Strona główna » Piwnica to takie ważne miejsce, a tak zaniedbywane

Piwnica to takie ważne miejsce, a tak zaniedbywane

23 sierpnia, 2023

Piwnica… kiedy ostatni raz tam zaglądaliście? Gdy trzeba było znieść kartony z ozdobami świątecznymi? Gdy skończyły się zapasy przetworów? Gdy trzeba napalić w piecu? Piwnica w domu i w mieszkaniach często pełni funkcję składzika na niepotrzebne rzeczy. A może być czymś więcej. Dom z piwnicą to prawdziwy skarb, to całe piętro do zagospodarowania, a w blokach i kamienicach piwnica jest dodatkowym pomieszczeniem, które może być składzikiem, albo… Podpowiadamy jak z pomysłem urządzić piwnicę.

Dom z piwnicą to skarb!

Nie wszystkie budynki mają piwnice, jednak te, które zostały w nie wyposażone, zdecydowanie warto docenić. Projekty domów z piwnicą często zakładają najrozmaitsze wykorzystanie tej przestrzeni, w praktyce jednak bardzo często traktujemy ją po macoszemu, jako składzik na niepotrzebne rzeczy i rupieciarnię. Pora wymieść stamtąd brudy, pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, których i tak nigdy nie użyjesz i zaplanować aranżację piwnicy, z która będzie chlubą domu.

Kotłownia to dopiero początek

Projekty domów z piwnicą przewidują zazwyczaj kilka różnych pomieszczeń, w zależności od możliwości konstrukcyjnych obiektu. Jeżeli budynek jest ogrzewany centralnie piecem na węgiel, ekogroszek lub inny opał, niezbędne będzie miejsce na kotłownię oraz przechowywanie opału.

Co w piwnicy, czyli plan rozkładu

piwniczka na wino pomysły piwnicaUrządzenie piwnicy trzeba zacząć od zastanowienia się nad jej przeznaczeniem. Ponieważ to miejsce zazwyczaj jest dużo chłodniejsze od reszty budynku, aranżacja piwnicy często polega na przystosowaniu jej na spiżarnię z przetworami. W takim wypadku piwnicę warto wyposażyć w stabilne regały budowlane lub znieść tam stare, niepotrzebne szafki z półkami. Regał na przetwory powinien stać pod zewnętrzną ścianą, która zazwyczaj jest najchłodniejsza. Na półeczkach będą czekały na swoją kolej smakowite przetwory, a w skrzynkach, zimnolubne warzywa.

Mając już kącik na przetwory, warto wygospodarować półkę na wino oraz inne alkohole, które mogą długo stać. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba będzie chodzić do sklepu w długie zimowe wieczory, gdy wspólnie zechcecie usiąść przy kominku i wypić lampkę wina. Znawcy alkoholi mogą natomiast kolekcjonować długowieczne trunki, które wraz z czasem nabiorą na wartości. Zostawmy jednak spiżarkę i przejdźmy do kolejnego elementu, na który może składać się wyposażenie piwnicy.

piwnica narzędzia Zdecydowanie polecamy znaleźć miejsce na warsztat. Nada się do tego zarówno betonowa piwnica bez okien, jak i piwnica z oknami oraz połączona z garażem, kwestia odpowiedniego wygospodarowania przestrzeni. Wyposażenie garażu i piwnicy w domowy warsztat pozwoli Ci na swobodne majsterkowanie i wykonywanie brudnych prac, które niekoniecznie chcesz wykonywać w mieszkaniu na czystej podłodze. Taki domowy warsztat nie musi być od razu zaawansowanym parkiem maszynowym. To może być po prostu stabilny stół postawiony w wygodnym miejscu oraz szafka narzędziowa. W każdym domu powinny znaleźć się przynajmniej podstawowe sprzęty warsztatowe: młotek, śrubokręt, klucz francuski, wiertarka, piła, zestaw gwoździ, śrub i wkrętów oraz środki czyszczące, kleje itd.

Piwnica nadaje się idealnie jako miejsce do zbudowania siłowni, wyciszanego pokoju do ćwiczeń na instrumentach albo jako przestrzeń do gier, zwłaszcza dla fanów konsol i wirtualnej rzeczywistości. W końcu do komfortowego grania potrzeba sporo przestrzeni, której może po prostu brakować w salonie.

Piwnica – co na podłogę i na ścianę?

Urządzenie piwnicy tak, by było w niej czysto, przyjemnie i stylowo, wymaga wykonania ścian, podłogi i sufitu. Zazwyczaj nie tynkuje i nie maluje się ich tak samo, jak reszty domu, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Piwnice często pozostają w stanie surowym lub wykończone najtańszymi możliwymi materiałami. Można połączyć ciekawy, designerski wygląd z niewielkimi kosztami. My proponujemy beton architektoniczny jako sposób na wykończenie pomieszczeń użytkowych. Piwnica z betonu, wyłożona betonowymi płytami nabierze industrialnego, surowego wyglądu, ale nie niedokończonego. Płyty nadają wrażenia celowości takiej, a nie innej aranżacji. Ze względu na duży wybór różnych rozwiązań od Modern Concrete piwnica z betonu nie musi być wcale nudna i jednolita. Posiadamy w ofercie zarówno proste, szare i gładkie płyty, jak i zdobione oraz barwione na różne odcienie szarości od niemal zupełnie białego, aż po ciemny antracyt.

Masz piwnicę? Doceń to, zaaranżuj ją stylowo i zyskaj naprawdę duuuużo przestrzeni do zagospodarowania. To, na jakie urządzenie piwnicy się zdecydujesz, zależy tylko od Ciebie, my natomiast zapewniamy, że z płytami betonowymi wyłożenie ścian i podłóg będzie łatwe i przyjemne.

Udostępnij: