Beton na podłodze jeszcze do niedawna kojarzył się z niewykończonym mieszkaniem. Obecnie jest zupełnie inaczej, a elementy betonowe coraz częściej wykorzystywane są jako dekoracje i wykończenia. Czy beton na posadzkę to dobry pomysł, a jeśli tak, to jaki beton dekoracyjny na podłogę wybrać i czy będzie to miało znaczenie?

Posadzki z betonu polerowanego

Polerowany beton charakteryzuje się specyficznym wyglądem, jest gładki i może być doprowadzony do różnego stopnia połysku. Jego zaletą jest przede wszystkim trwałość, łatwość w czyszczeniu i bardzo niski poziom ścierania, dlatego jest chętnie wykorzystywany w miejscach o dużym ruchu, zwłaszcza w garażach, halach fabrycznych, na lotniskach, w sklepach czy w magazynach.

Posadzka betonowa coraz częściej znajduje zastosowanie także w mieszkaniach o industrialnym charakterze. Polerowany beton na podłogę można uzyskać zarówno ze starej, jak i z nowej posadzki, a jej przygotowanie polega na uzupełnieniu ubytków, zaimpregnowaniu, wyszlifowaniu oraz wypolerowaniu nawierzchni. Podłoga betonowa wbrew pozorom nie jest śliska, za to bardzo łatwo się ją czyści, a przy odpowiedniej aranżacji wygląda oryginalnie i stylowo.

Beton architektoniczny – podłoga zupełnie nietypowa

podłoga betonowa w mieszkaniuWiększość osób stawia na klasyczne podłogi w mieszkaniu, zazwyczaj są to panele, kafelki lub linoleum, ale można też użyć płyt z betonu, które świetnie nadadzą się do takich pomieszczeń jak kuchnia, łazienka, korytarz czy komórka. Podłoga z betonu znajdzie zastosowanie również w piwnicy, a nawet w salonie. Aby nieco ocieplić wizerunek pomieszczenia, na taką nawierzchnię można położyć futrzany dywan, który przełamie surowość aranżacji.

Za realizacją pomysłu przemawia przede wszystkim trwałość płyt i łatwość utrzymania ich w czystości, a także nieszablonowy wygląd. Jeżeli chcesz nietypowo urządzić mieszkanie, wykorzystaj beton architektoniczny na podłogę.

Podłoga betonowa w łazience i w kuchni

Kuchnia oraz łazienka są pomieszczeniami, w których panuje duża wilgotność. Z tego względu na podłogę najczęściej kładzie się płytki, panele winylowe lub linoleum. Dobrze sprawdzi się również posadzka z betonu polerowanego lub z płyt betonowych, które, nawet gdy zostaną polane wodą, nie chłoną wilgoci i nie są śliskie.

Beton na schody

Płyty betonowe Modern Concrete doskonale nadają się również jako okładziny schodów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Materiał jest szorstki, więc minimalizowane jest ryzyko pośliźnięcia się na schodach; jest też odporny na warunki atmosferyczne i uszkodzenia, a w razie potrzeby płytę można łatwo wymienić na nową.

Beton architektoniczny na podłogę na taras i balkon

Nawierzchnia tarasu i balkonu powinna być przede wszystkim odporna na działanie czynników atmosferycznych – słońca, deszczu, mrozu oraz typowych zabrudzeń, takich jak: woda, błoto czy osady z powietrza. Posadzka betonowa na taras i balkon doskonale radzi sobie z powyższymi problemami. Jest też odporna na uszkodzenia mechaniczne i upływ czasu. Beton dekoracyjny na podłogę prezentuje się znacznie lepiej niż zwykła wylewka, a nie ma z nim tak dużo zachodu, jak w przypadku kafelek zewnętrznych. Polecamy przy okazji artykuł o tym, jak urządzić taras i balkon.

Beton dekoracyjny – podłoga w piwnicy i w garażu

płyta betonowa na podłogę szaraPosadzka w piwnicy, garażu lub innym pomieszczeniu użytkowym musi być przede wszystkim trwała, odporna i łatwa do sprzątania. Nie może się pylić, nie powinno być w niej szczelin i miejsc, w których będą gromadziły się zanieczyszczenia. W takim garażu lub w piwnicy można postawić na różne rodzaje podłóg (sprawdź przegląd rozwiązań), jednak my zdecydowanie polecamy betonowe płyty dekoracyjne, które nie dość, że ładnie wyglądają, zupełnie zmieniając wizerunek miejsca, to jeszcze są o wiele bardziej funkcjonalne niż kafelki czy płytki.

Beton dekoracyjny (architektoniczny) na podłogę to rozwiązanie uniwersalne, dające wiele możliwości. Warto więc przynajmniej rozważyć taką alternatywę dla tradycyjnych płytek, paneli czy wykładzin. Jeżeli zastanawiasz się, jak to wygląda w praktyce, zachęcamy do zapoznania się z realizacjami Modern Concrete w zakresie wykończenia wnętrz betonem.