Strona główna » Od czego zacząć remont łazienki, by nie stał się koszmarem?

Od czego zacząć remont łazienki, by nie stał się koszmarem?

23 sierpnia, 2023

Planując remont łazienki, trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych scenariuszy. Pierwszy to taki, w którym rozpoczynając prace remontowe, otwiera się wrota piekieł, wszystko sypie się i wali, a niewielki remoncik nagle przeradza się w generalną wymianę wszystkich instalacji. Może być też tak, że całość idzie gładko jak po maśle, a ekipa działa szybko, sprawnie, fachowo i ogólnie – bajka. Wszystkim życzymy właśnie tego drugiego scenariusza. Remont łazienki – jak zrobić to dobrze, by nie śnił się po nocach?

Od czego zacząć remont łazienki?

O ile z odmalowaniem ścian czy położeniem płytek powinniśmy sobie poradzić, o tyle z wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej lepiej zdać się na fachowców. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań w blokach, w których wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe wymagają dokumentacji wykonywanych prac, wymiany grzejników, liczników oraz instalacji elektrycznych.

O tym, jak przygotować się do remontu mieszkania pisaliśmy już wcześniej. Zorganizowanie prac w łazience niewiele się różni, trzeba jednak pamiętać o tym, że przez cały okres będziemy odcięci od toalety i prysznica. Jeżeli w mieszkaniu lub domu jest tylko jedna łazienka, to na czas prac warto zapewnić sobie dostęp do jakiejś innej. W przeciwnym razie remont małej łazienki w bloku zmieni się w walkę we wstrzymywanie.

Dobra ekipa remontowa to podstawa. Toaleta jest pomieszczeniem, w którym bardzo dobrze widać wszystkie braki i niedoróbki, a remont małej łazienki może być trudniejszy niż przerobienie dużego pomieszczania, w którym można sprytnie ukryć niedoskonałości. Jeżeli chcesz zaoszczędzić, bo wiesz, ile kosztuje remont łazienki i jest to kwota przewyższająca Twoje możliwości, zawsze możesz zlecić wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej hydraulikowi, elektrykowi poprowadzenie instalacji elektrycznej. Samą wykończeniówką możesz zająć się osobiście, wykorzystując płyty betonowe Modern Concrete, z pomocą których szybko i sprawnie wykończysz ściany i przeprowadzisz remont łazienki. Porady, jak to zrobić, znajdziesz w innych częściach tego bloga.

Ile kosztuje remont łazienki?

ile kosztuje remont łazienki?Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: tyle, na ile Cię stać. Wiadomo, że Polak potrafi, a robiąc małą prowizorkę (a przecież prowizorka zawsze najtrwalsza), można przeprowadzić remont małej łazienki w bloku już za kilka tysięcy złotych. Jeżeli jednak zależy Ci na jakości, wygodzie i wyglądzie, trzeba wysupłać nieco więcej złotówek. A ile?

Remont łazienki należy zacząć od demontażu płytek i urządzeń sanitarnych. Koszt wynosi około 20-25zł/m2, skuwanie posadzki 30-50zł/m2, a demontaż urządzeń ok. 100 zł za sztukę. Dodatkowo usunięcia drzwi i wymiana na nowe to koszt około 500-800 zł, wiele oczywiście zależy od modelu drzwi.

Następnie trzeba zakupić materiały na remont łazienki. Koszt tynku to ok. 15 zł/m2, a wylewka ok. 10zł/m2. Wymiana punktu hydraulicznego: ok. 200zł/sztuka, a elektrycznego ok. 70zł/sztuka. Do tego należy doliczyć koszt gniazdek, lamp i zainstalowania konkretnych rozwiązań.

Gdy mamy już podstawę, można zacząć podliczać elementy wykończeniowe. Tutaj będą największe rozbieżności, gdyż wszystko zależy od rodzaju materiałów (płytki, beton architektoniczny, panele). Remont łazienki w bloku będzie tańszy niż wykończenie obszernej łazienki w domu jednorodzinnym. Koszt płytek waha się od 20 do 100 zł za metr kwadratowy, do tego koszt kleju ok. 1zł/kg i fug 10-30 zł/kg, plus oczywiście robocizna 35 zł-80 zł za 1m2. Jeżeli zechcesz wykończyć artystycznie łazienkę i zlecić wykonanie mozaiki lub nietypowych układów to koszt robocizny może wzrosnąć nawet do 150 zł/m2. Analogicznie, jeżeli wybierzesz proste, a atrakcyjne rozwiązanie np. ściany z betonu architektonicznego, to koszt robocizny może okazać się niższy.

Remont łazienki koszty dodatkowe

Gdy już mamy instalacje i położone kafelki, czas na ostatni etap remontu, czyli biały montaż. Zakup urządzeń sanitarnych to kolejny spory koszt, z którym musisz się liczyć. Wanny i prysznice możesz kupić w przedziale od 500 zł do nawet 5000 zł, plus baterie łazienkowe, których średni koszt wynosi od 50 do 100 zł. Do tego trzeba doliczyć WC i bidet, a także umywalkę. To kolejne kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Grzejnik łazienkowy to wydatek od 150 zł do nawet 2000 zł, jeżeli zechcesz mieć jeden z designerskich modeli. Na koniec oświetlenie, które może kosztować do kilkuset złotych za sztukę.

Pamiętaj też, że ktoś to musi wszystko zamontować. Instalacja wanny, toalety oraz umywalki nie jest trudna, więc jeżeli masz czas i chęci z pewnością poradzisz sobie sam, ale jeżeli zechcesz zdać się na fachowców, musisz doliczyć koszt robocizny.

Zagadnienie, ile kosztuje remont łazienki w bloku, jest bardzo obszerne, a wszystko zależy od Twoich oczekiwań i tego, jak bardzo wypasioną łazienkę zechcesz sobie sprawić. Wszystkie podane powyżej ceny są szacunkowe i zależą od wielu czynników.

Udostępnij: