Strona główna » Zrobieni na szaro, czyli zasady dekoracji szarego mieszkania

Zrobieni na szaro, czyli zasady dekoracji szarego mieszkania

23 sierpnia, 2023

Betonowa szarość jest na tyle uniwersalna, że niektórzy uważają ją za nudną, a niesłusznie. To właśnie ta cecha sprawia, że na bazie jednolitego tła, można tworzyć naprawdę ciekawe kompozycje i niepowtarzalne aranżacje wnętrz. Jednak w gąszczu możliwości łatwo się pogubić i zamiast ciekawej aranżacji stworzyć smutną i bezbarwną lub przekolorowaną dekorację. Poznaj zasady wystroju wnętrz i dowiedz się, jak ożywić szare mieszkanie oraz jakich błędów nie popełniać.

Czy szare mieszkanie to dobry pomysł?

zasady aranżacji szary domBetonowe, puste ściany kojarzą się raczej z monotonią i nudą, ale wystarczy dodać jakiś niewielki element kontrastujący, a całość nabiera zupełnie nowego charakteru. Każdy żywy kolor mocno wyróżnia się na takim tle, a to pozwala na uzyskanie naprawdę ciekawych efektów.

Zasady wystroju wnętrz mówią, że bardzo duże znaczenie ma oświetlenie. Powinno być dobrze rozłożone, tak by równomiernie rozchodziło się po całym pomieszczeniu. Aby wywołać wrażenie głębi oraz, by całe pomieszczenie nie wydawało się płaskie, pewne elementy warto doświetlić punktowymi lampami rozpraszającymi jednolitą strukturę muru.

Ściany mogą być dobrą bazą to tworzenia ciekawych wystrojów. Aranżacja mieszkania na szary kolor jest ostatnio bardzo modna, zwłaszcza wśród zwolenników stylizacji industrialnych, loftowych i minimalistycznych. Polecamy wykorzystanie ozdobnego betonu architektonicznego, dzięki któremu można stworzyć mnóstwo ciekawych efektów. Należą do nich na przykład gładkie ściany wykładane płytami, jak i ściany mozaikowe w wielu odcieniach szarości. Innym sposobem na nowoczesne szare mieszkanie, które będzie się wyróżniało pod względem stylizacji, jest wykorzystanie tynku mineralnego, farby betonowej lub zwykłej, szarej farby. O tym, jak uzyskać efekt betonu na ścianie przeczytasz w osobnym artykule.

Wystrój wnętrz – zasady tworzenia zestawień

Aby nastrój nie był zbyt przytłaczający, warto zastanowić się nad tym, jak ożywić szare wnętrze. Dobierając kolory, trzeba pamiętać o tym, by stworzyć zestawienie, które nie będzie potęgowało uczucia przytłoczenia.

Do barw, które ożywiają pomieszczenie i mocno wyróżniają się, należą: czerwienie, odcienie żółtego i pomarańczowego. To one sprawiają, że aranżacja jest dynamiczna i niemonotonna. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są to mocne, dominujące kolory, dlatego powinny stanowić raczej subtelny dodatek.

O ile w przypadku wyrazistych kolorów trzeba pilnować, by te nie zdominowały aranżacji, o tyle szaro-beżowa czy szaro-biała aranżacja będzie dobrze wyglądała, nawet gdy oba kolory zostaną ze sobą zrównoważone. Oczywiście warto zadbać o jakieś kolorowe dodatki, które będą kontrastowały ze ścianami.

Jeżeli natomiast chcesz uzyskać spokojne zestawienie, które ochłodzi aranżację, ale optycznie powiększy pomieszczenie i nada mu lekkości, wypróbuj zestawienia z kolorem błękitnym, turkusowym lub zielonym.

Szare ścianyjakie dodatki wybrać, by się ze sobą komponowały?

szare wnętrza aranżacjeMieszkanie to nie tylko ściany, sufit i podłoga. To przede wszystkim całe wyposażenie oraz dodatki aranżacyjne, dzięki którym całość nabiera własnego kształtu i charakteru. Nowoczesne szare mieszkanie warto planować tak, by pewne elementy mocno wyróżniały się na tle ogólnego wystroju. Jeżeli w pokoju dominuje szarość, biel i beże, to niech jeden duży mebel będzie w kolorze żółtym lub czerwonym. Do tego warto dodać również kilka innych drobiazgów w tym samym kolorze np. poduszkę na kanapie wypoczynkowej, wazon, półkę itd.

Jeżeli natomiast chcesz coś bardziej stonowanego i mniej rzucającego się w oczy to polecamy połączenie ścian z betonu architektonicznego od Modern Concrete, czyli szarego wnętrza z grafitowymi lub granatowymi meblami z dodatkiem drewna oraz naturalnej zieleni, która ożywi szare mieszkanie. Inspiracje możesz znaleźć w naszej galerii z realizacjami, gdzie przygotowaliśmy kilka przykładów, jak mogą wyglądać szare wnętrza w mieszkaniu.

Zasady dekoracji wnętrz – tego błędu unikaj

Mimo, iż szarość jest uniwersalna i zasadniczo można z nią naprawdę wiele zrobić, a aranżacja mieszkania na szary kolor jest modna i praktyczna, to łatwo można popełnić błędy, które negatywnie odbiją się na odbiorze całości.

Często popełnianym błędem jest wybór zbyt ciemnego odcienia szarości oraz zestawianie go z innymi, ciemnymi kolorami. To sprawi, że wnętrze będzie ponure i depresyjne, a nawet kontrastujący dodatek nie będzie w stanie przełamać tej kolorystyki. Decydując się na kolor szary, postaw raczej na jaśniejsze odcienie. A jeżeli okaże się, że szary jest zbyt ciemny, przełam go jasnymi meblami i dodatkami oraz koniecznie dobrym oświetleniem.

Na koniec pamiętaj, że zasady wystroju wnętrz to pomocne wskazówki, ale to Twoje mieszkanie i Twoja przestrzeń życiowa. Urządź ją zgodnie z własnym pomysłem i oczekiwaniami, a zobaczysz, że wyjdzie Ci to na dobre!

Udostępnij: