, montowanie lamp sufitowych, montaż różnego rodzaju elementów ozdobnych, czy składanie mebli z Ikei, podłączenie baterii umywalkowej do instalacji, założenie karniszy i rolet okiennych – to wszystko są prace, które możesz bez większego problemu wykonać osobiście bez utraty na jakości, a znacząco obniżysz koszt remontu domu.

Czy wiesz, ile kosztuje remont mieszkania? Przygotowaliśmy dla Ciebie rozpiskę, abyś wiedział co ile kosztuje i na czym można zaoszczędzić, by tanio wyremontować lokal.

Ceny materiałów – sprawdzaj gdzie się opłaca

O cenach materiałów budowlanych i jakości nie będziemy pisali. Tutaj jest ogromne pole manewru i każdy musi samodzielnie zdecydować czy woli użyć materiałów z wyższej, niższej czy średniej półki. Koszt ten jest decydujący, ale można go nieco zmniejszyć nie rezygnując z wysokiej jakości. Szczególnie polecamy zakupy przez internet, ponieważ w Sieci łatwo porównać ze sobą ceny różnych sklepów. Jeżeli nie dysponujesz samochodem dostawczym, to koszt transportu i tak musisz ponieść, niezależnie od tego, czy robisz zakupy w pobliskim markecie, czy zamawiasz materiały ze składu oddalonego o kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów. Przy większych zamówieniach oszczędności i tak prawdopodobnie będą większe niż koszt transportu, więc to się opłaca. Również płyty betonowe możesz zamówić on-line. Koniecznie sprawdź ofertę Modern Concrete.

Tani remont domu. Co jeszcze może się przydać?

 • Kupuj z wyprzedzeniem i śledź sezonowe wyprzedaże. Czasami bardziej opłaca się gromadzić materiały budowlane przez kilka miesięcy lub nawet rok, niż zamawiać wszystko jednocześnie na ostatnią chwilę.
 • Jeżeli coś możesz odrestaurować i odnowić, zrób to. Odmalowane stare meble, zrobione z pomysłem obecnie są na topie, a zapewniają sporo oszczędności.
 • Tanie remonty nie zawsze są optymalne. Czasami lepiej dołożyć kilka tysięcy i mieć spokój na lata, niż żałować i poprawiać po kilku miesiącach; bo może się okazać, że remont mieszkania tanim kosztem w rzeczywistości będzie drogim przedsięwzięciem.

Tani remont? Zacznij od elewacji

Odnowienie elewacji nie jest zajęciem ani łatwym, ani tanim. Jednak wiele osób jeszcze bardziej zwiększa koszty całego przedsięwzięcia, przez brak należytego przygotowania. Aby przeprowadzić tani remont elewacji, najpierw musisz zorientować się w tym, jak zminimalizować koszty remontu. Najlepiej zacznij od wyboru odpowiedniego materiału, którym zamierzasz obłożyć dom.

Drewniana elewacja może przekreślić wszelkie Twoje nadzieje na tani remont ściany. Nie dość, że koszty eksploatacji i odnowy są niezwykle wysokie, to i sam materiał z roku na rok coraz bardziej drożeje, w szczególności gatunki egzotyczne.

Znacznie lepszą opcją na tani remont elewacji wydaje się więc tynk. Ten nie tylko jest budżetowym rozwiązaniem, ale do tego występuje w licznych kolorach i rodzajach, które pozwalają na dostosowanie aranżacji do indywidualnych upodobań. Niestety tutaj wadą są koszty eksploatacji. Te, w zależności od gatunku tynku, mogą być różne i powodować rozmaite problemy. Jeśli się na niego zdecydujesz, prędzej czy później znowu będzie czekało Cię dużo pracy, wiążącej się z kolejnymi wydatkami.

Więc jak tanio wyremontować elewację? Jak przeprowadzić tani remont elewacji? Odpowiedzią mogą być deski elewacyjne, które są wykonane z włóknocementu i redukują większość wspomnianych wcześniej problemów. Nie trzeba ich wymieniać ani impregnować, a czyszczenie również jest zaskakująco proste. Wystarczy woda. Co prawda kosztują prawie dwa, a nawet trzy razy więcej niż tynk, jednak ich koszty eksploatacji są znacznie tańsze.

