Strona główna » Jak przygotować się do remontu mieszkania?

Jak przygotować się do remontu mieszkania?

23 sierpnia, 2023

Remont mieszkania to z jednej strony wspaniałe uczucie i spora zmiana, z drugiej zaś obciążenie finansowe, psychiczne oraz fizyczne – i to nawet jeśli większością prac ma zająć się ekipa budowlana. Dobre przygotowanie się do remontu to już połowa sukcesu. W tym artykule odpowiemy na pytanie: jak zaplanować remont mieszkania?

Remont mieszkania – od czego zacząć?

Gdy decyzja o remoncie została już podjęta, nie pozostaje nic innego, jak… no właśnie – co? Najważniejsze to mieć jakiś plan. Czy lokal wymaga całościowego remontu łącznie z instalacjami: elektryczną, gazową i wodno-kanalizacyjną, czy chcesz przeprowadzić jedynie delikatne odświeżenie mieszkania bez ruszania elementów konstrukcyjnych? Przed rozpoczęciem prac należy określić planowany budżet, ponieważ to ile kosztuje remont mieszkania, zależy od Ciebie. Można wydać zarówno kilka tysięcy, jak i kilkadziesiąt tysięcy. Oczywiście efekt i zakres prac będą wtedy zupełnie inne.

Remont mieszkania należy zacząć od odpowiedzi na kilka podstawowych pytań:

  • Co chcesz wyremontować i kiedy chcesz rozpocząć prace?

  • Czy nie ma większych przeszkód do tego, by rozpocząć remont?

  • Czy możesz nocować w swoim mieszkaniu na czas remontu, czy musisz poszukać lokalu zastępczego?

  • Co zrobisz z meblami i rzeczami znajdującymi się w lokalu?

  • Czy znasz dokładny plan remontu?

  • Czy chcesz zdecydować się na jedną firmę, która zajmie się wszystkim, czy na kilku różnych wykonawców?

  • Czy będziesz w stanie nadzorować przebieg prac, a może zlecisz to komuś innemu?

  • Czy musisz wziąć urlop w pracy?

  • Czy dopełniłeś wszystkich formalności związanych z remontem? Powiadomiłeś spółdzielnię mieszkaniową, załatwiłeś kontenery na śmieci, zdobyłeś ewentualne zgody?

  • Jakim dysponujesz budżetem i czy jesteś gotów na jego powiększenie w razie konieczności?

Kwestii, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed przystąpieniem do działania, jest więcej, ale powyższe uważamy za najważniejsze. Polecamy dobrze się nad nimi zastanowić, usiąść z kartką oraz długopisem i rozplanować remont mieszkania i od czego zacząć, tak aby mierzyć siły na zamiary.

Jak zaplanować remont mieszkania?

ile kosztuje remont mieszkaniaGdy masz już wstępną wizję tego, co chcesz zmienić, musisz poszukać ekipy remontowej. Co prawda jakieś drobne prace można wykonać samodzielnie np. remont przedpokoju, malowanie ścian czy wykładanie paneli podłogowych, ale jeżeli planujesz większy remont lub nie dysponujesz sporą ilością wolnego czasu, to ekipa budowlana będzie konieczna.

Zrób dokładny research i zaproś na wycenę kilku najlepiej prezentujących się wykonawców. Znalezienie dobrej firmy remontowo-budowlanej to często loteria, a już na pewno wymaga sporo cierpliwości i czasu. Na kilkanaście telefonów, jakie wykonasz, zapewne większość firm nie będzie miała wolnych terminów lub czasy realizacji będą bardzo odległe. Z niektórymi wykonawcami nie warto rozpoczynać współpracy (dowiesz się o tym np. z opinii w internecie lub od znajomych), a tych kilku przedstawicieli, których zaprosisz na wycenę, poproś o kosztorys remontu mieszkania.

Niezależnie od wyceny przygotowanej przez firmę, warto na własną rękę obliczyć koszty. Jak zrobić kosztorys remontu? Najlepiej posłużyć się specjalnymi programami przeznaczonymi do szacunkowej wyceny. Możesz je z łatwością znaleźć w internecie. W ten sposób obliczysz, ile mniej więcej pieniędzy potrzebujesz na remont mieszkania. Koszty i tak prawdopodobnie będą wyższe, więc przeznacz około 20% więcej budżetu, aby nic Cię nie zaskoczyło.

Po wyborze firmy budowlano-remontowej odpowiedzialnej za przeprowadzenie prac, koniecznie podpisz umowę, pod którą będzie podpięty kosztorys remontu mieszkania. Dokument taki zazwyczaj określa wynagrodzenie za robociznę bez materiałów i elementów wykończeniowych.

Wiele osób zastanawia się, czy remont mieszkania można odliczyć od podatku. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w mieszkaniu, to część kosztów zapewne możesz wliczyć jako koszty uzyskania przychodu. Jest to jednak na tyle złożona kwestia, że najlepiej poradzić się swojej księgowej, ona odpowie Ci najlepiej na pytania o remont mieszkania i co można odliczyć.

Masz już ekipę. Co dalej?

Dalej pozostaje Ci wybrać się na zakupy, a także dokładnie zaplanować wygląd mieszkania tak, by ekipa remontowa miała już gotowy plan, gdy wejdzie do mieszkania. Również w tym wypadku możesz zdać się albo na własne umiejętności, albo skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz. To rozwiązanie jednak znacznie podniesie kosztorys remontu mieszkania.

Najfajniejszą częścią remontu jest wybór elementów wykończeniowych: podłóg, drzwi, paneli, kolorów farb itd. Musisz to mieć zaplanowane jeszcze zanim remont na dobre się zacznie. Jak widzisz, to ile kosztuje remont mieszkania, jest kwestią względną i zależy od wielu czynników, między innymi od wybranych materiałów. Z naszej strony możemy polecić elementy wykończeniowe z betonu architektonicznego, charakteryzujące się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Udostępnij: