Beton architektoniczny jest wyjątkowo wytrzymałym materiałem, jednak, aby długo cieszył oko należy go nie tylko dobrze położyć, ale również odpowiednio zaimpregnować. Jeśli zastosujesz kilka prostych zasad Twoje ściany będą wyglądały doskonale przez wiele lat, a Ty szybko nie będziesz musiał myśleć o remoncie.

Jak zrobić ścianę z betonu?

Beton architektoniczny nie jest materiałem trudnym do zamontowania. Zdecydowanie trudniejsze jest nakładanie betonu strukturalnego, który bywa przebiegłym materiałem, szczególnie w rękach budowlańców amatorów. Jeśli nie masz pojęcia, jak zrobić ścianę z betonu, lepiej powierz to zadanie profesjonalistom – zobacz: montaż płyt z betonu architektonicznego. Jeśli jednak znasz się trochę na pracach wykończeniowych, poniższe instrukcje na pewno okażą się przydatne.

Przy montowaniu płyt najważniejsze jest trzymać się kilku zasad. Przed przystąpieniem do prac sprawdź, czy ściana jest równa. Wszelkie nierówności mogą przyczyniać się do nierównego położenia płyt, a co za tym idzie – ich zniszczenia bądź niedoskonałego efektu końcowego. Kolejną rzeczą jest przyczepność i udźwig ściany. Montowanie płyt betonowych na ścianę z płyty karton-gips nie jest najlepszym pomysłem. Beton ma swój ciężar i delikatna ścianka może go nie utrzymać. Przed przyklejeniem betonu dekoracyjnego pomaluj ściany gruntem lub innym płynem przeznaczonym do trudnych powierzchni. Wszelkie otwory, które musisz wykonać w płytach, wykonuj przy użyciu narzędzi kamieniarskich, a nie do glazury, nie używaj również udaru – zastosowanie się do tych zasad zniweluje ryzyko pęknięcia płyt.

Beton architektoniczny można przymocować na kilka sposobów, natomiast najpopularniejsze są dwa rozwiązania:

• klejenie płyt – jest to rozwiązanie jak zrobić ścianę z betonunajłatwiejsze i wymagające najmniejszego obeznania się z tematem montażu. Nakładaj na ścianę klej do betonu architektonicznego – dwuskładnikowy, poliuretanowy – na tzw. grzebień. Inne sposoby nakładania np. gruba warstwa kleju rozłożona na całej płycie lub klej umieszczony jedynie na rogach może spowodować przebarwienie i odkształcenie się płyt.

• okrągłe kotwy ozdobne – jest to bardziej zaawansowany sposób mocowania. W płytach robi się specjalne otwory, dzięki którym są one przymocowywane do ścian. Jest to rozwiązanie najbardziej wytrzymałe, a jednocześnie najbardziej dekoracyjne, ponieważ śruby są widoczne na płycie.

Impregnacja

Skoro wiesz już, jak zrobić ścianę z betonu, teraz kilka słów na temat jej pielęgnacji. Impregnacja betonu architektonicznego konieczna jest w łazience i kuchni. Są to miejsca szczególnie narażone na wilgoć i wszelkie zabrudzenia, dlatego też należy położyć dwie warstwy impregnatu, który ochroni beton architektoniczny przed tłustym nalotem i innymi plamami. Nie ma konieczności impregnowania płyt, które umieszczone są w pokojach, natomiast dobrze jest nanieść na nie chociaż jedną warstwę chroniącą, zapewni to dłuższą żywotność betonowej ściany.

Płyty w naszej ofercie

W naszej ofercie płyt z betonu architektonicznego znajdziesz dwie wielkości płyt – duża płyta o wymiarze 120 x 60 cm i o grubości 2 cm sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, gdzie efekt końcowy ma dać jednolitą ścianę, natomiast mniejsza 100 x 50 cm i o grubości 1,5 cm będzie doskonałym materiałem do zrobienia dwukolorowej szachownicy. Ważną kwestią przy wyborze rodzaju betonu do danego pomieszczenia jest porowatość płyt. W kuchni czy łazience lepiej jest położyć gładkie płyty, które są bardziej odporne na wilgoć.

Choć wszelkie prace związane z położeniem betonu i jego impregnacją wydają się proste, to przed decyzją o samodzielnym montażu upewnij się, czy masz odpowiedni sprzęt, dobry klej do betonu architektonicznego i wystarczającą wiedzę. Jeśli nie czujesz się na siłach, lepiej zleć to fachowcom, którzy zagwarantują Ci bezproblemowy montaż i wytrzymałość ściany przez długie lata.