Kolejnym sposobem na tani remont elewacji, są płyty betonowe. Te, podobnie jak deski elewacyjne, nie potrzebują impregnacji oraz specjalnego czyszczenia. Do tego występują w wielu odcieniach, dzięki czemu wpasują się do każdego możliwego otoczenia. Jasne płyty świetnie uzupełnią bardziej nowoczesne aranżacje, podczas gdy ciemne, czy nawet czarne doskonale sprawdzą się w bardziej „tradycyjnych” projektach.

Płytki o wielu zastosowaniach – sposób na tani remont elewacji

Poza robocizną to właśnie materiały są największym wydatkiem w czasie remontu. Ich cena z roku na rok rośnie, a do tego ludzie nie ułatwiają sobie pracy, często kupując je w nadmiarze. Jak więc temu zaradzić?

Cóż, jednym ze sposobów na remont tanim kosztem, jest wykorzystywanie tych samych materiałów w różnych miejscach. Weźmy na przykład takie płyty betonowe. Często wykorzystywane są do zbudowania podjazdu do garażu, ale równie dobrze mogą posłużyć do wybudowania tarasu czy podstawy pod altanę. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że zostanie Ci dużo materiałów po remoncie, a do tego będziesz mógł je zakupić w większej ilości, dzięki czemu wynegocjujesz niższą cenę.

Materiały z drugiej ręki?

Jednak nie zawsze potrzeba dużych nakładów materiałów, by przeprowadzić tani remont. Czasami wystarczy jedynie poprawić niewielki element wokół domu albo wymienić uszkodzony fragment chodnika. W takich sytuacjach nie warto biegać do sklepu, gdzie materiały sprzedawane są w paczkach po wiele sztuk. Kupno takich wielopaków na pewno nie sprawi, że wykonasz remont tanim kosztem. Co więc w takiej sytuacji robić?

Zwróć się do internetu. Tam na lokalnych forach i platformach handlowych często można znaleźć oferty osób, które same są po remoncie i akurat chcą pozbyć się nadmiaru materiałów. Często nie chcą za to żadnych pieniędzy albo w ramach rekompensaty oczekują przysłowiowej czekolady. To stwarza świetną okazję do zaoszczędzenia, a przy tym do urozmaicenia swojego otoczenia. W końcu kto wie, czy w czasie szukania rozwiązania jak uzyskać tani remont, nie natkniesz się na jakąś perełkę, która świetnie wpasowałaby się do Twojego ogrodu czy wnętrza.

Remont tanim kosztem – oszczędzanie dzięki DIY

Tanie remonty przestrzeni wokół domu to nie tylko kwestia materiałów i robocizny. To nie tylko bawienie się w cemencie, kładzenie elewacji czy naprawa ścieżek. To również meble! Zastanawiając się, jak tanio wyremontować okolicę wokół domu, może Cię najść ochota na zakup nowego wyposażenia. Jednak warto wcześniej zastanowić się, czy na pewno musisz od razu iść do sklepu. Tam meble są często drogie i do tego mogą nie przypaść Ci do gustu. Jak wcześniej wspominaliśmy, warto w takich sytuacjach zerknąć na lokalne fora czy platformy handlowe, gdzie możesz kupić potrzebne rzeczy w niższej cenie. Jednak co zrobić, gdy i tam nic nie znajdziesz?

Wiadomo nie od dziś, że największym sprzymierzeńcem remontu tanim kosztem jest własna inicjatywa. W przypadku mebli warto zerknąć w stronę wszelakich poradników DIY. Nieużywane palety drewniane z łatwością mogą przerodzić się w wygodną kanapę ogrodową, na którą wystarczy rzucić kilka poduszek, by miło się na niej siedziało. Tak zwane stepping stones do wszelakich ścieżek, można wykonać samemu z pomocą odrobiny betonu. Pomysłów są tysiące i wiele z nich nada się nawet dla ludzi, którzy nigdy nie parali się majsterkowaniem. Dlatego, jeżeli zależy ci, by tani remont był w twoim zasięgu, warto popatrzeć, co możesz zrobić sam, wykorzystując przy tym rzeczy z drugiej ręki lub tanie materiały.

Udostępnij: