Strona główna » Projektant wnętrz – czy warto skorzystać z pomocy eksperta?

Projektant wnętrz – czy warto skorzystać z pomocy eksperta?

23 sierpnia, 2023

Remont czy urządzenie nowego mieszkania to nie lada wyzwanie. Trzeba zmierzyć się z dopasowaniem wystroju zarówno pod względem funkcjonalności, zasady ergonomii, jak i estetyki. Do tego dochodzi szereg niuansów, których znaczenie łatwo jest przeoczyć. Każdy, kto ma ten proces za sobą, wie, że błędy mnożą dodatkowe koszty i stres. Zatem warto zastanowić się nad pomocą osoby doświadczonej w aranżacji pomieszczeń – mowa tutaj o projektancie wnętrz.

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Planując remont lub wykończenie mieszkania, z pewnością w Twojej głowie maluje się obraz idealnego wnętrza. Wydaje Ci się, iż wszystko jest dopięte na ostatni guzik; aż nagle okazuje się, że połowa materiałów nie pasuje; a wizja efektu zamiast genialnej, staje się przeciętna. Przygotowany z dokładnością projekt wnętrza pozwoli Ci uniknąć takiej sytuacji.

Oczywiście, jeśli uważasz, że jesteś w stanie, możesz stworzyć taki plan samodzielnie. Ułatwienie stanowią programy do projektowania wnętrz. Lecz, jeśli masz wysokie oczekiwania, warto zainwestować w profesjonalne usługi, jakie oferują architekci wnętrz. Dzięki takiemu specjaliście zyskasz dokładnie przeprowadzony kosztorys i dobór materiałów pod względem ceny, jak i jakości. Ciągły rozwój, wiedza i doświadczenie pozwalają mu m.in. na całościowy i kompleksowy nadzór nad przebiegiem prac i poziomem wykonania. Efekty zawsze są oszałamiające.

Kim jest projektant wnętrz i kiedy może Ci pomóc?

Mieszkanie powinno być przyjaznym miejscem dla domowników – przestrzenią, w której mogą odpocząć. Nie można tego osiągnąć bez swobody. Bardzo ważnym elementem projektowania, jest zachowanie ergonomii. Ale jak sobie poradzić, jeśli niewielki metraż ogranicza możliwości? Możesz zagłębić się w artykuły i poradniki, przeznaczone tej tematyce. Jeżeli czujesz się na siłach, nic nie stoi na przeszkodzie. Możesz też zatrudnić architekta wnętrz.

Wyobraźnia, pomysłowość, estetyka

biuro projektoweGwarancją komfortu jest zachowanie harmonii, a diabeł tkwi w szczegółach. Proces tworzenia aranżacji wymaga wszystkiego, czym specjalizuje się projektant wnętrz. Dużego zasobu wyobraźni, zmysłu plastycznego i znakomitego gustu. U osób niedoświadczonych, potknięcia w kwestii wyczucia estetycznego nie są rzadkością. Nic dziwnego, granica pomiędzy dobrym stylem a kiczem jest cienka. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakich błędów aranżacyjnych unikać, zapoznaj się z tym artykułem.

Kiedy dodatki nie współgrają z resztą wystroju, wnętrze traci na spójności. Znajomość estetyki, jaką posługuje się projektant, pozwoli na uniknięcie zagracenia mieszkania niepasującymi bibelotami. Przemyślane dopasowanie dodatków sprawi, że lokum zyska więcej przestrzeni. Bowiem jej wydobycie, jest w projektowaniu najważniejsze.

Ciekawym pomysłem okazuje się wykorzystanie betonu architektonicznego. Tworząc aranżację z betonowych płyt ściennych w połączeniu z drewnianymi wstawkami, można uzyskać jednocześnie przytulny kąt i wnętrze z charakterem. Beton nadaje pomieszczeniom charakter, zaś drewno łagodzi jego surowość. Zastosowanie tego tworzywa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Loftowe wnętrza pokazują, że beton wcale nie musi być szary i nudny. Myśląc o takiej aranżacji, warto skorzystać z projektów indywidualnych. Zapewnią, że w Twoim mieszkaniu będziesz mieć niepowtarzalną, cieszącą oko konstrukcję.

Kompetencje

Jednak przeprowadzenie wykończenia lub renowacji mieszkania nie kończy się na ustaleniu co i gdzie powinno się znajdować. Specjalista, znając ceny rynkowe wykorzystywanych materiałów, stworzy kosztorys, bez którego trudno o jakąkolwiek realizację, nawet najlepszych pomysłów. Dodatkowo dobierze odpowiednie oświetlenie, kolorystykę, a także tkaniny. Przede wszystkim, nawiązując kontakt z zaufanymi fachowcami, architekt wnętrz zapewni sprawne przeprowadzenie aranżacji. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i dodatkowych wydatków.

Dla kogo?

Zatrudnienie specjalisty zawsze wiąże się z kosztami. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że podjęcie aranżacji bez kompetencji niesie za sobą pewne ryzyko. Źle dopracowany plan projektu, powoduje problemy z jego wykonaniem. To z kolei, konsekwentnie wywołuje lawinowe uszczuplanie budżetu.

Współpraca z ekspertem stanowi niezbędnik dla najbardziej wymagających. Jeśli nie masz wystarczająco czasu na zajmowanie się organizacją planu albo nie ufasz sobie pod względem talentu artystycznego, zaś dobór kolorów przyprawia Cię o ból głowy, powinieneś skonsultować się z projektantem wnętrz.

Udostępnij: