Plama na ścianie. Wrrr. Jedna. Druga. Trzecia. Już nie możesz na nie patrzeć i zastanawiasz się, jak usunąć uporczywe plamy na ścianie, ponieważ zwykłe mycie i szorowanie nic nie daje? A przecież nie o to chodzi, żeby zetrzeć ją razem z farbą. Niestety zacieków, tłustych plam i przebarwień grzybiczych nie można ot tak zamalować, a w każdym razie nie jest to łatwe. Podpowiadamy czym usunąć tłuste plamy ze ściany i czym je zamalować.

Utrzymywanie ścian w czystości to podstawa

plamy na ścianie czyszczeniePlamy na ścianie najlepiej usuwać od razu po ich powstaniu, gdy jeszcze nie wyschną i nie wejdą w strukturę powierzchni. Wtedy istnieje największa szansa na pozbycie się problemu bez nadmiernego wysiłku. Gdy tylko zauważysz, że taka plama powstała na ścianie przetrzyj ją wilgotną ściereczką z dodatkiem środka myjącego. Obawiasz się o farbę? Spokojnie. Większość farb wewnętrznych jest odporna na mycie i szorowanie, więc nic złego nie powinno się stać. Taką farbę polecamy zwłaszcza do miejsc szczególnie narażonych na zabrudzenia: do kuchni, przedsionków domów czy warsztatów – czyli wszędzie, gdzie mogą tworzyć się mokre plamy na ścianie, plamy z błota, tłuszczu i smarów itd.

Zadbaj o zabezpieczenie antyplamowe

Aby nie musieć martwić się o to, czym zmyć tłuste plamy ze ściany w miejscach najbardziej narażonych na zabrudzenie trzeba zadbać o ochronę ściany. Pod względem potencjału plamotwórczego na pierwszym miejscu będzie oczywiście kuchnia i przestrzeń nad blatem kuchennym. W celu jej zabezpieczenia polecamy modne i pięknie wyglądające szklane tafle gładkie lub z nadrukiem, tradycyjne kafelki, specjalne farby lateksowe albo płyty z betonu architektonicznego, które w połączeniu z betonowym blatem kuchennym Modern Concrete będą nie tylko chroniły ścianę, ale też nadadzą kuchni oryginalnego, minimalistycznego wyglądu.

Ściany w dziecięcym pokoju koniecznie powinny być pokryte farbą ułatwiającą zmywanie. Można też pokusić się o pomalowanie kawałka ściany specjalną farbą tablicową, po której maluch będzie mógł swobodnie malować, oszczędzając (miejmy nadzieję) pozostałe ściany.

Ścianę w warsztacie lub garażu warto wyłożyć płytami z betonu architektonicznego, albo jeszcze lepiej zbudować garaż z takich płyt, zyskując w ten sposób spokój ducha. Beton jest materiałem odpornym na szorowanie, dlatego zmyjesz z niego większość plam, nawet tych najgorszych.

Jak usunąć tłustą plamę ze ściany domowym sposobem?

Istnieje kilka metod na pozbycie się uporczywych plam, oczywiście im szybciej zareagujesz, tym szansa na sukces będzie większa:

  • Zabrudzenie przetrzyj wilgotną szmatką z odrobiną płynu do mycia naczyń, najlepiej żeby był bez barwników. Świeże plamy bardzo dobrze poddają się takim zabiegom.

  • Plamę możesz spryskać płynem do mycia okien, a następnie przemyć wodą i wytrzeć ściereczką.

  • Tłustą plamę możesz zebrać papierowym ręcznikiem, a następnie posyp ją mąką ziemniaczaną lub talkiem. Wilgoć i tłuszcz wejdą w proszek, który łatwo zetrzesz. Jeżeli pozostanie ślad, przetrzyj ścianę wilgotną ściereczką z płynem do mycia naczyń.

  • W sytuacji, gdy nic nie pomaga, trzeba sięgnąć po środki większego kalibru. Najskuteczniejszym sposobem jest starcie papierem ściernym brudnej powłoki, a następnie pomalowanie ściany farbą na tłuste plamy. Jest to specjalna farba do zacieków, którą można stosować również na tłuste powierzchnie.

Przeczytaj też: porady jak czyścić ściany.

Jak zamalować zacieki i mokre plamy na ścianie?

remont malowanieNiestety tłuste plamy, zacieki i zachlapania sokiem owocowym, które zdążą wsiąknąć w ścianę, są trudne zarówno do wywabienia, jak i do zamalowania. Po tłustej powierzchni nie da się malować farbą, a zacieki i kolorowe plamy będą widoczne nawet po nałożeniu kilkukrotnej warstwy. W takim razie jak zamalować plamy na ścianie? Oczywiście najlepiej byłoby zeszlifować zabrudzoną powierzchnię i zamalować ją farbą, ale zakładając, że chcemy tego uniknąć, są na to dwa sposoby:

  • Po pierwsze odizolowanie zacieków warstwą farby podkładowej, która tworzy na ścianie nieprzepuszczalną warstewkę ochronną, poprawia chłonność podłoża i zapewnia dobrą przyczepność farby.

  • Drugim sposobem jest specjalna farba na tłuste plamy do kupienia w marketach budowlanych, najlepiej sprawdza się w przypadku białych ścian.

Najwięcej pracy czeka Cię, jeżeli zechcesz usunąć plamy na ścianie powstałe na skutek pleśni i grzyba. Tutaj nie obejdzie się bez specjalnego środka grzybobójczego oraz ponownego przemalowania powierzchni. Jak dokładnie to zrobić, opisujemy w artykule o tym, jak się pozbyć grzyba ze ściany.