Strona główna » Ile naprawdę kosztuje wykończenie mieszkania? Remontowy kalkulator

Ile naprawdę kosztuje wykończenie mieszkania? Remontowy kalkulator

23 sierpnia, 2023

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim lub generalny remont mieszkania to spory koszt, który koniecznie trzeba dobrze przekalkulować, by nie zostać zaskoczonym przez dodatkowe, nieprzewidziane wydatki. W tym artykule poszukamy odpowiedzi na pytanie: ile kosztuje wykończenie mieszkania oraz jak oszacować wydatki, by na wszystko wystarczyło i nie trzeba było wyciągać ostatnich zaskórniaków lub pozostawiać niedokończonych prac?

Od czego zależy koszt wykończenia mieszkania?

malowanie mieszkania wykończenieIstnieje wiele zmiennych, które należy brać pod uwagę, planując kosztorys. Mieszkania można wykończyć na wiele różnych sposobów z wykorzystaniem droższych lub tańszych materiałów, dlatego wszystko zależy od Twoich potrzeb i możliwości. Niemniej jednak można przyjąć szacunkowe widełki, że na wykończenie 1 metra kwadratowego mieszkania w stanie deweloperskim potrzebujesz od 1000 zł do 3000 zł. Tak więc koszt wykończenia mieszkania 50m2 może wynieść od 50 000 zł do 150 000 zł. Może też być więcej, jeżeli postawisz na super luksus lub mniej, jeżeli jesteś gotowy na pewne ustępstwa, choć przestrzegamy przed zbytnim cięciem wydatków.

Koszt wykończenia mieszkania w 2018 roku wynosił średnio za 1 metr kwadratowy:

  • Do 1000 zł w wariancie nisko budżetowym z zastosowaniem typowych i tanich materiałów.

  • Pomiędzy 1500 a 2000 zł w wariancie średnio budżetowym z wykorzystaniem materiałów ze średniej półki cenowej, dobrych jakościowo.

  • Powyżej 3000 zł w wysokim standardzie i wariancie wysoko budżetowym.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim

Co wpływa na kosztorys wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim lub po generalnym remoncie? Przede wszystkim materiały. W marketach budowlanych znajduje się cały ich przekrój gatunkowy: od budżetowych i promocyjnych elementów wykończeniowych, aż po te bardzo drogie i luksusowe. Można też znaleźć dobrej jakości produkty w rozsądnych cenach, które pozwolą zoptymalizować koszt wykończenia.

Dobrym przykładem są tutaj płyty z betonu architektonicznego Modern Concrete. Odznaczają się wysoką jakością wykonania, a przy tym eleganckie, minimalistyczne i dostępne w korzystnych cenach. Beton architektoniczny można wykorzystać jako okładzinę na ściany wewnętrzne, na schody i stopnie, na podłogę lub jako wstawki dekoracyjne. Cena takiej płyty w formacie 120x60x2 cm wynosi 137,5-162,5 zł netto za m2 (stan na sierpień 2019). Oczywiście inaczej będzie wyglądał koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim lokalu, w którym zdecydujesz się na wykorzystanie podstawowych materiałów, inaczej gdy inwestujesz w luksus i maksymalne wygody.

Materiały to pierwszy czynnik wpływający na to, ile dasz za wykończenie mieszkania. Koszt robocizny to drugi, najważniejszy składnik wyceny. Stawki fachowców są bardzo różne i zależą od obłożenia terminami, jakości oferowanych usług oraz samej lokalizacji Firma wykończeniowa z Warszawy prawdopodobnie będzie miała wyższe stawki niż firmy z innych rejonów. Choć chciałoby się przyoszczędzić na robociźnie, pamiętaj, że jakość wykonania jest równie ważna co jakość użytych materiałów. Wybierając najtańszą firmę, możesz mocno się rozczarować. Dlatego koszt robocizny wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim uznaj za determinantę swojego zadowolenia z efektu. Nie musisz korzystać z usług najdroższej firmy, zawsze warto wybierać złoty środek.

Kolejnymi elementami, które należy brać pod wagę podczas wyceny są: lokalizacja, przeznaczenie obiektu oraz jego wielkość. Remont lokalu mieszkalnego wycenia się nieco inaczej niż wykończenie lokali usługowych, natomiast cena wykończenia dużego mieszkania paradoksalnie może być niższa (w ogólnym ujęciu) niż mniejszego. Oczywiście remont małego mieszkania zawsze będzie tańszy niż remont dużego apartamentu. Jednak pewne koszty mogą rozkładać się inaczej, a w przypadku rozległych prac wykonawca może zaskoczyć nas jakimś upustem.

Koszt wykończenia mieszkania 2018/2019 – przykładowe ceny robocizny:

  • Układanie glazury lub terakoty – 50 -70 zł/m2

  • Kładzenie gładzi – 19-35 zł/m2

  • Malowanie ścian – 8-12 zł/m2

  • Położenie paneli podłogowych – 15-25 zł/m2

  • Montaż oświetlenia 20-30 zł/sztuka

  • Podłączenie sprzętów AGD – 50-120 zł/sztuka

Wykończenie mieszkania kosztorys – co wchodzi w jego zakres?

remont mieszkania ściany wnętrzeW koszt wykończenia mieszkania trzeba wliczyć wszystkie prace mające na celu doprowadzić lokal do stanu, w którym będzie można zamieszkać i korzystać ze wszystkich udogodnień. Nie jest to jedynie tynkowanie, malowanie i układanie podłogi; również podłączenie wszystkich akcesoriów w kuchni i w łazience, a także wykończenia dekoracyjne. Z kosztorysu należy wykreślić natomiast umeblowanie mieszkania oraz zakup sprzętów RTV i AGD, które stanowią osobny koszt.

Zanim rozpoczniesz poszukiwanie firmy remontowo budowlanej, przeczytaj tekst: jak przygotować się do remontu i dobrze oblicz koszt wykończenia mieszkania. Kalkulator i dobry research pomogą Ci oszacować cenę remontu. Jednak na wszelki wypadek dodaj rezerwę w wysokości około 10%, by nie dać się zaskoczyć nieplanowanymi wydatkami.

Udostępnij: