Strona główna » W jaki sposób optycznie powiększyć mieszkanie i pokój?

W jaki sposób optycznie powiększyć mieszkanie i pokój?

23 sierpnia, 2023

Niewielkie kawalerki, lokale o powierzchni 40 czy 50 metrów kwadratowych to mieszkaniowa rzeczywistość sporej grupy Polaków. Dobrze jest mieć własne cztery ściany i dach nad głową, jednak czasami przydałoby się trochę więcej przestrzeni, by nie czuć się jak w klatce. Oczywiście można byłoby kupić większe mieszkanie, czy przeprowadzić się do domu, ale umówmy się – nie jest to najtańsze rozwiązanie i nie w zasięgu każdego. Można za to wykonać kilka sztuczek aranżacyjnych, by optycznie powiększyć mieszkanie lub pojedynczy pokój i poczuć się psychicznie lepiej.

Powiększenie optyczne pokoju. Jak to działa?

Wprawdzie z 10 metrów kwadratowych nie da się wyczarować 12, przeczyłoby to prawom fizyki lub wymagałoby wyburzania, względnie odchudzania ścian. Istnieją jednak sztuczki, pozwalające uzyskać wrażenie przestrzeni. Z pomocą kolorów, światła, luster i aranżacji można sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się większe, niż jest w rzeczywistości. Może się nawet okazać, że niewielka klitka, którą dotychczas uważaliście za małą i duszną, po optycznym powiększeniu stanie się całkiem przyjemnym pokoikiem.

Jak optycznie powiększyć pokój? Kolory są najważniejsze!

Zasada jest stara jak świat: jasne kolory odbijają światło i nadają pomieszczeniu wrażenia przestronności, podczas gdy ciemne barwy działają odwrotnie, pochłaniają światło, przez co pokój wydaje się mały, przytłaczający i mroczny. Dlatego też rzadko widuje się pokoje, zwłaszcza salony w kolorach ciemnych, brunatnych i bardzo wyrazistych. Jak optycznie powiększyć pokój kolorami? Najlepsze barwy do salonów to te jasne: biały, beżowy, żółty czy odcienie szarości. Są neutralne i odbijają światło. Warto dodać też wyraziste akcenty kolorystyczne, które przerwą monotonię wystroju. Z szarością płyt ściennych z betonu bardzo dobrze kontrastują np. kolory czerwony, żółty, niebieskie czy zielony. Jeżeli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o znaczeniu kolorów w wystroju wnętrz, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Nie chcesz mieć białych ścian? W takim wypadku polecamy jasne odcienie szarości, świetnie sprawdzą się płyty z betonu architektonicznego Modern Concrete. Okładziny nadadzą pomieszczeniu wrażenia surowości, ale też – właśnie – przestrzeni, zwłaszcza gdy wnętrze utrzymane jest w stylu minimalistycznym bez zbędnych przeszkadzajek. Im ściany są bardziej odsłonięte, tym pomieszczenie zdaje się przestronniejsze.

Lustra optycznie powiększają mieszkanie

pokój pomieszczenie z lustremJednym z najlepszych i zapewniających najbardziej wyraziste efekty tego, jak można optycznie powiększyć pokój, łazienkę czy salon są lustra. Nawet takie stosunkowo niewielkie zapewniają ciekawe efekty, a jeżeli chcesz uzyskać naprawdę oszałamiający wynik, powieś duże lustro na drzwiach w przedpokoju lub na ścianie w garderobie. Chociaż może kusić powieszenie dużego lustra zajmującego całą ścianę, to jednak takie rozwiązanie do mieszkania nie jest najlepsze. Lustro na całą ścianę sprawdzi się na sali treningowej na siłowni, w salonie fitness lub w innych pomieszczeniach, w których pełni określoną funkcję, a jego obecność jest uzasadniona. Jednak tak duże lustro ozdobne w mieszkaniu na dłuższą metę byłoby męczące.

Zadbaj o dobre oświetlenie

Jeżeli chcesz optycznie powiększyć pokój, łazienkę lub salon, to nie możesz zaniedbywać roli światła. I to zarówno tego sztucznego, jak i naturalnego. Im więcej światła, tym lepiej, dlatego niepotrzebnie nie zasłaniaj okien. Na przykład w zastępstwie firanek i zasłon użyj rolet, które zajmują mniej miejsca i pozwalają na lepszą ekspozycję okna. Zamiast oświetlenia górnego, które rozjaśnia jedynie centralną część pokoju, pozostawiając niedoświetlone kąty i wnęki, wybierz oświetlenie salonu punktowe lub wielokierunkowe. Dobre efekty przyniosą nowoczesne lampy wielopunktowe, dające jasne, białe, ale miękkie światło o temperaturze barwowej 2200 – 3300 K.

Lekkie i wielofunkcyjne meble

Kolejnym elementem „odchudzania” mieszkania i operacji powiększania pokoju jest pozbycie się niepotrzebnych gratów, zwłaszcza dużych i ciężkich mebli, które nie tylko zajmują miejsce, ale też zmniejszają przestrzeń życiową. Lepiej postawić na minimalizm. Znów do łask wracają meble modułowe i wielofunkcyjne, takie jak łóżka łączone z szafami, składane biurka, nowoczesne garderoby i szafy wnękowe oraz meble wykonywane na wymiar. Ot, na przykład wnęki, przestrzenie pod schodami, załamania ścian związane z prowadzeniem instalacji itd. Jeżeli chcesz optycznie powiększyć małe pomieszczenie, musisz dobrze wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Chcesz zobaczyć jakie efekty można osiągnąć, używając w aranżacjach betonowe płyty i jak wpływają one na odbiór przestrzeni? Zapraszamy do działu realizacje, gdzie przygotowaliśmy galerię ze zdjęciami przykładowych aranżacji.

 

Udostępnij: