Strona główna » Czy remont samemu to dobry pomysł?

Czy remont samemu to dobry pomysł?

23 sierpnia, 2023

Samodzielny remont mieszkania bez wątpienia daje ogromną satysfakcję. Czy jednak zabranie się za niego w pojedynkę na pewno jest dobrym pomysłem? Generalnie tak, o ile mamy zdolności manualne, czas i energię! W przeciwnym razie lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie ekipy remontowej.

Samodzielny remont – planowanie

Chcąc zrobić samodzielny remont, musimy wziąć pod uwagę nasze umiejętności i zakres prac wykończeniowych. Pozwoli to nam określić, co będzie trzeba wykonać, aby osiągnąć pożądane efekty. Równie ważne jest zrobienie listy wszystkich potrzebnych narzędzi budowlanych. W trakcie jej przygotowywania może się bowiem okazać, że najzwyczajniej w świecie bardziej opłaca się zatrudnić fachowców, niż inwestować w sprzęt, który później będzie leżał gdzieś w kącie nieużywany. Już do samego malowania należy wyposażyć się w farbę, wałki i wkłady, pędzle, taśmy, folie, kuwety, kratki – a co dopiero, gdy planujemy samodzielny remont łazienki, wiążący się dodatkowo z wieloma innymi, bardziej skomplikowanymi pracami!

Remont samemu krok po kroku

Choć remont samemu stanowi wyzwanie, nie ulega wątpliwości, że pozwala sporo zaoszczędzić. Takie czynności jak położenie paneli, zamontowanie progów i listw, naprawienie okien, uzupełnienie płytek w łazience czy malowanie ścian, możemy wykonać w pojedynkę. Wystarczy obejrzeć filmiki instruktażowe w sieci, podpytać znajomych, którzy wykańczali mieszkanie samodzielnie i zabrać się do roboty.

Zanim przystąpimy do działań, powinniśmy jednak stworzyć harmonogram prac wraz z kosztorysem, a także wypisać daty zamówień oraz dostaw wszystkich potrzebnych narzędzi i produktów. Pomiędzy nimi uwzględnijmy kilka dni, przeznaczonych „na zapas”. W końcu nieprzewidziane sytuacje są domeną remontów, a zabezpieczenie pozwoli uniknąć nam niepotrzebnego stresu.

Kiedy powinno się zatrudnić fachowców?

Samodzielny remont łazienki czy kuchni jest jak najbardziej wykonalny, ale niektórych prac nie jesteśmy w stanie zrealizować sami. Mowa tu przede wszystkim o wymianie instalacji gazowej oraz wodno-elektrycznej, którą zgodnie z prawem musi przeprowadzić specjalista, posiadający odpowiednie kwalifikacje oraz certyfikaty.

Skorzystanie z jego pomocy będzie opcją bezpieczniejszą i tańszą, zwłaszcza jeśli wcześniej nie zajmowaliśmy się tego rodzaju działaniem. Straty spowodowane np. zniszczeniem sąsiedniego mieszkania, wynikające z błędu, mogą przecież narazić nas na dodatkowe wydatki, znacznie przewyższające koszt zatrudnienia profesjonalisty.

Samodzielny remont mieszkania – za i przeciw

Samodzielny remontRemont mieszkania samemu powinniśmy przeprowadzić, jeśli czujemy, że temu podołamy. Nasze umiejętności oraz zakres prac wykończeniowych muszą być najważniejszym kryterium, które weźmiemy pod uwagę podczas podejmowania decyzji. W sytuacjach takich jak wymiana instalacji, ocieplenie domu, kładzenie kafelek w nierównym miejscu zapewne lepiej sprawdzi się ekipa remontowa. Wsparcie profesjonalistów może okazać się również potrzebne przy montażu niektórych elementów wykończeniowych, np. płyt wykonanych z betonu architektonicznego. Wymagają one odpowiedniego przygotowania ściany i specjalnego mocowania, z którym sprawniej poradzi sobie fachowiec.

Wykonaniem oraz instalacją betonowych elementów zajmuje się firma Modern Concrete. Aby skorzystać z naszych usług, wystarczy wejść w zakładkę „kontakt”, zadzwonić lub napisać maila i ustalić szczegóły zlecenia. W razie potrzeby odpowiemy na pytania i pomożemy wybrać rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami klienta.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Samodzielny remont łazienki lub innego pomieszczenia? Kolejnym punktem, który warto rozważyć, jest czas. Prace wykończeniowe pochłaniają dużo energii, a ich poszczególne etapy zazwyczaj muszą zostać zakończone w konkretnym momencie. Jeśli mamy dużo wolnych chwil do dyspozycji, samodzielny remont mieszkania będzie dobrym rozwiązaniem. W przeciwnym razie lepiej będzie skorzystać z usług ekipy. Ale jak ją znaleźć? Przede wszystkim sprawdzając opinie w internecie i prosząc znajomych o rekomendacje. Gdy już wybierzemy specjalistów, pamiętajmy o podpisaniu umowy i kontrolowaniu postępów prac. Inaczej może spotkać nas wiele nieprzyjemności.

Udostępnij: