Strona główna » Remont przedpokoju – czyli jak zrobić to dobrze i nie zwariować?

Remont przedpokoju – czyli jak zrobić to dobrze i nie zwariować?

23 sierpnia, 2023

W życiu każdego człowieka nadchodzi taki moment, gdy postanawia coś zmienić. To może być drobna różnica, albo bardzo duża metamorfoza. Nie popadając jednak w skrajności, jeżeli chcesz coś zmienić w swoim otoczeniu, polecamy mały remont mieszkania, niekoniecznie całościowy – warto zacząć od przedpokoju. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.

Przedpokój – wyjątkowe miejsce

Jeżeli ktoś zapytałby Ciebie, jakie pomieszczenie w mieszkaniu można nazwać reprezentacyjnym, co byś odpowiedział? My uważamy, że jest to właśnie przedpokój. To tam witasz gości i zapraszasz ich do mieszkania, to właśnie to małe pomieszczenie jest widoczne jako pierwsze już z klatki schodowej. Przedpokój ma największy wpływ na dobre lub złe pierwsze wrażenie i może powiedzieć więcej o domownikach niż najlepsza autoprezentacja. Właśnie dlatego warto zadbać o te kilka metrów kwadratowych. Jeżeli więc uważasz, że nadszedł czas na zmiany, to polecamy remont przedpokoju.

Pomysł na remont przedpokoju

Pomysł na remont przedpokojuNa początku zawsze jest pomysł. Nie warto iść „na żywca”, ponieważ w najlepszym przypadku stylistyka wyjdzie nijaka, a w najgorszym po prostu brzydka. Dobry plan to podstawa. Nie musisz być architektem ani projektantem wnętrz. Zacznij od ogółu do szczegółu, czyli najpierw określ kolorystykę i styl przedpokoju.

Jasne korytarze optycznie powiększają przestrzeń i sprawiają wrażenie przytulnych, ale też nieco sterylnych. Biało-szary przedpokój z elementami z betonu architektonicznego to pomysł na mieszkanie w stylu industrialnym i nowoczesnym; z kolei korytarz w jasnych, żywych odcieniach żółtego, zielonego czy błękitnego sprawi, że mieszkanie będzie przytulne i przyjazne. Najmniej uniwersalna jest ciemna kolorystyka, którą trzeba dobierać rozważnie tak, by mieszkanie nie przypominało ciasnej klitki.

Remont przedpokoju warto zacząć od wyboru podłogi. O rozwiązaniach podłogowych pisaliśmy wcześniej. Od tego, co wybierzesz na podłogę, w dużej mierze zależy, jak dalej potoczy się remont przedpokoju. Co na ściany – to drugi etap planowania. Czy chcesz położyć tynk i pomalować ścianę na gładko, a może nakleić tapetę lub ozdobną fototapetę? Popularnym rozwiązaniem, które zdobywa coraz większe zainteresowanie, są industrialne korytarze z imitacjami cegły albo wykładane płytami z betonu.

Gdy masz już wizję ścian i podłogi, możesz przejść do kolejnego etapu planowania remontu mieszkania w bloku, czyli do wyboru dodatków i akcesoriów. Czy wymagana będzie wymiana drzwi i ościeżnic? A jeśli tak, to na jakie? Czy w korytarzu będą meble i jakieś dodatkowe akcesoria np. stojak na ubrania, schowek na buty itd.? To dobry moment, by wszystko sobie dokładnie zaplanować i rozrysować.

Samodzielnie czy przez ekipę remontową?

O planowaniu remontu w mieszkaniu również poświęciliśmy osobny artykuł. Tam przeczytasz więcej o tym, jak wybrać ekipę remontową i jak przygotować się do prac budowlanych. Remont przedpokoju w bloku różni się nieco od remontu całego mieszkania tym, że w zasadzie, jeśli masz nieco wolnego czasu, możesz go przeprowadzić samodzielnie. O ile wymiany nie wymagają żadne instalacje, a remont przedpokoju sprowadza się do zmiany podłogi i odnowienia ścian, każdy bez większego problemu powinien poradzić sobie z takim zakresem prac. Nawet jeśli nie wiesz jak układać panele podłogowe, zamontować płytki z betonu lub pomalować ściany, to w internecie i na YouTube znajdziesz mnóstwo szczegółowych poradników, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez cały proces. Własnoręcznie wykonany remont to powód do dumy, a także znaczne oszczędności, ponieważ płacisz wyłącznie za materiały, a robocizną jest Twój poświęcony czas.

Na remoncie się nie kończy

Pamiętaj, że jeżeli chcesz cieszyć się efektami przez długi czas i nie myśleć o kolejnym remoncie już za kilka lat, warto wybierać wysokiej jakości elementy i akcesoria, które będą łatwe do utrzymania w czystości, odporne na ścieranie i uszkodzenia. Przykładem takiego materiału jest właśnie beton architektoniczny, który może służyć zarówno jako element konstrukcyjny, jak i dekoracyjny. Jeśli planujesz remont przedpokoju, to na ściany polecamy płyty z betonu Modern Concrete.

Udostępnij: