Strona główna » Wiaty z płyt betonowych

Wiaty z płyt betonowych

23 sierpnia, 2023

Planując zagospodarowanie przydomowej przestrzeni warto pomyśleć o specjalnym miejscu dla samochodu, by w mroźne dni nie musieć go odśnieżać, a w upały nie narażać pojazdu na przegrzanie. Często pierwszym pomysłem jest oczywiście garaż, jednak na to rozwiązanie nie zawsze jest wystarczająco dużo miejsca lub funduszy. Jeśli na twojej działce liczy się każdy metr przestrzeni, a ty lubisz liczyć oszczędności, warto pomyśleć o postawieniu wiaty z płyt betonowych. Jakie są zalety takiej konstrukcji?

Wiaty betonowe – dla kogo?

Jak już wspomnieliśmy wiaty spełnią się wszędzie tam gdzie liczy się każdy metr kwadratowy przestrzeni. Jeśli jesteś posiadaczem niewielkiej działki budowlanej – to rozwiązanie z pewnością przypadnie Ci do gustu. Do wyboru masz wiaty wolnostojące (czyli osobne konstrukcje, które możesz postawić w dowolnym miejscu) lub wiaty garażowe przyścienne, przylegające do budynku mieszkalnego. Ta druga opcja często stanowi dodatkową ozdobę elewacji budynku. Duża dowolność występuje również w materiałach potrzebnych do wykonania takiej konstrukcji – użyte może być tu drewno, blacha lub beton. Na ten ostatni materiał szczególnie warto zwrócić uwagę ze względu na jego trwałość i nowoczesny wygląd. Jeśli szukasz funkcjonalnego rozwiązania na lata to z pewnością będzie nim wiata z płyt betonowych. Cena takiej budowli jest zdecydowanie niższa niż koszt postawienia garażu, co stanowi dodatkowy plus tego typu konstrukcji.

Zalety wiat z płyt betonowych

Materiał na betonową wiatęDlaczego warto zainwestować akurat w wiatę betonową? Obecnie beton architektoniczny to jeden z najmodniejszych i najbardziej funkcjonalnych materiałów budowlanych. Jest trwały, odporny na działanie czynników atmosferycznych, co sprawi że twój samochód będzie skutecznie chroniony przed mrozem i promieniami palącego słońca. Warto też wiedzieć, że wiata z płyt betonowych posiada lepszą izolację niż np. konstrukcje wykonane z blachy. Beton jest również odporny na pleśń i wilgoć, co jest atutem jeśli pod wiatą oprócz samochodu zamierzasz również przechowywać drewno opałowe lub niezbędne narzędzia. Zaletą wiat betonowych oprócz ich funkcjonalności są również duże walory estetyczne. Beton potrzebny do ich budowy dostępny jest w wielu wariantach (zarówno jeśli chodzi o porowata strukturę, jak i kolor materiału), dzięki czemu zawsze możesz dobrać taki typ materiału, który doskonale będzie współgrał z pozostałymi zabudowaniami na twojej działce.

Ile kosztuje wiata z płyt betonowych?

Cena konstrukcji, która stanie na twoim terenie zależy oczywiście od wielu czynników. Warto jednak zdać sobie sprawę, że jest to o wiele tańsze rozwiązanie niż garaż (więcej o garażach przeczytasz tutaj). Do tego ostatniego wlicza się bowiem koszt budowy i projektu wykonanego przez profesjonalistów. Przy wiacie betonowej projekt nie jest potrzebny, a wykonaniem budowli mogą zająć się zarówno producenci zadaszeń lub materiałów (beton) jak i ty sam jako konstruktor podstawowej wersji wiaty. Budowla sama w sobie nie jest skomplikowana, dzięki czemu wiata z płyt betonowych powstanie na twojej posesji szybciej niż jakikolwiek garaż. Oszczędność czasu jest tu więc dodatkową zaletą.

O czym pamiętać przy budowie

Decydując się na wiatę warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

  • Po pierwsze: sprawy prawne – jeśli chodzi o formalności związane z wiatą z płyt betonowych – pozwolenie na budowę nie jest wymagane, jeśli konstrukcja ma mieć powierzchnię do 50m2. W przeciwieństwie do stawiania garażu – tutaj wystarczy jedynie zgłoszenie chęci budowy do starostwa. Prace konstrukcyjne możesz zacząć, jeśli w ciągu trzydziestu dni nie zgłosi się do ciebie żaden urzędnik.
  • Po drugie: estetyka – rozpoczynając pracę przemyśl jaki typ wiaty betonowej interesuje cię najbardziej i wybierz rodzaj betonu, który będzie współgrał z pozostałymi budowlami znajdującymi się na twojej działce. Dzięki temu utrzymasz spójny wizerunek całości. Choć nie potrzebujesz tu takiego projektu, jak w przypadku garażu, sprawdź w Internecie lub na stronie producenta betonu, jakie konstrukcje przypadną ci do gustu i które z nich możesz dostosować do swoich potrzeb;
  • Po trzecie: funkcjonalność – jeśli zależy ci na większej funkcjonalności wiaty z płyt betonowych pomyśl o dodatkowym wyposażeniu jej w pomieszczenie gospodarcze. Dzięki temu zyskasz dodatkowe miejsce na rowery, narzędzia czy inne magazynowane sprzęty. Stawiana przez ciebie wiata garażowa zyska również na funkcjonalności jeśli zadasz o podjazd o dobrej nawierzchni. Dzięki temu unikniesz frustracji przy parkowaniu swojego samochodu;
  • Po czwarte: kreatywność – choć wiaty z płyt betonowych kojarzą się czysto użytkowo jako schronienie dla pojazdów lub dodatkowe miejsce do składowania, ich zastosowanie może być znacznie szersze. Jeśli zdecydujesz się na budowę większej wiaty garażowej, przylegającej do ściany domu, możesz zyskać dodatkowe miejsce do wypoczynku lub relaksu. Zadaszona wiata z powodzeniem stanie się np. miejscem na grilla. Pomyśl więc przyszłościowo, biorąc pod uwagę że wiata jest inwestycją na lata i może przynieść ci przez ten czas wiele korzyści.

Udostępnij: