Strona główna » Beton w architekturze – przykłady rozwiązań

Beton w architekturze – przykłady rozwiązań

23 sierpnia, 2023

We współczesnym budownictwie beton jest wszechobecny. Stosuje się go jako budulec elementów konstrukcyjnych, ale też jako materiał wykończeniowy. Beton w różnej formie używany jest od wieków i będzie stosowany jeszcze przez kolejne setki lat, a to dlatego, że jest tani w produkcji, trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, zgniatanie i rozciąganie oraz na warunki atmosferyczne. Zbrojony beton jest trwałą podstawą nawet najbardziej wymagających konstrukcji, a dekoracyjny beton architektoniczny może stanowić interesujące wykończenie elewacji oraz elementów wewnątrz budynków. Poznaj inspirujące przykłady wykorzystania betonu w architekturze i możliwości łączenia go z innymi materiałami budowlanymi.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Wskazując przykłady budynków z betonu w naszym, polskim wydaniu nie sposób nie wspomnieć o budynku BUW. Biblioteka jest majestatyczną i piękną budowlą, powstałą z połączenia betonu, stali i szkła. Całość wykonana jest estetycznie, beton pełni zarówno rolę konstrukcyjną, jak i wykończeniową, a dodatki z innych materiałów świetnie się ze sobą komponują. Spójrz na te zdjęcia budynków z betonu i szkła.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Źródło: https://www.flickr.com/photos/futuredu/15323940792/

Lubelski Park Naukowo – Technologiczny

Pozostając nadal w polskich (i naukowych) klimatach, poszukując przykładów i zdjęć domów z betonu zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kompleks naukowo-technologiczny w Lublinie. Tam większość konstrukcji została wykonana z jasnoszarych, gładkich brył betonu z dodatkami ze szkła i kamienia, a to wszystko ulokowane pośród soczyście zielonego trawnika. I choć wydawałoby się, że taki monolityczny kloc nie pasuje do krajobrazu – jest wręcz przeciwnie.

Lubelski_Park_Naukowo-Technologiczny

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Lubelski_Park_Naukowo-Technologiczny.jpg

Dom nad morzem – połączenie betonu i drewna

Czy domy z betonu i z drewna to dobre rozwiązanie? Jak najbardziej, jeżeli tylko idzie za tym pomysł, jak ciekawie połączyć te dwa materiały. Dowodzi tego na przykład „dom nad morzem”, który mimo prostej bryły wpisuje się w nadmorski styl i leśny pejzaż. Konstrukcja została wykonana z żelbetonu, a zewnętrzną elewację pokryto deskami; ślusarkę okienną oraz elementy wykończeniowe wykonano z grafitowej blachy. Wnętrze zaś zostało zaprojektowane tak, by każda kondygnacja spełniała odrębną funkcję: parter to przestrzeń do przebywania w ciągu dnia, na piętrze znajdują się pokoje, a w piwnicy część rekreacyjna z basenem. Do wykończenia wnętrz wykorzystano beton architektoniczny, drewno oraz inne, luksusowe materiały.

 

Haus D – inspirujące połączenie betonu i drewna

Architektura obfituje w przykłady domów z betonu, drewna oraz innych materiałów wykończeniowych. Haus D projektu biura Bevk Perovic Arhitekti to z pozoru nieskomplikowana, betonowa bryła, jednak wystarczy bliżej się przyjrzeć, by odkryć, że nie jest to wcale taka prosta konstrukcja. Haus D jest trzy poziomową budowlą zrobioną głównie z betonu oraz szkła, natomiast drewniane elementy wykonano z jasnego, jodłowego drewna, pięknie odcinającego się od surowości szkieletu. Budynek jest nie tylko mieszkaniem, jest przede wszystkim rzeźbą stawiającą na zabawę formą i przestrzenią.

 

Na zewnątrz surowy beton, a w środku…

Zdjęcia domów z betonu wskazują jasno, że materiał ten świetnie komponuje się z niemal wszystkim. Sam beton architektoniczny może być jedynie dodatkiem do konstrukcji z innego tworzywa. Nie zapomnijmy jednak, że architektura to nie tylko zewnętrzna elewacja, to przede wszystkim wystrój wnętrza. To ogromne pole do popisu i możliwość łączenia najrozmaitszych surowców budowlanych i wykończeniowych. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia; no i budżet, choć jeżeli nie brak wyobraźni, to i budżet można obejść.

beton cegła kuchnia

Domy, w których zmyślnie połączono zestawienie betonu, drewna i kolorowych dodatków do wnętrz są prawdziwymi perełkami wśród podobnych lub wręcz takich samych konstrukcji deweloperskich. Płyty z betonu architektonicznego od Modern Concrete będą doskonale komponowały się zarówno z surowym drewnem, obrobionymi i lakierowanymi deskami, szklanymi panelami, jak i z cegłą czy kafelkami. Sprawdź nasze pomysły na architekturę z betonu w stylu industrialnym, urban jungle, oraz nowoczesnym i dowiedz się, jak wykorzystać płyty oraz elementy wykończeniowe z betonu architektonicznego Modern Concrete.

Udostępnij: