Strona główna » Piwnica w bloku i w kamienicy. Jak ją urządzić i wykorzystać?

Piwnica w bloku i w kamienicy. Jak ją urządzić i wykorzystać?

23 sierpnia, 2023

Piwnice w blokach i w kamienicach zazwyczaj są niewielkimi, pobieżnie wykończonymi pomieszczeniami. Służą raczej do przechowywania niepotrzebnych lub nieużywanych przedmiotów, ewentualnie jako spiżarnie. A przecież piwnica w bloku to zawsze kilka dodatkowych metrów kwadratowych przestrzeni użytkowej. Jak ją praktycznie urządzić?

Remont piwnicy w bloku

Jeżeli masz dostęp do starej piwnicy w swoim bloku lub w kamienicy, prawdopodobnie będzie ona wymagała remontu lub przynajmniej renowacji, zwłaszcza gdy dawno nie było w niej nic robione. Z pewnością odświeżenia lub generalnego remontu będą potrzebowały ściany, sufit i podłoga. Można to zrobić na wiele sposobów: tradycyjnym skuwaniem tynków i kładzeniem ich na nowo; wyrównywaniem ścian ściany płytami z karton-gipsu lub (co polecamy); można też położyć płyty z betonu architektonicznego.

stara piwnica w bloku remontPłyty sprawdzą się dobrze zarówno jako podkład, jak i jako wykończenie, zwłaszcza gdy piwnica ma być przeznaczona pod warsztat. W takim wypadku nie ma sensu inwestować w tynkowanie i malowanie ścian, lepiej sprawdzi się wyłożenie ich betonem.

Decydując się na remont piwnicy w bloku, w pierwszej kolejności musisz ustalić jej przeznaczenie, a następnie odpowiednio ją przystosować. Istotne jest, by dowiedzieć się u zarządcy bloku (wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej), na jakie ingerencje możesz sobie pozwolić, przeprowadzając remont piwnicy w bloku. Pewnych zmian nie można wykonywać na własną rękę bez zgody zarządcy, w przeciwnym razie narazisz się na nieprzyjemności. W szczególności dotyczy to wszelkich instalacji: elektrycznej, wentylacji, czy wodno-kanalizacyjnej. Każdy administrator przewiduje w tym zakresie własne przepisy, a czasami nie ma fizycznej możliwości, by w prosty sposób podłączyć jakąś instalację, dlatego trzeba być przygotowanym na to, że nie zawsze uda się osiągnąć zakładany efekt.

Jak zabezpieczyć piwnicę w bloku?

Bardzo ważną kwestią jest zabezpieczenie piwnicy w bloku, a więc wymiana drzwi na trwalsze, zwłaszcza jeśli masz jakieś większe plany związane z tą przestrzenią. Jeżeli nie chcesz aż tak ingerować, warto przynajmniej zamontować lepsze wkładki do zamków, ewentualnie dobrą, antywłamaniową kłódkę. Zabezpieczenie piwnicy w bloku obejmuje również wymianę okien na lepsze o klasie bezpieczeństwa minimum P2. Okna (jeżeli są w piwnicy) powinny uniemożliwiać podejrzenie z zewnątrz zawartości pomieszczenia. Włamania nie są wcale takie rzadkie, więc lepiej zamontować dobre drzwi do piwnicy w bloku.

Aranżacja piwnicy w kamienicy i bloku. Pomysły

Zastanawiając się jak urządzić takie miejsce, w pierwszej kolejności trzeba podjąć decyzję, jakie będzie spełniało przeznaczenie. Czy piwnica w bloku pozostanie przechowalnią, czy jej część przeznaczysz na spiżarnię, a może zamierzasz zrobić swój mały warsztat, siłownię lub inną przestrzeń? Więcej pomysłów na piwnicę znajdziesz tutaj.

Z pewnością warto zainwestować w różnego rodzaju półki i regały na przechowywanie przedmiotów. Mogą to być stare, nieużywane szafki i kredensy, ale jeżeli zależy Ci na nowoczesnym wystroju, to dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie na ścianach prowadnic na półki, na których można zawiesić haki, by w luźny sposób modyfikować ustawienia półek.

piwniczka na wino w piwnicyCiekawym pomysłem jest piwniczka na wino, wystarczy rozejrzeć się za odpowiednimi regałami (lub wykonać je samodzielnie), by cieszyć się dobrodziejstwem posiadania własnego skarbca z winem. W takim wypadku warto zadbać o utrzymywanie odpowiedniego mikroklimatu.

Z kolei w warsztacie niezbędny będzie stabilny stół oraz system pojemników na przechowywanie narzędzi i akcesoriów, wentylacja oraz dobra instalacja elektryczna. W dodatku ściany i drzwi powinny być wygłuszone i zabezpieczone przed przenoszeniem się dźwięków i wibracji, ponieważ piwnice w blokach mają tendencję do rezonowania. Można to zrobić, kładąc warstwę izolacji akustycznej na ściany. Zyskasz wtedy pewność, że piwnica w bloku urządzona jako warsztat nie będzie przeszkadzała żadnemu sąsiadowi.

Zadbaj o oświetlenie

Piwnice w blokach są pomieszczeniami bez dostępu światła słonecznego lub jedynie z niewielkimi oknami. Aranżacja piwnicy w bloku będzie więc wymagała założenia dodatkowego oświetlenia, by rozjaśnić przestrzeń i optycznie ją powiększyć. Najlepiej sprawdzi się górne centralne światło, z punktowymi lampami ukierunkowanymi na stół, regały i strefy znajdujące się w cieniu.

Piwnice w blokach są zakątkami, które warto funkcjonalnie urządzić i dobrze zagospodarować. Mając pomysł na aranżację piwnicy w bloku, można zyskać naprawdę wiele dodatkowego miejsca użytkowego na spiżarnię, warsztat, siłownię czy pokój do gier. Wszystko jest w zasięgu ręki.

Udostępnij: