Strona główna » Domowe triki na czyszczenie z wykorzystaniem octu w domu

Domowe triki na czyszczenie z wykorzystaniem octu w domu

23 sierpnia, 2023

Kiedyś, gdy w sklepach brakowało towaru, a chemicznych środków czyszczących praktycznie nie było wcale, nasze mamy i babcie musiały sobie jakoś radzić w zakresie utrzymywania domowej czystości. I wiecie co? Doskonale dawały sobie radę. Bez tych wszystkich detergentów, środków do czyszczenia okien, kuchni, umywalek, podłóg itd. Sposoby te stosowane są do dziś i nieraz sprawdzają się tak samo dobrze, jak detergenty, a przy tym nie kosztują dużo, są ekologiczne i nie wpływają drażniąco na skórę. Wiesz już o czym mowa? Oto kilka pomysłów na zastosowanie octu w domu (nie tylko w kuchni).

Ocet do sprzątania w domu. Dlaczego to działa?

ocet do myciaOcet spirytusowy jest naturalnym roztworem, który znajdzie się w każdej kuchni. Dodaje smaku potrawom, jest obowiązkowym składnikiem surówek, doskonale konserwuje, wykorzystuje się go do robienia przetworów i… jest niesamowitym środkiem do utrzymywania czystości. Zawiera dużą ilość kwasu octowego, który zabija bakterie i inne mikroorganizmy bytujące w kuchniach i łazienkach, zwłaszcza pleśń i grzyby. Nadaje się też do odkamieniania, czyszczenia trudnych plam, mycia okien, wybielania fug oraz czyszczenia sprzętów AGD. Choć i z nim trzeba uważać, ponieważ niektórych urządzeń AGD nie można myć octem ze względu na potencjalnie negatywny wpływ na plastik.

Różnorodne zastosowanie octu w domu sprawia, że jest to jeden z najbardziej uniwersalnych środków, jakie można sobie wyobrazić. Przedstawiamy triki z wykorzystaniem octu. Chemia przy tym się chowa!

Ocet do sprzątania w domu i w ogrodzie

Roztwór wody z octem bardzo dobrze nadaje się do czyszczenia gładkich i błyszczących powierzchni, ponieważ nie zostawia smug i działa odkażająco. W tym celu wystarczy rozcieńczyć pół szklanki octu w czterech litrach wody i przemyć podłogę lub płytki. Co prawda roztwór pozostawia po sobie specyficzny zapach, ale na krótko. Jeżeli akurat zabrakło Ci płynu do mycia podłóg, szukasz alternatywy dla płynu do mycia szyb lub chcesz skutecznie odkazić toaletę, skorzystaj z właściwości octu.

O ile płyn do mycia podłóg ma pewną przewagę nad octem w kwestii mycia dużych powierzchni, tak do czyszczenia fug, zwłaszcza tych zagrzybionych, sposób ten nie ma sobie równych. Ocet na grzyb i pleśń w łazienkach jest numerem jeden. Ekologiczny, skuteczny, szybko pozbywa się mikroorganizmów i daje długotrwałą ochronę.

Wielu ogrodników chętnie sięga po zastosowanie octu w ogrodzie, zwłaszcza do czyszczenia szczelin między kamieniami i płytami betonowym. Tam, gdzie natura wdziera się niechciana, a chwasty, grzyby i mikroorganizmy próbują wejść w szczeliny płyt elewacyjnych, tam ocet bardzo dobrze sobie poradzi.

Szczególnie polecany jest:

  • do mycia ogrodowych donic i wazonów z ceramiki oraz betonu,

  • jako oprysk na chwasty,

  • jako skuteczny środek na mszyce oraz inne szkodniki,

  • na tarczniki, miseczniki i wełnowce, czyli szkodniki roślin doniczkowych,

  • jako pułapka na muszki owocówki,

  • do odstraszania kotów i królików,

  • do zakwaszania ziemi.

Czy ocet na betonowe powierzchnie nie szkodzi?

zastosowanie octu w domuOcet jest neutralny dla nawierzchni brukowanych, wyrobów betonowych oraz płytek. Mimo wszystko polecamy wcześniej wykonać próbę i na niewielkiej, niewidocznej powierzchni rozprowadzić ocet na beton i sprawdzić jak zareaguje – czy nie pozostaną przebarwienia lub inne skazy, które mogłyby zniszczyć tworzywo. Ważne, aby nie stosować nierozcieńczonego octu bezpośrednio na powierzchnię, bo takie stężenie jest zbyt mocne, z reguły polecane są mieszanki octu z wodą w stosunku od 1:1 do 1:3, a do mycia powierzchni pół szklanki na 4 litry wody.

Inne triki z wykorzystaniem octu w domu

Do czego można jeszcze wykorzystać ten naturalny środek?

  • Usuwa kamień z czajnika, grzałek, naczyń itd.

  • Usuwa tłuste i uporczywe plamy, których ciężko pozbyć się innymi metodami.

  • Pomaga w pozbyciu się grzyba ze ściany.

  • Nadaje się do dezynfekcji desek do krojenia, blatów kuchennych oraz powierzchni mających kontakt z jedzeniem.

  • Można go użyć do czyszczenia deski sedesowej oraz muszli klozetowej. Zwłaszcza w miejscach, na których osiadł brud i kamień trudny do wyczyszczenia.

  • Do odkamienienia baterii łazienkowych.

  • Do polerowania srebrnej zastawy.

  • Do prania uporczywych plam na ubraniach.

Zastosowanie octu w domu jest niezwykle szerokie. Ocet pomaga na grzyby, pleśń, zabrudzenia, plamy, bakterie; jest niezastąpiony w sprzątaniu oraz – oczywiście – w gotowaniu. To skarb, bez którego trudno się obejść, nawet mając dedykowaną chemię. Zamiast wydawać fortuny na środki chemiczne przeznaczone do konkretnych powierzchni, może lepiej zastosować preparat, który jest tani, równie skuteczny i zdecydowanie bardziej ekologiczny?

Pamiętaj jednak o przestrzeganiu zaleceń producentów, dotyczy do zwłaszcza sprzętu AGD. W przypadku lodówki, pralki czy zmywarki zastosowanie octu może skutkować utratą gwarancji.

Może Cię zainteresować:

donice ogrodowe z betonu architektonicznego

płyty betonowe na ścieżki ogrodowe

beton architektoniczny na podjazd

Udostępnij: