Strona główna » Czy remont mieszkania wymaga pozwolenia i zgłaszania prac?

Czy remont mieszkania wymaga pozwolenia i zgłaszania prac?

23 sierpnia, 2023

Remont w mieszkaniu to – teoretycznie – Twoja sprawa i wydawałoby się, że możesz go wykonywać, jak chcesz. Otóż nie do końca. Niektóre czynności wymagają poinformowania wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej oraz urzędników, a na pewne prace musisz otrzymać ich zgodę. W przeciwnym razie narażasz się na poważne konsekwencje prawne i finansowe. Remont mieszkania pozwolenie czy zgłoszenie – tego dowiesz się z poniższego materiału.

Remont mieszkania w bloku – jakie prace nie wymagają zgłoszenia i pozwolenia?

remont malowanieWiele robót budowlano-remontowych, o ile nie naruszają części wspólnych budynku, nie wymagają żadnego zgłoszenia ani pozwoleń. Oznacza to, że takie rzeczy jak malowanie i odświeżanie ścian, wymiana podłogi, wstawienie nowych drzwi, budowa ścian działowych czy ingerencja w ściany, które nie są nośne, nie wymagają żadnego zgłoszenia. To samo dotyczy instalacji urządzeń końcowych takich jak kuchenki gazowe i elektryczne, urządzenia sanitarne czy klimatyzatory bez jednostki zewnętrznej. Wymiana grzejników również zalicza się do tej kategorii, ale tutaj trzeba zasięgnąć opinii administracji, gdyż niektóre wspólnoty wymagają instalacji kaloryferów o odpowiedniej mocy grzewczej, zwłaszcza tam, gdzie ciepło rozliczane jest wspólnie.

Masz w planach remont mieszkania? Zgłoszenie nie będzie Ci potrzebne również, jeżeli zechcesz zmienić układ pomieszczeń, wyburzyć ściany działowe, całkowicie zmienić układ łazienki lub kuchni albo zrobić generalny remont przedpokoju. Pozwolenia ani zgłoszenia nie wymaga wyłożenie ścian wewnętrznymi płytami ściennymi z betonu architektonicznego. Są to czynności kosmetyczna podlegające pod bieżące konserwacje. Wszystko to pod warunkiem, że prace nie będą ingerowały w części wspólne budynku – ściany nośne, ściany zewnętrzne i klatkę schodową oraz instalacje gazowe, elektryczne, wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne itd.

Wymiana okien nie wymaga pozwolenia, ale tylko pod warunkiem, że okna będą dopasowane wymiarowo i stylistycznie do całości obiektu. Innymi słowy, jeżeli zechcesz wymienić okna na takie, które będą identyczne lub podobne z pozostałymi możesz to zrobić w każdej chwili. Ale jeżeli zechcesz wstawić drewniane okna lub wyróżniające się kolorystycznie w obiekcie, w którym wszystkie okna mają ramy z białego PVC, to taka czynność może zostać zakwestionowana.

Remont mieszkania a zgłoszenie, kiedy jest wymagane?

Bieżące konserwacje i prace nieingerujące w części wspólne można robić bez zgody administracji budynku. Jednak przebudowa, czyli czynność powodująca zmianę parametrów użytkowych lub technicznych części wspólnych obiektu wymaga zgłoszenia albo uzyskania pozwolenia na budowę.

Zgoda na przebudowę części wspólnej budynku w przypadku wspólnot mieszkaniowych może wymagać podjęcia uchwały lub na drodze indywidualnego zbierania głosów. W przypadku spółdzielni to zarząd ma decydujący głos.

 

Zgłoszenia wymagają m.in.:

  • wymiana pionu wodno-kanalizacyjnego,

  • wymiana instalacji c.o,

  • malowanie oraz tynkowanie elewacji,

  • naprawa podjazdu do garażu, adaptacja poddasza albo piwnicy na cele mieszkalne lub usługowe (niewymagające przebudowy),

  • docieplenie wewnętrzne.

Pozwolenia na budowę/remont wymagają:

  • wymiana okien, jeżeli będzie zmieniana wielkość lub inna ingerencja w wygląd

  • wyburzenie otworu drzwiowego w wewnętrznej ścianie nośnej,

  • wyburzenie ściany nośnej,

  • budowa kominka,

  • wymiana instalacji gazowej.

  • instalacja klimatyzatora z jednostką zewnętrzną.

Remont a pozwolenie na budowę w mieszkaniu objętym nadzorem konserwatora zabytków

W gorszej sytuacji są osoby posiadające mieszkanie w starych kamienicach wpisanych do rejestru zabytków. W ich przypadku pozwolenie jest niezbędne na wykonywanie jakichkolwiek robót budowlanych i remontowych. Dotyczy to również prac bieżących oraz wymiany instalacji. Na przykład na remont instalacji elektrycznej zgłoszenie nie wystarczy, konieczne będzie zezwolenie i dopasowanie się do specjalnych wytycznych.

Przed rozpoczęciem prac najlepiej dowiedz się u źródła

Większość czynności remontowych wykonasz bez zgłoszenia i pozwoleń, jednak aby mieć całkowitą pewność i nie ryzykować samowoli budowlanej, polecamy zapytać w administracji budynku czy dane prace wymagają jakichś formalności. Wiele zależy od wewnętrznych uregulowań wspólnot i spółdzielni, a prace, które w jednym budynku są bez problemu tolerowane, w innych mogą nie być mile widziane. Administracja odpowie również na pytanie o to, czy na remont mieszkania wystarczy pozwolenie, czy zgłoszenie będzie wymagane.

Warto również zobaczyć:
beton architektoniczny elewacyjny

okładziny betonowe

beton na ścianie w salonie

Udostępnij: