Można mieć zwykłe schody i Schody, które będą ozdobą domu. Schody betonowe są solidne, stabilne, a ich surowy wygląd sprawia, że są uniwersalne i doskonale sprawdzą się w każdego rodzaju nowoczesnych wnętrzach. Wśród różnych konstrukcji wymienić można również schody drewniane, metalowe, szklane i z tworzyw sztucznych. Jak wykończyć nowoczesne schody w domu? Poznaj nasze inspiracje i propozycje!

Schody w domu jednorodzinnym i w mieszkaniu wielopoziomowym – jak je wykończyć?

drewniane schody aranżacje inspiracjeSposób na aranżację schodów w dużej mierze zależy od materiału, z którego zostały wykonane. Przy schodach drewnianych nie trzeba się o to martwić, gdyż już samo drewno jest pięknym materiałem wykończeniowym. Wystarczy odpowiednio je zabezpieczyć np. polakierować lub zamalować bejcą albo lakierobejcą. Takie drewniane schody w domu będą pięknym dopełnieniem całości aranżacji opartej na drewnie oraz naturalnych materiałach. Jednak drewno nie jest wcale najpopularniejszym materiałem konstrukcyjnym. Tutaj prym zdecydowanie wiedzie żelbeton, czyli beton konstrukcyjny.

Schody betonowe są trwałe, łatwe do wykonania i stosunkowo tanie w porównaniu do innych. Stawia się je już na etapie budowy ścian i pięter, i w stanie surowym mogą czekać na wykończenie. Schody z betonu są najbardziej uniwersalne, gdyż można je swobodnie dostosować do własnych potrzeb.

Schody w mieszkaniu dwupoziomowym najczęściej są wykończone drewnem lub materiałem drewnopodobnym. Ważne, aby miało I klasę lub oznaczenie literą E, co oznacza, że będzie pozbawione sęków i pęknięć. Drewno na schody lub panele powinno być odporne na ścieranie, najlepsze są: buk, dąb i jesion.

Schody na zewnątrz domu muszą być natomiast wykonane z materiałów odpornych na wodę i warunki atmosferyczne. Tutaj idealnie nadają się takie materiały jak: kamień oraz płytki ceramiczne. Muszą być jednak odpowiednio szorstkie, by nie stanowiły zagrożenia poślizgiem. Kamień nadaje charakterystycznego, szlachetnego wyglądu z odrobiną luksusu. Nowoczesne schody z kamienia wymagają okresowej pielęgnacji i impregnacji przeciwko poślizgom. Są to modne schody w domu, których zaletą jest elegancki niebanalny wygląd, za to wadą jest cena. Niestety naturalny kamień sporo kosztuje.

Bardzo popularne i charakteryzujące się dobrym stosunkiem ceny do jakości są nowoczesne schody do domu wyłożone płytkami ceramicznymi. W sklepach budowlanych jest duży wybór płytek, niektóre z nich niemal idealnie imitują kamień, a kosztują sporo mniej. Można więc bez prz23eszkód sięgać po to rozwiązanie. Warto spojrzeć też na płytki imitujące cegłę lub gres. Schody na zewnątrz domu powinny być chropowate lub ryflowane, czyli posiadające żłobienia antypoślizgowe.

A może schody betonowe?

betonowe schody wewnętrzne do domuZastanawiając się nad tym, jakie schody do domu będą najlepiej pasowały i spełniały wszystkie wymagania, warto zastanowić się nad schodami betonowymi. Jednak nie takimi z żelbetonu, który jest zbyt szorstki i surowy, lecz z płyt z betonu architektonicznego. Takie nowoczesne schody z betonu architektonicznego doskonale sprawdzą się zarówno do wnętrz (zwłaszcza industrialnych i minimalistycznych), ale też jako schody na zewnątrz domu. Jeżeli chcesz zobaczyć, jak wyglądają okładziny i schody z betonu, sprawdź ofertę Modern Concrete. Wykonujemy na zamówienie całe stopnie, jak i elementy okładzinowe. Możesz zamówić od razu stopnie i podstopnice w całości gotowe do montażu.

Sam materiał to nie wszystko

Jak zrobić schody do domu, które będą sprawiały zniewalające wrażenie? To proste, trzeba zadbać o wszystkie szczegóły. To, z jakich materiałów zostaną wykonane stopnie to jedno, ale liczą się też detale np. wykonanie balustrady (najlepiej z drewna, metalu lub połączenia metalu ze szkłem). Krawędzie stopni warto zabezpieczyć metalowymi, ewentualnie plastikowymi listwami, chroniącymi przed wykruszaniem się betonu oraz pełniącymi dodatkową funkcję antypoślizgową. A dla osób, które lubią mieć modne schody w domu i nie boją się nieco zaszaleć, polecamy montaż oświetlenia stopni np. na listwach led. Takie rozwiązanie sprawi, że schody będą wyglądały niesamowicie, zwłaszcza nocą, a osoby korzystające ze schodów po zmroku nie będą musiały świecić światła w całym mieszkaniu, by zejść piętro niżej do toalety.

Chcesz poznać więcej pomysłów na schody w domu i w mieszkaniu? Koniecznie sprawdź realizacje Modern Concrete!