Aranżacja wnętrz w stylu industrialnym wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Początki tego stylu sięgają lat 50. XX wieku. Jego narodziny związane są z panującą w tym czasie modą na adaptację na pomieszczenia mieszkalne opuszczonych, nieużytkowanych fabryk i magazynów. Czym zatem charakteryzuje się mieszkanie w stylu industrialnym?

Cechy, którymi wyróżnia się styl industrialny

Lofty (tak nazwane zostały mieszkania w zaadaptowanych magazynach i fabrykach) to pomieszczenia bardzo wysokie o zdecydowanie dużym metrażu. Cechą najbardziej dla nich charakterystyczną jest otwarta przestrzeń. W stylu industrialnym możemy urządzić również niewielkie mieszkanie w bloku. Aby jednak miało on otwartą przestrzeń podobnie jak w loftach, część ścianek działowych należy wyburzyć. Minimalizm to kolejna cecha stylu industrialnego. Aranżacja mieszkania w tym stylu wyklucza więc dużą liczbę mebli i dekoracyjnych drobiazgów. Im mieszkanie w stylu industrialnym będzie miało ich mniej, tym lepiej. Kształty mebli i elementów dekoracyjnych powinny nawiązywać do przemysłowego charakteru stylu.

Jakie materiały wykończeniowe najlepiej pasują do stylu industrialnego?

mieszkanie w stylu industrialnymMieszkanie w stylu industrialnym powinno być wykończone przy wykorzystaniu dość konkretnych materiałów. Wśród nich zdecydowanym królem jest metal. Blaty szafek kuchennych i elementy dekoracyjne (szczególnie lampy) powinny być metalowe. We wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym nie może też zabraknąć szkła, które doskonale pasuje do metalu. Wnętrza urządzone w tym stylu są neutralne i chłodne. Nie ma więc w nich miejsca na pastelowe, ciepłe barwy. Wśród kolorów powinna dominować biel, szarości i czerń. Ścian w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu industrialnym nie zakrywamy tynkiem. Dobrym i modnym rozwiązaniem jest wykorzystanie betonu architektonicznego.  Prefabrykowane płyty z betonu architektonicznego doskonale sprawdzą się jako okładziny ścienne: nie zaburzą industrialnego charakteru wnętrz. Są niepalne i bardzo dobrze znoszą wysoką temperaturę, można więc wykorzystać je na obudowę nowoczesnego kominka. Beton sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach nie tylko na ścianach. Z cienkowarstwowego, następnie woskowane lub szlifowanego betonu architektonicznego można wykonać także posadzkę, która idealnie będzie się prezentować w pomieszczeniach w stylu industrialnym. Odważni mogą też zdecydować się na meble i dekoracyjne drobiazgi z betonu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

We wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym można wykorzystać nie tylko szkło, metal i beton architektoniczny, ale także drewno. Wbrew pozorom połączenie szkła, betonu, metalu z drewnem jest doskonałym pomysłem. Wprowadza do wnętrz trochę ciepła. Kolejną cechą charakterystyczną, jaka powinna wyróżniać mieszkanie w stylu industrialnym, są niezasłonięte okna. Zamiast firanami warto je udekorować roletami w industrialnym stylu.

Wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych styl industrialny stał się jednym z popularnych trendów aranżacji wnętrz także w Polsce. Ale w tym stylu możemy urządzić także niewielkie mieszkanie. Musimy jedynie pamiętać, że atrybutem tego stylu są: metal, szkło, cegła, beton architektoniczny, otwarta przestrzeń, chłodna kolorystyka i znikoma ilość dekoracyjnych drobiazgów. Warto również pamiętać, że mieszkania i lofty to jedno, ale można również urządzić dom w stylu industrialnym. Ogólne zasady będą bardzo podobne, choć – głownie ze względu na metraż  i trochę inne rozwiązania konstrukcyjne, dom w stylu industrialnym to trochę większe wyzwanie dla dekoratora wnętrz,