Strona główna » Co na podłogę? Płytki, panele, beton – przegląd popularnych rozwiązań

Co na podłogę? Płytki, panele, beton – przegląd popularnych rozwiązań

23 sierpnia, 2023

Wybór podłogi jest decyzją wpływającą na komfort mieszkania oraz estetykę pomieszczenia. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale też na funkcjonalność oraz trwałość danego rozwiązania. Nie chcielibyśmy, aby po kilku latach użytkowania podłoga wymagała wymiany.

Podłoga – pierwszy krok do sukcesu!

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, jak przygotować się do remontu mieszkania. Wspominaliśmy, że najfajniejszą częścią remontów jest wybór elementów wykończeniowych, a właśnie do tych zalicza się podłoga. To ona często jest podstawą do dalszego tworzenia kompozycji i zestawień kolorystycznych. Na przykład: szara podłoga to jakie ściany będą do niej pasowały? Podłoga jasna czy ciemna? No i w końcu, z jakiego materiału ma być wykonana? Tak dużo pytań, które wymagają odpowiedzi. Oto plusy i minusy różnych rozwiązań:

Panele podłogowe – są najpopularniejszym sposobem wykańczania podłogi. Wybór paneli jest ogromny i wystarczy przejść się do najbliższego marketu budowlanego, by obejrzeć co najmniej kilkadziesiąt różnych wzorów imitujących drewno, beton lub inne tworzywa. Panele są łatwe do układania, stosunkowo tanie i atrakcyjnie wyglądają, choć osobom, które razi ich „sztuczność”, może to przeszkadzać. Podczas wyboru paneli należy zwracać uwagę nie tylko na wygląd, ale również na ich ścieralność (wyrażoną w klasach ścieralności) i odporność na wodę.

Panele winylowe – to specjalny rodzaj paneli podłogowych wykonanych z winylu, czyli materiału podobnego do gumy. Nadają się do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności i ryzyku zachlapania, przede wszystkim do łazienek i kuchni. Są dobrą alternatywą dla typowego linoleum.

Parkiet drewniany – to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie naturalne drewno. Jeżeli zastanawiasz się, co lepiej będzie pasowało: podłoga drewniana czy panele, to podpowiadamy: prawdziwe drewno z pewnością będzie się lepiej prezentowało. Jednak jest to rozwiązanie o wiele droższe, a parkiet wymaga częstej pielęgnacji. Ponadto parkiet ma tendencję do rozchodzenia się, dlatego lepszym wyborem może okazać się podłoga z desek.

Podłoga z deski 3W – specjalna, trójwarstwowa konstrukcja deski sprawia, że jest ona odporna na wilgoć, zmienną temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Podłogi z desek wyglądają naturalnie, ale wymagają konserwacji i czyszczenia odpowiednimi środkami, aby przez długi czas zachowywały swój wyjątkowy urok.

Płytki – a może płytki ceramiczne? W końcu wybór nie ogranicza się tylko do kwestii podłoga drewniana czy panele. Płytki podłogowe używane są zazwyczaj w łazienkach, ale znajdą również zastosowanie w kuchni. Obecnie popularne są płytki podłogowe imitujące beton.

Beton – a skoro przy betonie jesteśmy, to ten materiał również nadaje się na podłogę. Płyty z betonu architektonicznego są trwałe, odporne na wilgoć i uszkodzenia. Świetnie sprawdzają się tam, gdzie jest duży ruch i zwykłe panele uległyby szybkiemu wytarciu, a więc do korytarzy, hallów w miejscach publicznych, garaży itd.

Kolor ma znaczenie

kolory ścian i podłógWybór materiału i rozwiązania to jedno, ale prawdziwym wyzwaniem jest kolorystyczne dopasowanie wszystkiego. Szara podłoga to jakie ściany? A jeżeli zdecydujesz się na coś bardziej wyrazistego, to jak dobrać do tego resztę wystroju, by wszystko dobrze się komponowało? Ciemna podłoga w salonie – jakie meble będą odpowiednie do takiego zestawu? To wszystko są kwestie, na które musisz sobie odpowiedzieć.

Szara podłoga jaki kolor ścian?

Szary i jego odcienie jest kolorem uniwersalnym, do którego łatwo można dopasować nawet kontrastującą kolorystykę. Jeśli chcesz zachować w mieszkaniu neutralny charakter, polecamy białe ściany do szarej podłogi. Łatwo będzie dopasować inne elementy wystroju, jeśli w mieszkaniu będzie jasna podłoga. Jakie meble dobrać do takiego zestawu? To już zależy od tego, w jakim stylu zechcesz urządzać mieszkanie. Jeśli zdecydujesz się na styl industrialny lub minimalistyczny, wybierz meble i dodatki, które podkreślą ten wyjątkowy charakter; z kolei gdy zdecydujesz się na klasykę i nowoczesne wnętrze, wybierz bezpieczne, modne meble i elementy wystroju w kontrastujących kolorach.

Ciemna podłoga jakie ściany?

Decydując się na ciemną podłogę w kolorze wenge, mahoniowym lub mocniejszych odcieniach szarości, koniecznie postaw na jasne ściany i jasne dodatki, by skontrastować ze sobą podłogę. Ponure wnętrza są depresyjne i mało przyjemne, dlatego warto je rozjaśnić. Jeśli w mieszkaniu będzie ciemna podłoga, wtedy to, jakie meble wstawisz, z pewnością nie pozostanie bez znaczenia.

Różne zestawienia szarej podłogi betonowej i ścian z betonu architektonicznego znajdziesz w dziale realizacje na stronie Modern Concrete.

Udostępnij: