Klimat starych domów jest czymś niepodważalnym. Dlatego też nie brakuje fanów tego typu budynków, którzy często z wielką pasją przekształcają te miejsca w prawdziwe perełki. Bardzo popularnym trendem jest nowoczesna aranżacja. Jakie materiały oraz, jakiego typu pomysły sprawdzą się w takim wydaniu doskonale?

Zachowajmy stare materiały tam, gdzie jest to możliwe

Urządzając stare dotąd wnętrza, warto wykorzystać niektóre z materiałów, które nadają się do odnowienia oraz wyeksponowania. Te zachowane detale są odpowiedzialne za wspaniały klimat miejsca. Przykładem są drewniane belki, które odpowiednio zakonserwowane będą współgrały na przykład ze śnieżnobiałymi gładziami na ścianach. Zestawienie starych, ale poddanych konserwacji materiałów z nowymi daje niezwykły efekt, którego próżno szukać w mieszkaniach w nowym budownictwie.

Ostatnimi czasy niezwykle popularna jest również stara cegła. Jeśli mamy to szczęście, że w domu znajdują się ściany wykonane właśnie z takiego surowca, to opłaci się włożyć trochę wysiłku w to, aby uratować jego pozostałości. Po dokładnym oczyszczeniu oraz zastosowaniu specjalnych środków otrzymamy autentyczną i stylową powierzchnię, która pasuje także do całkowicie nowoczesnych aranżacji. Wystarczy, że będzie to jedna ze ścian, a już osiągniemy bardzo oryginalny efekt, który nie może się równać z nowymi cegłami, czy klinkierem.

Nowoczesne materiały

Obecnie mamy na rynku wiele interesujących materiałów, które nadają się do odnowienia starego domu w nowoczesnym stylu. Oczywiście, jak już wspomnieliśmy, dobrze jest zachować niektóre zabytkowe detale zarówno, jeśli chodzi o pomieszczenia, jak i całą bryłę, natomiast gdy połączymy to z nowymi trendami, otrzymamy piorunujący efekt. Przykładem coraz bardziej popularnego surowca jest beton architektoniczny.

Płyty polerowane prezentują się bardzo estetycznie i stylowo. Ich powierzchnia jest na tyle dekoracyjna, że nie przykrywa się jej niczym. Sama w sobie jest piękną ozdobą pomieszczeń. Tego typu materiał wykorzystywany jest zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Kolejnym materiałem, o którym warto pomyśleć, jest szkło. W zestawieniu z drewnem, cegłą, czy wspomnianym betonem wygląda ciekawie i wzbogaca całość. Można z niego wykonać balustrady, detale dekoracyjne, schody i wiele innych rzeczy.

Styl industrialny

Przykładem starego budownictwa, które cieszy się ogromną popularnością i idealnie nadaje się do przeprowadzania ciekawych metamorfoz, są budynki poprzemysłowe. Króluje w nich styl industrialny z eleganckimi, surowymi wnętrzami. Są to miejsca, gdzie najważniejsza jest duża przestrzeń, dlatego też unika się stawiania ścian, jeśli nie są one konieczne. Do tego duże okna zwykle niczym nieosłonięte zapewniają sporą ilość światła. Wspomniane surowe wykończenie widoczne jest w chłodnej kolorystyce, czy też rzucających się w oczy rurach, kablach, czy przewodach wentylacyjnych. Wspomniany beton architektoniczny, cegła, szkło, czy drewno to właśnie materiały mile widziane w takich pomieszczeniach.

Wiele osób nie zamieniłoby starego domu w nowoczesnym stylu na budynek stawiany od podstaw. Głównie z tego powodu, że panuje w nim wyjątkowy klimat, którego nie da się uzyskać w całkiem nowych pomieszczeniach. Natomiast oczywiście wszelkie metamorfozy warto dobrze przemyśleć, aby być zadowolonym z osiągniętego efektu.