Strona główna » Dom lub mieszkanie w stylu industrialnym

Dom lub mieszkanie w stylu industrialnym

23 sierpnia, 2023

Aranżacja wnętrz w stylu industrialnym wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Początki tego stylu sięgają lat 50. XX wieku. Jego narodziny związane są z panującą w tym czasie modą na adaptację na pomieszczenia mieszkalne opuszczonych, nieużytkowanych fabryk i magazynów. Industrialny styl w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Aranżacje nawiązujące klimatem do starych fabryk cechuje prostota, surowość oraz oszczędność dodatków. Zobacz, jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym i zainspiruj się najnowszymi trendami wnętrzarskimi.

Historia stylu industrialnego

Industrialny styl miał swój początek w dzielnicy SoHo w Nowym Jorku. Między 1960 a 1980 rokiem było to miejsce wyjątkowo brudne i opuszczone, niestwarzające komfortowych warunków do życia. Z czasem nastąpił tam rozkwit przemysłu, któremu towarzyszyła budowa fabryk oraz magazynów. Jako że w latach 50. w Stanach Zjednoczonych nastąpiła recesja, lokalni artyści zaczęli kupować i przekształcać industrialne budynki w dzielnicy SoHo na pracownie. Ceny tych nieruchomości są dziś jednymi z najwyższych w Nowym Jorku, a styl nawiązujący klimatem do starych fabryk stanowi niezwykle popularną koncepcję urządzania wnętrz.

Styl industrialny – co to jest?

mieszkanie w stylu industrialnymIndustrialny styl czerpie inspiracje ze starych magazynów, fabryk oraz pomieszczeń przemysłowych. Eksponuje to, co zostało ukryte pod warstwami ścian i sprawia wrażenie niedokończonego. Wnętrze w stylu industrialnym cechują otwarte przestrzenie, duże okna oraz wysokie sufity. To także stonowana kolorystyka, zdominowana przez odcienie szarości i brązu, a zarazem pozbawiona intensywnych kontrastów. Jako że industrialny styl mieszkania charakteryzuje minimalizm, nie znajdziemy w nim dużej ilości mebli oraz dodatków. W aranżacjach nawiązujących do starych fabryk przeważają elementy wyposażenia wykonane z materiałów takich jak beton, metal, drewno oraz szkło, występujące w nieoczywistych połączeniach.

Choć jeszcze jakiś czas temu industrialny styl kojarzył się wyłącznie z budynkami postprzemysłowymi zaadaptowanymi na mieszkania, dziś możemy wprowadzić go praktycznie do każdego rodzaju przestrzeni. Świetnie sprawdzi się zarówno w dużych pomieszczeniach pozbawionych ścianek działowych, jak i niewielkiej kawalerce. Jeśli lubisz mieszać style wnętrzarskie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaaranżować wnętrze w stylu industrialnym tylko w jednym pomieszczeniu, np. sypialni. Ciekawe pomysły na taki wystrój pokoju znajdziesz w tym artykule.

Cechy, którymi wyróżnia się styl industrialny

Lofty (tak nazwane zostały mieszkania w zaadaptowanych magazynach i fabrykach) to pomieszczenia bardzo wysokie o zdecydowanie dużym metrażu. Cechą najbardziej dla nich charakterystyczną jest otwarta przestrzeń. W stylu industrialnym możemy urządzić również niewielkie mieszkanie w bloku. Aby jednak miało on otwartą przestrzeń podobnie jak w loftach, część ścianek działowych należy wyburzyć. Minimalizm to kolejna cecha stylu industrialnego. Aranżacja mieszkania w tym stylu wyklucza więc dużą liczbę mebli i dekoracyjnych drobiazgów. Im mieszkanie w stylu industrialnym będzie miało ich mniej, tym lepiej. Kształty mebli i elementów dekoracyjnych powinny nawiązywać do przemysłowego charakteru stylu.

