Strona główna » Spiżarnia w domu. Jak ją urządzić?

Spiżarnia w domu. Jak ją urządzić?

23 sierpnia, 2023

[et_pb_section fb_built=”1″ admin_label=”section” _builder_version=”3.22″][et_pb_row admin_label=”row” _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” width=”90%” max_width=”90%” make_fullwidth=”on” use_custom_width=”on” width_unit=”off” custom_width_percent=”90%”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text admin_label=”Tekst” _builder_version=”4.9.4″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” hover_enabled=”0″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” sticky_enabled=”0″]

Nie ulega wątpliwości, że dom musi być urządzony nie tylko z dbałością o wygląd, lecz również z dużym naciskiem na funkcjonalność. Jednym z takich praktycznych pomieszczeń, o którym warto pomyśleć, jest spiżarnia. Jak ją urządzić, aby doskonale spełniała swoje zadanie? Oto kilka cennych rad.

Przeznaczenie spiżarni

Zalety domowej spiżarni są niezaprzeczalne. Pozwala ona utrzymać przestrzeń w kuchni w należytym porządku, ułatwia przechowywanie produktów, pozwala zgromadzić większe ilości zapasów jedzenia. Natomiast, żeby korzystanie z niej było wygodne, trzeba zastanowić się nad kilkoma sprawami.

Przede wszystkim, należy przemyśleć, do jakich celów ma nam służyć takie miejsce. Nie każdy na początku może zdawać sobie sprawę z tego, że przeznaczenie takiej przestrzeni może być różne. Dla jednych będzie to swego rodzaju magazynek do przechowywania większych produktów jak zgrzewki napojów, czy ekonomicznych opakowań mąki i cukru. Dla innych z kolei to spiżarnia przez duże „S”, czyli świeże, leżakujące wędliny i sery, a to oznacza specyficzny mikroklimat, z odpowiednio niską temperaturą oraz wilgotnością. Warto zatem dobrze się zastanowić, aby w odpowiedni sposób zrealizować swój plan.

Usytuowanie pomieszczenia

Jeśli punkt pierwszy mamy za sobą, to również łatwiej będzie wybrać właściwą lokalizację takiego miejsca. Gdy mowa jedynie o przechowywaniu produktów, które się nie psują, to tutaj spokojnie można wybrać opcję najwygodniejszą. Dla jednych będzie to po prostu składzik blisko kuchni, dla innych niewielkie pomieszczenie obok przejścia do garażu, aby móc sprawnie wyładować produkty zaraz po wizycie w sklepie. Natomiast w przypadku spiżarni z prawdziwego zdarzenia trzeba się już kierować koniecznością stworzenia odpowiedniego mikroklimatu. Pożądaną, niską temperaturę uda się najłatwiej uzyskać w piwnicy, albo też w chłodniejszej części domu, czyli północno-wschodniej lub północnej. Zatem w tym drugim wypadku wygoda nie jest kwestią najważniejszą.

Urządzenie przestrzeni

Równie ważne jest to, jak takie wnętrze zagospodarujemy. Pewnie nie trzeba wspominać, że okna nie są tu dobrym pomysłem. Po pierwsze chodzi o trudniejsze utrzymanie pożądanej temperatury, ale też o mniej miejsca na przechowywanie. Należy pomyśleć o wkomponowaniu w taką przestrzeń jak największej ilości półek.

Jednak ważną radą jest to, by dobrze dobierać materiały, zarówno samych regałów, jak i podłóg, czy ścian. Przede wszystkim muszą one być łatwe w utrzymaniu czystości i nie mogą być podatne na wilgoć. Gdy natomiast chodzi o oświetlenie, to najlepiej pomyśleć nie tylko o jednym górnym świetle, lecz również o kilku punktowych, skierowanych na półki. Nie można zapomnieć o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, powietrze musi mieć tam stały przepływ. Nieodzowne okażą się kanały wentylacyjne, otwory w drzwiach, czy nawiewniki.

Jeśli zatem chcemy, żeby spiżarnia spełniała dobrze zadanie, dla którego została stworzona, to najpierw warto przemyśleć powyższe kwestie. Pochopne decyzje mogą bowiem wiązać się z kosztownymi i czasochłonnymi przeróbkami.

Zobacz również:
beton dekoracyjny na ścianę

impregnacja betonu architektonicznego

elementy prefabrykowane z betonu architektonicznego

[/et_pb_text][et_pb_post_slider posts_number=”4″ include_categories=”1″ orderby=”rand” more_text=”Przeczytaj” excerpt_length=”200″ show_meta=”off” use_text_overlay=”off” admin_label=”Slider z postami” _builder_version=”3.16″ background_color=”rgba(178,178,178,0.49)” custom_padding=”|||” custom_padding_tablet=”|||” custom_padding_phone=”|||” auto=”on” auto_speed=”5000″ box_shadow_style=”preset6″ box_shadow_blur=”10px” box_shadow_color=”rgba(0,0,0,0.1)” remove_inner_shadow=”off” hide_content_on_mobile=”off” hide_cta_on_mobile=”off” show_inner_shadow=”on” button_letter_spacing_hover=”0″ button_text_size__hover_enabled=”off” button_one_text_size__hover_enabled=”off” button_two_text_size__hover_enabled=”off” button_text_color__hover_enabled=”off” button_one_text_color__hover_enabled=”off” button_two_text_color__hover_enabled=”off” button_border_width__hover_enabled=”off” button_one_border_width__hover_enabled=”off” button_two_border_width__hover_enabled=”off” button_border_color__hover_enabled=”off” button_one_border_color__hover_enabled=”off” button_two_border_color__hover_enabled=”off” button_border_radius__hover_enabled=”off” button_one_border_radius__hover_enabled=”off” button_two_border_radius__hover_enabled=”off” button_letter_spacing__hover_enabled=”on” button_letter_spacing__hover=”0″ button_one_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_two_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_bg_color__hover_enabled=”off” button_one_bg_color__hover_enabled=”off” button_two_bg_color__hover_enabled=”off”] 
[/et_pb_post_slider][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Udostępnij: