Strona główna » Szare wnętrza nie muszą być nudne. Inspiracje, które Cię zaskoczą

Szare wnętrza nie muszą być nudne. Inspiracje, które Cię zaskoczą

23 sierpnia, 2023

Remont mieszkania, zmiana wystroju lub po prostu chęć przeorganizowania pomieszczenia i nadania mu nowego stylu. Nie ważne, jakimi pobudkami się kierujesz, jeżeli tylko szary to Twój kolor, znajdziesz tu garść inspiracji. A może dopiero zastanawiasz się, jaką wiodącą kolorystykę wybrać? Podpowiadamy: szare wnętrza są na topie!

Szare wnętrza inspiracje

Kolor szary jest na tyle uniwersalny, że ma mnóstwo ciekawych i różnorodnych zastosowań we wnętrzach każdego typu. Odpowiednio zestawiony z kolorystycznymi dodatkami nie będzie przytłaczający, ani depresyjny. Chłodny, szaro-śnieżny klimat mieszkania w stylu skandynawskim, albo surowy brudno-szary klimat industrialny uzyskasz łącząc szare ściany z betonu architektonicznego z odpowiednio dopasowanymi dodatkami w kolorze białym, beżowym, albo jakimś kontrastującym np. krwisto-czerwonym. Kolor szary we wnętrzu może albo dominować, albo stanowić jedynie niewielki dodatek. To od Ciebie i Twojego gustu zależy, jak go wykorzystasz. Oto kilka naszych propozycji na szare wnętrza.

Salon w stylu industrialnym

Styl industrialny, czyli miejski, jest oparty na wykorzystaniu materiałów charakterystycznych dla budownictwa urbanistycznego, a więc betonu, cegły, metalu i szkła. Surowy beton pokrywający ściany albo naturalna cegła nadają pomieszczeniu surowości i oryginalnego, niepowtarzalnego looku. Do takiego wnętrza doskonale nadają się meble wykonane z europalet, ozdobne kable ciągnięte po ścianach, elementy z metalu, kamienie lub betonowe blaty kuchenne, oraz rośliny w kamiennych donicach. Pamiętajmy jednak, że styl industrialny to nie katowanie się pustelniczymi wnętrzami, dlatego dla zrównoważenia surowości urbanistycznego wystroju szarych wnętrz, koniecznie należy połączyć je z kolorowymi dodatkami oraz nowoczesnymi udogodnieniami. Niby łóżko z europalet wygląda ciekawie, ale jednak znacznie wygodniejsze jest jakieś porządne, drewniane łóżko ze sprężystym materacem.

Minimalizm w cenie

Jeżeli szukasz pomysłu na szare wnętrza i aranżacje, nie ma lepszego sposobu niż postawienie na minimalizm. W myśl zasady „co za dużo, to niezdrowo”, warto postawić na ograniczenie zbędnych dodatków i rozpraszaczy w salonie, sypialni czy pokoju gościnnym. Taki minimalistyczny wystrój, oparty w głównej mierze na odcieniach szarości z drobnymi akcentami przełamującymi monotonię, umożliwia zrelaksowanie się i wyciszenie po dniu pełnym emocji.

Kolor szary we wnętrzu możesz uzyskać malując ściany lub wykorzystując okładziny z betonu architektonicznego. Są to specjalnie przygotowane panele ścienne z cienkiego betonu, które możesz w łatwy sposób zamontować na całej ścianie lub tylko jej części.

Gładka betonowa ściana z betonu natryskiwanego wygląda dość przeciętnie, ale wykonana z paneli betonowych, które połączone są widocznymi spoinami i śrubami, tworzy przyjemny klimat, który kojarzy się z celowym minimalizmem i surowością. Wieszając na takiej ścianie duży, minimum 40-calowy telewizor i dodając do pomieszczenia kilka mebli oraz elementów ozdobnych, już właściwie mamy przygotowaną spójną i ciekawą aranżację.

A gdyby tak… szara łazienka?

szara łazienkaSzare wnętrza i ich aranżacje nie muszą obejmować tylko sypialni czy salonu. Równie interesująco będzie prezentowała się szara łazienka ze ścianami z betonu architektonicznego i kamienną lub ceramiczną umywalką oraz koniecznie metalową wanną wolnostojącą.

Z czym łączyć szary kolor we wnętrzu?

Szarość to dość monotonna barwa, którą koniecznie należy przełamać jakimiś dodatkami kolorystycznymi, aby jakoś urozmaicić szare wnętrza. Dodatki, jakie sugerujemy to zwłaszcza mniejsze elementy wystroju np. wielokolorowe poduszki na kanapę, mięciutki wyróżniający się dywan rozpostarty na podłodze, albo zielona roślinność zasadzona w wielobarwnych doniczkach.

Odkryj szare wnętrza – inspiracje są na wyciągnięcie ręki

Jeżeli do tej pory wydawało Ci się, że szary to nijaki kolor, ani biały ani czarny, zapomnij o tym i postaw właśnie na szare wnętrza. Aranżacje oparte na tej barwie z jaskrawymi dodatkami w mocnym odcieniu żółci, czerwieni i zieleni świetnie sprawdzą się zarówno do nowoczesnego mieszkania, jak i do nieco bardziej konserwatywnego. W końcu na przykład taki styl skandynawski, który we wnętrzarstwie znany jest od lat, w dużej mierze opiera się na umiejętnym wykorzystaniu bieli i szarości.

Udostępnij: