Rok 2020 to dość wymagający czas dla tych, którzy zajęli się wykończeniem swojego lokum lub rozpoczęli remont mieszkania. Te już i tak kosztowne zajęcia mogły napotkać w tym okresie na niemałe trudności oraz znaczące wzrosty cen. Zobacz, jak poszczególne koszty remontu mieszkania kształtowały się w tym czasie i jak wyglądają cenniki budowlane 2020/2021.

Od czego zależy całkowity koszt wykończenia mieszkania?

Na pełen kosztorys potrzebny do wykończenia mieszkania, składa się wiele czynników. Przede wszystkim ważne jest czy decydujesz się na mieszkanie w stanie deweloperskim czy „pod klucz”, pod uwagę należy wziąć również metraż lokalu, jego przeznaczenie i standard, w jakim chcesz go wyposażyć. Tu ważną rolę odegrają cena i jakość materiałów użytych do prac wykończeniowych. Na ostateczną kwotę kosztów remontu mieszkania wpływ będzie miało również to, czy zdecydujesz się na samodzielne prace remontowe, czy wynajmiesz profesjonalną ekipę. Oczywiście każde mieszkanie możesz wykończyć w różnych wariantach budżetowych, jednak warto pamiętać, że nie we wszystkich przypadkach cięcie kosztów może wyjść ci na dobre.

Statystyczne cenniki budowlane 2020/2021. Ile kosztuje remont?

remont mieszkania domu prace budowlaneW roku 2020 średni koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim wynosił 800-1700 zł za metr kwadratowy dla mieszkań o powierzchni około 25-45 metrów kwadratowych i około 600-1500 zł za metr kwadratowy w lokalach o powierzchni większej niż 50 metrów kwadratowych. Oczywiście są to szacunkowe kwoty, bo ceny usług remontowych różnią się w zależności od lokalizacji (w dużych miastach mogą być wyższe) i poszczególnych cenników robót budowlanych.

2020 to rok, w którym ceny proponowane przez ekipy remontowe znacznie wzrosły (podobnie jak niektóre koszty materiałów), a postęp prac mógł być opóźniony przez różne czynniki związane z pandemią (np. okresowe zamknięcia sklepów budowlanych, kwarantanny, a więc i braki kadrowe w grupach remontujących). Średni koszt wiąże się również z różnymi wariantami budżetowymi i jest tym wyższy, im wyższy standard chcesz zapewnić w swoim mieszkaniu. Dla porównania, o kosztach wykończenia mieszkań we wcześniejszych sezonach przeczytasz tutaj.

Zakresy kosztorysu

Żeby dowiedzieć się dokładniej ile kosztuje remont 2020, należy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach. Przede wszystkim dokładnie sprawdzaj, co powinno wejść w skład kosztorysu – wykończenie mieszkania to nie tylko malowanie, tynkowanie czy ułożenie podłogi, ale także podłączenie wszelkich urządzeń kuchennych i zamontowanie elementów łazienkowych, a także prace dekoracyjne. Pamiętaj, że osobnym kosztem na twojej liście będą meble i sprzęty AGD lub RTV.

Zastanawiasz się, ile kosztuje zrobienie łazienki przez fachowca? A może podliczasz koszty przyłączenia wszystkich sprzętów kuchennych? Sprawdź ceny usług remontowych w twojej okolicy (niektóre firmy udostępniają je na swoich stronach internetowych) lub bezpośrednio umów się z wybranym specjalistą, aby poznać jego stawki. Dzięki temu dokładnie rozplanujesz wydatki i będziesz wiedział, na jaką wersję budżetową możesz sobie pozwolić. Dobrze, jeśli na wszelki wypadek zostawisz sobie pieniężną rezerwę na nieplanowane wydatki – nigdy nie wiesz, co podczas remontu może się wydarzyć.

Jak oszczędzać na remoncie?

Jak było wspomniane wyżej – na niektórych pracach czy udogodnieniach związanych z wykończeniem mieszkania nie warto oszczędzać. Jednak są takie, przy których twój portfel może odetchnąć. Najwięcej możesz zyskać na obniżeniu kosztów remontu mieszkania związanych z robocizną i wykonaniu części prac samodzielnie. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w 2020 roku, gdy kontakt z innymi może nieść ze sobą całkiem spore ryzyko. Wybierz tę opcję jednak tylko do prac, na których się znasz lub co do których masz pewność, że nie będą one wymagały późniejszej interwencji fachowca (a więc nie zwiększą znów kosztów). Znaczne sumy można też zaoszczędzić na materiałach budowlanych, ponieważ wiele z nich dostępne jest w niższej cenie bez utraty jakości lub trwałości danych elementów. Przykładem może być tu modny beton architektoniczny, charakteryzujący się uniwersalnym zastosowaniem, a osiągający korzystne ceny.

Dobrym sposobem na uniknięcie niepotrzebnych kosztów jest również sprawdzanie cen poszczególnych elementów w Internecie i szukanie korzystnych promocji. Warto również dowiedzieć się czy można odliczyć od podatku materiały budowlane. Co prawda mogą to zrobić jedynie osoby fizyczne, które w latach 2004-2013 zostały obciążone wyższymi kosztami z tytułu zakupu materiałów budowlanych, ale może właśnie znajdujesz się w tej grupie?