Ogólna stylistyka wnętrza zależy w dużej mierze od wyglądu ścian, gdyż to właśnie one wpływają na klimat miejsca. Oczywiście są bardziej lub mniej uniwersalne stylizacje, pasujące do różnych wystrojów. Na przykład białe, gładkie ściany można wykorzystać praktycznie do każdego, typowego wystroju, z kolei betonowe, ceglane lub kamienne ściany natychmiast sugerują wystrój loftowy, industralny lub minimalistyczny. Beton na ścianie lub struktura udająca beton świetnie nadaje się do wystrojów biurowych, mieszkalnych i użytkowych.

Beton czy imitacja betonu na ścianach, co lepsze?

beton ścianaJeżeli zastanawiasz się nad surowym wystrojem z wykorzystaniem faktury betonu na całej ścianie lub tylko na jej fragmentach, a może też na podłodze i suficie, prawdopodobnie wiesz, że istnieje co najmniej kilka możliwości uzyskania takiego stanu. Na etapie budowy lub remontu generalnego, ekipa budowlana może wykonać betonowe ściany, a właściwie pokryte tynkiem betonowym. Może też zamontować płyty z betonu architektonicznego od Modern Concrete. Oba te rozwiązania będą się mocno od siebie różniły, gdyż w pierwszym przypadku otrzymamy jednolitą strukturę betonu na ścianie, tak jakby w stanie surowym, podczas gdy w drugim ściana będzie niejednolita, poskładana z widocznych elementów. Płyty mogą mieć różny odcień, kolor i fakturę, a także kształty, co daje ogrom możliwości aranżacyjnych. Takie płyty można zamontować również później przy okazji rearanżacji i nie trzeba planować generalnego remontu, ich montaż jest stosunkowo łatwy.

Innym prostym i dającym ciekawe efekty rozwiązaniem jest farba betonowa oraz beton woskowany. Nakłada się je na podłoże podobnie jak farbę, uzyskując jednolitą lub niejednolitą fakturę identyczną z betonem ozdobnym. Farbę trzeba zaimpregnować, by nie ulegała uszkodzeniom, natomiast beton woskowany, który zawiera w polimery, jest już zabezpieczony, ma też dużą odporność na uszkodzenia i obciążenia.

Każde z tych rozwiązań daje efekt betonu na ścianie, a które z nich jest najlepsze? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakich efektów oczekujesz i jaki możesz poświęcić wkład finansowy. Naszym zdaniem najciekawsze są płyty, które są łatwe w montażu i dają ogrom możliwości.

Efekt betonu na ścianie – jak to zrobić?

Jeżeli zdecydujesz się na ułożenie płyt, najpierw koniecznie zapoznaj się z wpisem, w którym opowiadamy o tym, czy płyty lepiej montować samodzielnie, czy przez firmę budowlaną. Ma to spore znaczenie, ponieważ chociaż układanie płyt nie jest skomplikowane, to jednak trzeba mieć trochę doświadczenia.

Jeżeli natomiast wybierzesz tynkowanie tynkiem mineralnym, zaprawą lub malowanie farbą betonową, pamiętaj, aby najpierw odpowiednio przygotować ścianę. Jeżeli była na niej inna warstwa farby, należy powierzchnię wyczyścić, usunąć nierówności i odstającą farbę, zagipsować dziury i zagruntować. Jeżeli jest świeżo tynkowana, koniecznie należy ją zagruntować, aby wyrównać chłonność podłoża i wzmocnić je oraz poprawić przyczepność wierzchniej warstwy. Następnie należy przygotować tynk dekoracyjny, farbę lub beton woskowany zgodnie z instrukcją producenta. Sposób przygotowania różni się w zależności od materiału oraz producenta, podobnie jak sam sposób nakładania betonu na ścianę jest różny i zależy od tego, jaki charakter chcemy uzyskać. Jeżeli chcemy uzyskać beton gładki, to należy go równomiernie rozprowadzić pacą po powierzchni. Na mokrej masie tynku można wydrapać wzory i nierówności. Jeżeli używamy pędzla do nanoszenia farby, można nim wykonać dekoracyjne smugi, niedociągnięcia, ciemniejsze i jaśniejsze fragmenty.

Każda z tych metod umożliwi uzyskanie nieco innej struktury betonu na ścianie, a przez to odmiennego efektu dekoracyjnego.

Efekt cementowej ściany – jaka aranżacja?

Surowe ściany, surowe wnętrza? Nic z tych rzeczy. Beton ozdobny na ścianę w salonie, w kuchni, sypialni czy łazience może stać się bardzo fajnym sposobem na przełamanie tradycyjnych i niekoniecznie ciekawych wystrojów. Szarość nie musi być nudna i nijaka. Może być podstawą do tworzenia wielu, naprawdę interesujących aranżacji zarówno w domu, jak i w biurze czy też w miejscach publicznych. Imitacja betonu na ścianie dzięki wrażeniu surowości, będzie ciekawie komponowała się na przykład z ekskluzywnym stylem glamour pełnym przepychu i świecidełek; ale równie dobrze wpasuje się do stylu industrialnego opartego na zastosowaniu metalu i szkła. Taka ściana będzie dobrym tłem dla wielkoformatowych zdjęć i plakatów, zwłaszcza w towarzystwie dobrego, punktowego oświetlenia, którym można stworzyć efekt galerii sztuki w Twoim domu. A to dopiero początek szerokiego wachlarza możliwości.