Mieszkanie w stylu industrialnym

Industrialny styl mieszkania to przede wszystkim odpowiednie elementy wyposażenia. We wnętrzach nawiązujących klimatem do starych budynków przemysłowych znajdziemy meble o skromnej formie oraz nowoczesnym designie. W przemysłowych aranżacjach przeważają minimalistyczne krzesła, tapicerowane fotele i kanapy, a także stoły wykonane z nietypowych połączeń materiałów, np. szkła z metalem albo betonu z drewnem. Choć mieszkanie w stylu industrialnym zasadniczo cechuje prostota, często pojawiają się w nim ciekawe dodatki oraz stylowe lampy. Bardzo popularne w tym klimacie są zwłaszcza ledowe reflektory zamknięte w aluminiowym kloszu, a także lampy zainspirowane kultowym projektem żarówki „Edison”. Im bardziej oryginalny materiał oraz kształt oświetlenia, tym lepiej. Modne pomysły na aranżację mieszkania w stylu industrialnym znajdziesz między innymi w tym artykule.

Jakie materiały pasują do stylu industrialnego?

beton architektoniczny w sypialniMieszkanie w stylu industrialnym powinno być wykończone przy wykorzystaniu dość konkretnych materiałów. Wśród nich zdecydowanym królem jest metal. Blaty szafek kuchennych i elementy dekoracyjne (szczególnie lampy) powinny być metalowe. We wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym nie może też zabraknąć szkła, które doskonale pasuje do metalu. Wnętrza urządzone w tym stylu są neutralne i chłodne. Nie ma więc w nich miejsca na pastelowe, ciepłe barwy. Wśród kolorów powinna dominować biel, szarości i czerń. Ścian w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu industrialnym nie zakrywamy tynkiem. Dobrym i modnym rozwiązaniem jest wykorzystanie betonu architektonicznego. Prefabrykowane płyty z betonu architektonicznego doskonale sprawdzą się jako okładziny ścienne: nie zaburzą industrialnego charakteru wnętrz. Są niepalne i bardzo dobrze znoszą wysoką temperaturę, można więc wykorzystać je na obudowę nowoczesnego kominka. Beton sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach nie tylko na ścianach. Z cienkowarstwowego, następnie woskowane lub szlifowanego betonu architektonicznego można wykonać także posadzkę, która idealnie będzie się prezentować w pomieszczeniach w stylu industrialnym. Odważni mogą też zdecydować się na meble i dekoracyjne drobiazgi z betonu.

Industrialny styl a beton

Mówiąc o wnętrzach w stylu industrialnym, trzeba również wspomnieć o aranżacjach ściennych. Do najbardziej popularnych rozwiązań, wykorzystywanych w tej estetyce zaliczamy płyty betonowe. Beton architektoniczny idealnie wpasowuje się w klimat starych fabryk, a przy tym daje wiele możliwości urządzania przestrzeni. Jest prosty i minimalistyczny, dlatego z powodzeniem możesz wykorzystać go do wielu ciekawych aranżacji w stylu industrialnym. Świetnie sprawdzi się na ścianie oraz podłodze, a także jako element dekoracyjny. W Modern Concrete oferujemy płyty betonowe w industrialnej estetyce, które cechuje wyjątkowa trwałość oraz wysoka jakość. Na życzenie klienta wykonujemy również projekty indywidualne – przykłady naszych realizacji możesz zobaczyć tutaj.

O czym jeszcze warto pamiętać?

We wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym można wykorzystać nie tylko szkło, metal i beton architektoniczny, ale także drewno. Połączenie szkła, betonu, metalu z drewnem jest doskonałym pomysłem. Wprowadza do wnętrz trochę ciepła. Kolejną cechą charakterystyczną, jaka powinna wyróżniać mieszkanie w stylu industrialnym, są niezasłonięte okna. Zamiast firanami warto je udekorować roletami w industrialnym stylu.

Wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych styl industrialny stał się jednym z popularnych trendów aranżacji wnętrz także w Polsce. Ale w tym stylu możemy urządzić także niewielkie mieszkanie. Musimy jedynie pamiętać, że atrybutem tego stylu są: metal, szkło, cegła, beton architektoniczny, otwarta przestrzeń, chłodna kolorystyka i znikoma ilość dekoracyjnych drobiazgów. Warto również pamiętać, że mieszkania i lofty to jedno, ale można również urządzić dom w stylu industrialnym. Ogólne zasady będą bardzo podobne, choć – głównie ze względu na metraż i trochę inne rozwiązania konstrukcyjne, dom w stylu industrialnym to trochę większe wyzwanie dla dekoratora wnętrz.

Udostępnij: