Strona główna » Beton – czy pasuje do każdego wystroju wnętrz?

Beton – czy pasuje do każdego wystroju wnętrz?

23 sierpnia, 2023

Korzystanie z elementów z betonu we współczesnych wnętrzach to coraz bardziej popularny trend. Często wydaje się jednak, że pasuje on jedynie do nowoczesnych i industrialnych aranżacji. Nic bardziej mylnego. Beton jest niezwykle uniwersalnym materiałem. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że przy odrobinie starań, sprawdzi się on świetnie w każdym domu.

Beton w stylu industrialnym

Kilka słów o tym oczywistym skojarzeniu. Beton świetnie wpisuje się w ten styl ze swoim kolorem oraz właściwościami. Można go układać zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Więcej możliwości aranżacyjnych z jego użyciem, możesz podpatrzeć w tym wpisie.

Niezwykle popularne staje się także wykorzystywanie betonu w produkcji mebli czy dekoracji – stoliki, szafki czy krzesła z tego materiału można oglądać już w wielu domach. Więcej na temat możliwości wykorzystania betonu architektonicznego, możesz przeczytać w artykule na naszym blogu o domach w stylu industrialnym.

Nowoczesny styl skandynawski

To kolejny trend w urządzaniu wnętrz, który staje się coraz bardziej popularny. Zwłaszcza w naszym kraju zyskał on bardzo szybko wielu zwolenników. Może dlatego, że podobnie jak Skandynawowie, mamy znacznie mniej słonecznych dni i dlatego jasne ściany i meble tak świetnie sprawdzają się w naszych domach. Styl skandynawski kojarzy się głównie z wykorzystaniem drewna w dużych ilościach. Okazuje się jednak, że elementy z betonu architektonicznego też świetnie się tu odnajdą. Przede wszystkie ze względu na swój kolor, beton wpisuje się doskonale w paletę barw stylu skandynawskiego, a sprawdzi się on np. jako posadzka, z którą pięknie kontrastować mogą drewniane meble. I właśnie takie połączenie sprawia, że beton, mimo swojej surowości, dodaje wnętrzu wyjątkowo przytulnej aury.

Beton a różnorodność stylu eklektycznego

We wnętrzach w stylu eklektycznym beton na pewno znajdzie miejsce dla siebie. W końcu tu każdy element możemy zestawić z każdym, nie przejmując się wyznacznikami żadnego stylu. Mimo że brzmi to niezwykle prosto, to stworzenie gustownego wnętrza w stylu eklektycznym to wielkie wyzwanie i wymaga wyczucia. Ta pozorna dowolność w wykorzystaniu dekoracji może sprawić, że nasze wnętrze stanie się chaotyczne i kiczowate. A jeśli chodzi o wykorzystanie płyt z betonu architektonicznego, to możemy ich użyć niemal na każdy możliwy sposób – ten materiał może znaleźć się zarówno na ścianach naszego domu, jak i na podłogach. Meble z tego surowca też mogą się wspaniale wkomponować we wnętrze o wystroju eklektycznym.

Surowość betonu w stylu rustykalnym

Mały domek na wsi – to chyba pierwsze skojarzenie związane z tym stylem w architekturze wnętrz. I wydawać by się mogło, że beton to ostatnia rzecz, która może pasować do takiego wystroju. Nic bardziej mylnego. Beton to wspaniały materiał, który jest przy tym niezwykle uniwersalny. Dlatego, jeśli dobrze dobierzemy elementy z niego wykonane do naszego domu, to wpasuje się on w każdy styl. Styl rustykalny lubi surowe materiały. Dobrym pomysłem poza klasycznym wykorzystaniem betonu i płyt z niego wykonanych, mogą być elementy stylizowane na wykonane z betonu, jak na przykład blaty w kuchni. Dzięki takim dodatkom wnętrze w tym stylu nabierze świeżości i nowoczesności.

Luksusowy beton, czyli dom w stylu glamour

Luksus, przepych, bogactwo, blichtr – to pierwsze skojarzenia chyba każdego, kto usłyszy o domu w stylu glamour. W kolorystyce takiej aranżacji dominuje biel, czerń, złoto, srebro, a wszystko musi być wykonane na wysoki połysk. I czy w tym wszystkim może odnaleźć się beton? Oczywiście, że tak. Współczesny styl glamour chętnie sięga po nowoczesne rozwiązania i dodatki. Na tle ścian z betonu pięknie można wyeksponować eleganckie, tapicerowane meble, tak charakterystyczne dla stylu glamour. Tak naprawdę surowa struktura betonu tylko pozwoli wydobyć z takich dodatków ich elegancję i szyk.

To tylko kilka przykładów na wnętrza, w których można z powodzeniem wykorzystywać beton. Niezależnie od stylu, w którym postanowiłeś urządzić swój dom czy mieszkanie, na pewno znajdziesz miejsce, gdzie elementy z betonu sprawdzą się doskonale. Po nieco więcej informacji na temat popularnych stylów architektonicznych zapraszamy tutaj.

Może nie zawsze będziesz mógł sobie pozwolić na wykonanie wszystkich podłóg czy ścian z tego materiału, ale pojedyncze betonowe elementy wkomponują się w każdy styl. Pamiętaj także, że warto sięgać po odważniejsze pomysły i wprowadzać do swojego domu beton nie tylko na podłogach czy ścianach. Betonowe meble to w ostatnich czasach bardzo popularne i modne rozwiązanie.

Udostępnij: