Spełniło się Twoje marzenie o domu z tarasem lub mieszkaniu z balkonem i zastanawiasz się, jak go urządzić, by był przytulny i miał wiele funkcji? A może chcesz coś zmienić w istniejącej aranżacji? Dowiedz się jakie płytki na balkon i taras sprawdzą się najlepiej, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego stylu czy jakie materiały warto zastosować w urządzaniu nowoczesnej przestrzeni.

Drewno, beton, gresowe płytki – co na taras i balkon?

co na tarasUrządzając balkon, mało kto zwraca uwagę na takie detale jak podłoga. A przecież materiał, jakim zostanie wykończona, jest bardzo ważny. Odpowiednio wybrane płytki na balkon i taras nie tylko pozwolą zbudować odpowiedni klimat, spójny z zastosowanym stylem, ale zapewnią także bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania. Z tego względu podejmując decyzję o tym, co ma się znaleźć na podłodze, warto zwrócić uwagę na takie parametry jak mrozoodporność, nasiąkliwość i ścieralność. Istotne są również właściwości antypoślizgowe. Położenie płyt niedostosowanych do zmiennych warunków atmosferycznych i niskich temperatur może spowodować, że szybko popękają lub stracą na wyglądzie. A tego chyba nikt nie chce.

Jakie więc wybrać płytki na taras i balkon? Wiele osób decyduje się na efektowne, ale funkcjonalne rozwiązania – drewno, płytki z gresu, klinkieru, a nawet betonu. Te ostatnie sprawdzą się głównie w przestrzeniach urządzonych w nowoczesnym stylu.

Istotną kwestią jest nie tylko materiał, ale również rozmiar i faktura płyt tarasowych na balkon. Ze względów bezpieczeństwa warto wybierać te wytłaczane, bo na takich będzie się trudniej poślizgnąć, nawet gdy będą mokre. Bardziej praktyczne wydają się także tak modne płyty wielkoformatowe. Jest je o wiele łatwiej utrzymać w czystości – mniej fug i zakamarków to mniej żmudnego szorowania na kolanach.

Taras i balkon – inspiracje na każdy metraż

Jeśli nie wiesz, jak urządzić balkon albo taras, to najlepiej wybierz jeden określony styl i trzymaj się jego założeń. Opcji jest naprawdę wiele. Najmodniejsze są ostatnio te inspirowane Skandynawią, ekologią czy urban jungle. Świetnie sprawdzi się również bardziej dekoracyjny i bogatszy w detale styl romantyczny lub francuski. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, pamiętaj, żeby wygląd balkonu korespondował z wystrojem sąsiedniego pokoju. W przeciwnym razie ryzykujesz aranżacyjną wpadkę.

Wymiary balkonu nie muszą być przeszkodą, byś mógł urządzić go tak, jak chcesz. Nawet posiadacze niewielkiej przestrzeni mogą stworzyć przytulny i funkcjonalny kącik, który będzie zachęcał do spędzania w nim każdej wolnej chwili. Wystarczy tylko ciekawy pomysł i wyczucie w łączeniu różnych faktur, kolorów i materiałów. Choć większe metraże zapewniają większą swobodę, to wcale nie znaczy, że łatwiej je urządzić.

Zieleń. Niby można wyobrazić sobie balkon bez niej, ale czy warto? Dobrze dobrane i utrzymane rośliny balkonowe będą nie tylko stanowiły doskonałą dekorację, ale także pomogą stworzyć namiastkę prawdziwego ogrodu w bloku. W ich wyborze warto kierować się przede wszystkim orientacją balkonu i poziomem jego nasłonecznieniem w ciągu dnia, bo nie wszystkie kwiaty lubią długą ekspozycję na intensywne słońce. Roślinne kompozycje na balkon i taras mogą stać w skrzynkach na podłodze albo wisieć na balustradzie lub ścianie. To ostatnie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza na małym metrażu, gdzie wypoczynek i system przechowywania zajmuje większą część podłogi.

Betonowe płyty tarasowe

Nie masz pomysłu jak urządzić taras albo balkon tak, by pasował do mieszkania w nowoczesnym stylu? Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie podobnych materiałów zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jednym z takich, który sprawdzi się w różnych przestrzeniach i aranżacjach, jest beton architektoniczny Modern Concrete. Wykonane z niego płytki na taras i balkon już od jakiegoś czasu robią prawdziwą furorę, bo nie tylko wyglądają estetycznie, ale są także odporne na działanie niskich temperatur, wilgoci czy uszkodzenia mechaniczne. Również sam wybór płyt tarasowych na balkon z betonu architektonicznego jest dość spory. Poszczególne modele różnią się fakturą, kolorem i rozmiarem, dzięki czemu łatwo dobrać rozwiązanie odpowiednie do charakteru urządzanej przestrzeni.

Dekoracyjny potencjał betonu można wykorzystać także na inne sposoby. Wykonane z niego donice, płyty ścienne czy okładziny stopni prezentują się nadzwyczaj nowocześnie i sprawdzą się zarówno w stworzeniu unikalnej kompozycji na balkon i taras, jak i we wprowadzeniu nowoczesnych elementów do wystroju mieszkania.