Strona główna » Style urządzania i aranżacji mieszkań nie tylko z wykorzystaniem betonu

Style urządzania i aranżacji mieszkań nie tylko z wykorzystaniem betonu

23 sierpnia, 2023

Styl skandynawski, industrialny, minimalistyczny, retro, rustykalny – czy znasz je wszystkie? Czy wiesz czym się różnią i jakie są charakterystyczne elementy pozwalające odróżnić jeden styl od drugiego? Dowiedz się, jakie mamy style urządzania wnętrz i na czym one polegają!

Style aranżacji wnętrz – a po co to komu?

Piękne i ciekawie urządzone mieszkanie jest przede wszystkim spójne, a jeżeli chcesz urządzić spójną aranżację, warto oprzeć się na tym, co zostało już wypróbowane i działa. Nie oznacza to, że nie ma miejsca na eksperymenty i testowanie własnych dekoracji, ale jeżeli nie chcesz, aby powstał misz-masz i zależy Ci na zachowaniu jednorodności w wystroju, skorzystaj z gotowych szablonów oraz pomysłów.

Jakie mamy najpopularniejsze style w urządzaniu mieszkania? Z pewnością obecnie na topie są wszystkie style odnoszące się do retro i vintage. W ciągu kilku ostatnich lat retro w każdym aspekcie stało się bardzo modne. Oprócz tego popularne są style minimalistyczne, industrialne i urbanistyczne, opierające się na estetycznej prostocie. Z kolei osobom lubującym się w różnego rodzaju gadżetach i dodatkach, możemy polecić styl nowoczesny, skandynawski i loftowy. Paniom o wyszukanym guście z pewnością spodobają się wnętrza w stylu prowansalskim, shabby chic, rustykalnym czy kolonialnym. Zdziwieni, że tyle tego jest? Tak naprawdę ledwie ruszyliśmy temat, a style w aranżacji wnętrz to bardzo obszerne zagadnienie

Styl industrialny i urbanistyczny – nasz ulubiony

To tutaj można znaleźć tysiąc zastosowań dla betonu architektonicznego od Modern Concrete i wykorzystać jego potencjał. Ściany z płyt betonowych, szarych i surowych, montowane na grubych śrubach to gratka dla miłośników tego typu klimatów. Betonowe ściany, jako tło całej aranżacji nadaje wnętrzu surowego klimatu, który warto przełamać, wstawiając nieco lżejsze i kolorowe elementy wystroju. Świetnie sprawdzą się tutaj meble z europalet i metalowe akcesoria ze stali, miedzi i chromu. Styl urbanistyczny nawiązuje do industrialnego, ale jest od niego lżejszy i bardziej nowoczesny. W obu przypadkach beton architektoniczny lub cegła odgrywają znaczącą rolę i tworzą style aranżacji wnętrz industrialnych.

Styl minimalistyczny – dla miłośników prostoty i funkcjonalności

Wymieniając style urządzania wnętrz, nie sposób nie zwrócić uwagi na trend minimalistyczny, charakteryzujący się nie tym, że w mieszkaniu jest pusto i sterylnie, ale tym, że wszystko co się w nim znajduje ma jakąś określoną funkcję. Nie ma tam, albo prawie nie ma, takich typowych bezsensownych gadżetów, które są tylko po to, aby były. Jeżeli są jakieś dekoracje, to tylko delikatnie zaznaczone, dopełniające całości, a nie będące jednym z wielu zapychaczy miejsca. W stylu minimalistycznym to funkcjonalność ma pierwszeństwo nad formą, i właśnie dlatego w takich mieszkaniach beton architektoniczny znajdzie swoje miejsce, np. w formie wytrzymałych, kuchennych blatów z betonu.

Styl skandynawski – chłodne barwy, uniwersalność oraz przywiązanie do natury

Ten styl nieco nawiązuje do stylu minimalistycznego, ale kładzie większy nacisk na dodatki, zwłaszcza z naturalnych tworzyw. Jest to więc taka mniej minimalistyczna wersja stylu minimalistycznego. Opiera się na jasnych kolorach przemieszanych z kontrastującymi, ciemnymi barwami oraz drewnianymi dodatkami. Podłogi koniecznie drewniane, najlepiej z prawdziwego drewna, za to ściany otynkowane i pomalowane na biało lub wykonane z białego betonu, który w zestawieniu z drewnem wygląda imponująco.

Styl retro dla tych, którzy wzdychają za przeszłością

Jak już wspomnieliśmy na początku, obecnie przeżywamy prawdziwy boom na wszystko, co jest chociaż trochę retro: sprzęt komputerowy, konsole, gramofony, moda użytkowa i oczywiście wystroje wnętrz – to wszystko może być retro, i wcale nie potrzeba wielkich nakładów finansowych, by urządzić mieszkanie nawiązujące do czasów minionych lat 30., 50., czy 90. Pamiętaj jednak, że style urządzania wnętrz retro, to celowe działanie, a nie zapuszczone mieszkanie po dziadku.

Powyższe style w urządzaniu wnętrz to zaledwie mała kropla w morzu możliwości. Są to aranżacje, które najlepiej będą komponowały się ze ścianami i innymi elementami z betonu architektonicznego. Poznaj więcej inspiracji i gotowych realizacji na stronie Modern Concrete.

Udostępnij: