Strona główna » Czy warto samemu montować płyty z betonu?

Czy warto samemu montować płyty z betonu?

23 sierpnia, 2023

Samodzielnie przeprowadzony remont daje wiele satysfakcji, dumy z własnych umiejętności oraz sporo zaoszczędzonej gotówki, która zostaje w kieszeni. Wprawdzie pewne rzeczy muszą być wykonane przez fachowców, ale drobne prace wykończeniowe z powodzeniem można zrobić własnoręcznie. A jak to jest z płytami z betonu? Czy można je montować we własnym zakresie i czy w ogóle warto to robić?

Instalacja płyt betonowych

Postępując według instrukcji producenta, samodzielne przygotowanie i zamontowanie płyt na ścianach jest możliwe. Wymaga to jednak odrobiny cierpliwości, czasu oraz kilku narzędzi, które są do kupienia w każdym sklepie budowlanym. Opiszemy tutaj w skrócie, jak wygląda proces montowania takich płyt, ale jeżeli szukasz dokładnych wskazówek, koniecznie zajrzyj na podstronę montaż i pielęgnacja płyt Modern Concrete.

Na początku należy takie płyty rozłożyć i dopasować je odcieniami oraz sprawdzić, czy nie są gdzieś uszkodzone. Jeżeli chcesz uzyskać konkretny wzór, jeszcze przed montażem dotnij płyty, wykonaj otwory lub nacięcia, tak by dopasować ich rozmiar, kształt oraz otwory. Zrób to za pomocą narzędzi kamieniarskich.

W przypadku ścian pokrytych gładzią, farbą, tynkiem gipsowym płyty betonowe należy montować mechanicznie. Są trzy sposoby mocowania: na widocznych- okrągłych kotwach, na niewidocznych listwach lub przywiercenie do ściany płyty OSB i klejenie płyt bezpośrednio do niej. Zaleca się używanie wyłącznie specjalnych dwuskładnikowych poliuretanowych klejów, impregnatów i narzędzi przeznaczonych do betonu, w przeciwnym razie płyty mogą ulec zniekształceniom, stracić przyczepność lub popękać. Jeżeli płyta ulegnie zamoczeniu lub zabrudzeniu, należy ją natychmiast wyczyścić i osuszyć, by nie pozostały na niej żadne skazy, których nie da się później usunąć.

Profesjonalny montaż płyt

płyty z betonu na ścianiePrawdopodobnie lepszą alternatywą jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy remontowo-budowlanej. Jest to zdecydowanie prostsze i wygodniejsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli nie masz czasu ani umiejętności, by samodzielnie zająć się pracami wykończeniowymi. Wbrew pozorom, montaż płyt nie jest prostym zadaniem i wymaga sporo umiejętności, dokładności oraz dobrego sprzętu. Używając niewłaściwych klejów oraz narzędzi nieprzeznaczonych do tego celu, można uszkodzić płyty, zmniejszyć ich wytrzymałość oraz trwałość klejenia. Firmy budowlano-remontowe wykorzystują wysokiej jakości materiały i często dają na swoje usługi gwarancję, dzięki czemu zyskujesz pewność, że wszystko będzie na tip-top.

Profesjonalny montaż zawsze będzie dokładniejszy, bardziej estetyczny i szybszy. Ma to znaczenie zarówno przy wykonywaniu niewielkich prac wykończeniowo-ozdobnych, jak i przy wykładaniu płytami całych pomieszczeń, elewacji lub budowaniu obiektów np. garażu z płyt betonowych.

Samodzielnie czy przez firmę?

Wszystko zależy od Twoich umiejętności i możliwości. Z pewnością taniej będzie wykonać prace samemu. Jednak wymaga to poświęcenia sporej ilości czasu, a tego zawsze brakuje. Trzeba liczyć się również z pewną ilością zniszczonych płyt, gdyż brak doświadczenia i amatorskie rozwiązania zawsze przysparzają kłopotów – tu coś pęknie, tam odpryśnie. Dlatego oszczędności na robociźnie mogą okazać się złudne ze względu na wyższy koszt materiałów.

Powierzając prace wykończeniowe specjalistycznej firmie, zyskujesz pewność dobrze wykonanej pracy i oszczędność czasu, a koszty wcale nie muszą okazać się bardzo wygórowane, zwłaszcza jeżeli przeprowadzasz kompleksowy remont.

Udostępnij: