Strona główna » Domy ze szkła, metalu i betonu – czym wyróżnia się architektura XXI wieku?

Domy ze szkła, metalu i betonu – czym wyróżnia się architektura XXI wieku?

23 sierpnia, 2023

Geometryczne bryły, majestatyczne budowle pnące się w górę lub wszerz, nowoczesne elewacje domów wykonane z połączenia stali, betonu i szkła – to oblicze współczesnej architektury. Jedni ją kochają, inni nienawidzą, ale wszyscy muszą przyznać, że takie konstrukcje budzą respekt. Czy zastanawiałeś się, jakie ciekawe rzeczy można wyczarować z betonu architektonicznego? Zapraszamy na podróż po interesujących realizacjach pełnych surowości, dostojności i mocy.

Nowoczesne elewacje domów z betonu

Mogłoby się wydawać, że ściany z płyt betonowych sprawiają wrażenie surowości – i to odczucie byłoby słuszne, podobnie jak skojarzenie z pewnym nieokrzesaniem takiej konstrukcji. Betonowe elewacje nowoczesnych domów są jak książkowy bohater Conan Barbarzyńca – tylko na pozór nieokrzesany, który pod szorstką powierzchnią, kryje coś znacznie więcej. Beton doskonale łączy się ze stalą i szkłem, ale też z innymi materiałami chętnie wykorzystywanymi w budownictwie: cegłą, drewnem czy nawet kamieniem.

Przykładem takiej geometrycznej, nowoczesnej konstrukcji może być obiekt nazywany Haus D, projektu słoweńskiego biura Bevk Perovic Arhitekti, który staną na osiedlu domków w Lublanie. Jest to trzypoziomowy dom jednorodzinny, wykonany tylko ze szkła, betonu i drewna. To właściwie betonowa rzeźba, będąca zabawą formą i stylem; rzeźba, w której można zamieszkać – i to bardzo wygodnie.

Innym przykładem budynku, wykorzystującego nowoczesne elewacje betonowe jest półokrągła willa w mieście Larnaka na Cyprze. Jest to budynek otoczony skorupą z betonu, z zewnątrz wyglądający niczym bunkier, wewnątrz za to, jak luksusowy apartament z basenem i wszelkimi udogodnieniami. Tu znów pojawia się motyw nowoczesnej elewacji domu, która z zewnątrz jest surowa, za to wewnątrz skrywa prawdziwy skarb.

nowoczesne elewacje domówPrzykładem naszej realizacji Modern Concrete, może być widoczny obok blok mieszkalny obudowany płytami z betonu architektonicznego. Czyż takie rozwiązanie nie wygląda interesująco? W dodatku płyty mają tę zaletę, że są łatwe do montażu, odporne na uszkodzenia i można z nich wykonywać najrozmaitsze rzeczy od: elewacji całych domów, poprzez zdobienie elementów wewnętrznych, aż po wykonywanie pojedynczych ścianek ozdobnych np. takich.

Beton architektoniczny a nowoczesne elewacje domów jednorodzinnych

Betonowe płyty mają wiele zalet:

  • Są wytrzymałe.

  • Wykonane z wysokiej jakości betonu architektonicznego o interesującej strukturze.

  • Mogą być szare i jednorodne lub porowate i niepowtarzalne.

  • Ich produkcja jest stosunkowo tania, przez co ostateczna cena jest przystępna.

  • Można je zamontować samodzielnie!

W przeciwieństwie do typowych rozwiązań budowlano-wykończeniowych, których przeciętna osoba nie będzie potrafiła samodzielnie wykonać, do ułożenia elewacji domu z płyt nie trzeba szczególnej znajomości budowlanki. Wystarczy podstawowa wiedza, jak kleić płyty, oraz trochę wolnego czasu.

Zastanawiasz się, jak wykorzystać płyty na elewacje domów nowoczesnych? Na przykład wykonując z nich podmurówkę, aby linię styku ściany z podłożem zabezpieczyć przed zabrudzeniami i wnikaniem wilgoci. Z tego typu płyt można wykonać elementy ozdobne, ale też obudować całe konstrukcje. Dzięki możliwości dobrania różnych wzorów, struktur płyt, grubości czy nawet kolorów, otwierają się przed Tobą nieograniczone możliwości w zakresie architektury i dekoracji zewnętrznych oraz wewnętrznych elewacji nowoczesnych domów.

Materiał, który komponuje się dobrze z każdym innym tworzywem

Beton jest na tyle uniwersalnym i na tyle łatwym do wkomponowania surowcem, że może służyć zarówno jako wiodący materiał architektoniczny oraz jako uzupełniający, wkomponowany w ceglaną fasadę, okalający klatkę schodową, zabezpieczający dolną część elewacji, czy tworzący spójną dekorację ze szklanymi taflami okien.

Przykłady nowoczesnych elewacji domu jednorodzinnego oraz innych obiektów, gdzie wykorzystano płyty znajdziesz w ofercie Modern Concrete – beton architektoniczny elewacyjny.

Udostępnij: