Znane powiedzenie mówi: „tanio, dobrze, szybko – możesz wybrać tylko dwa” i jest w tym sporo prawdy. Mimo to tani i dobry remont mieszkania jest możliwy, pod warunkiem, że pozwolisz sobie na pewne ustępstwa, a część prac wykonasz samodzielnie. Jak przeprowadzić remont tanim kosztem i nie żałować? Jak sprawić, że „tanio i dobrze” pójdą ze sobą w parze? Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą Ci się przydać.

Określ co możesz zrobić samodzielnie, a do czego potrzebujesz fachowców

Materiały swoje kosztują i ciężko to obejść. Jednak zaraz po materiałach, to robocizna stanowi największy koszt. Możesz więc sporo zaoszczędzić inwestując własny czas zamiast pieniędzy. Jeżeli chcesz tanio wyremontować mieszkanie, będziesz musiał część czynności wykonać samodzielnie.

Do czego będzie KONIECZNY fachowiec?

 • Instalacje elektryczną

 • Instalacje hydrauliczną

 • Instalację gazową

 • Instalację grzewczą

 • Ingerencje w elementy nośne budynku (tylko po uzyskaniu zgody zarządcy!)

 • Ingerencje w przewody kominowe i wentylacyjne

 • Instalację niektórych urządzeń np. gazowej płyty grzewczej, piecyka gazowego, montaż kaloryferów itd.

 • Montaż okien i drzwi wejściowych

Powyższe czynności muszą być przeprowadzone w sposób fachowy przez osoby mające odpowiednie uprawnienia. Zwłaszcza ingerencje w instalacje: elektryczną, hydrauliczną i gazową muszą być wykonane przez profesjonalistów. Samodzielne majstrowanie przy tych pracach może skończyć się przykrymi konsekwencjami, nie tylko finansowymi.

Co lepiej, aby zrobił fachowiec, ale nie musi?

remont malowanieJeżeli znasz się nieco na remontach i wykończeniach, możesz wziąć na siebie takie rzeczy jak wyrównywania ścian i tynkowanie, wyrównywanie podłogi i sufitu, skuwanie tynków, wstawianie drzwi wewnętrznych. Jeżeli planujesz taki remont, przeczytaj koniecznie artykuł o tym, jak przygotować się do remontu mieszkania. Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek. Pamiętaj jednak, że to czasochłonna i trudna praca, a remont mieszkania tanim kosztem i własnymi siłami nie zawsze się opłaca. Może się okazać, że zatrudnienie ekipy remontowej przyniesie więcej korzyści niż tani remont domu lub mieszkania, który będzie się ciągnął w nieskończoność, a i tak nie będziesz zadowolony z efektu.

Szczególnie w przypadku ścian warto zastanowić się, czy lepiej zrobić remont tanio i samemu, czy może jednak lepiej będzie powierzyć pracę fachowcom w zakresie wyrównywania ścian i ich wykańczania.

Jeżeli chcesz zrobić remont niewielkim kosztem, warto rozważyć materiały do wykańczania i wyrównywania ścian. My polecamy płyty z betonu architektonicznego Modern Concrete nadające się zarówno do wnętrz mieszkań, jako okładziny stopni i schodów, jak i płyty elewacyjne oraz płyty tarasowe.

Co bez problemu zrobisz samodzielnie?

Tak zwaną „bazę” pozwól wykonać fachowcom, a Ty zajmuj się wykończeniówką. Ta część remontu najwięcej kosztuje, a przecież wiele z elementów można bez problemu zrobić samodzielnie. No bo przecież malowanie ścian nie jest specjalnie wymagającym zajęciem. Również takie rzeczy jak: układanie paneli podłogowych, montowanie lamp sufitowych, montaż różnego rodzaju elementów ozdobnych, czy składanie mebli z Ikei, podłączenie baterii umywalkowej do instalacji, założenie karniszy i rolet okiennych – to wszystko są prace, które możesz bez większego problemu wykonać osobiście bez utraty na jakości, a znacząco obniżysz koszt remontu domu.

Czy wiesz, ile kosztuje remont mieszkania? Przygotowaliśmy dla Ciebie rozpiskę, abyś wiedział co ile kosztuje i na czym można zaoszczędzić, by tanio wyremontować lokal.

Ceny materiałów – sprawdzaj gdzie się opłaca

O cenach materiałów budowlanych i jakości nie będziemy pisali. Tutaj jest ogromne pole manewru i każdy musi samodzielnie zdecydować czy woli użyć materiałów z wyższej, niższej czy średniej półki. Koszt ten jest decydujący, ale można go nieco zmniejszyć nie rezygnując z wysokiej jakości. Szczególnie polecamy zakupy przez internet, ponieważ w Sieci łatwo porównać ze sobą ceny różnych sklepów. Jeżeli nie dysponujesz samochodem dostawczym, to koszt transportu i tak musisz ponieść, niezależnie od tego, czy robisz zakupy w pobliskim markecie, czy zamawiasz materiały ze składu oddalonego o kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów. Przy większych zamówieniach oszczędności i tak prawdopodobnie będą większe niż koszt transportu, więc to się opłaca. Również płyty betonowe możesz zamówić on-line. Koniecznie sprawdź ofertę Modern Concrete.

Tani remont domu. Co jeszcze może się przydać?

 • Kupuj z wyprzedzeniem i śledź sezonowe wyprzedaże. Czasami bardziej opłaca się gromadzić materiały budowlane przez kilka miesięcy lub nawet rok, niż zamawiać wszystko jednocześnie na ostatnią chwilę.

 • Jeżeli coś możesz odrestaurować i odnowić, zrób to. Odmalowane stare meble, zrobione z pomysłem obecnie są na topie, a zapewniają sporo oszczędności.

 • Tanie remonty nie zawsze są optymalne. Czasami lepiej dołożyć kilka tysięcy i mieć spokój na lata, niż żałować i poprawiać po kilku miesiącach; bo może się okazać, że remont mieszkania tanim kosztem w rzeczywistości będzie drogim przedsięwzięciem.