„Apsik!”, a sąsiad na to: „Na zdrowie!”. Znasz to? W blokowiskach, domach wielorodzinnych i mieszkaniach z cienkimi ścianami każdy hałas jest słyszalny i potrafi wyprowadzić z równowagi. Odgłosy rozmów, hałas z telewizora, dźwięki dochodzące z toalety… Przeprowadzka nie jest rozwiązaniem. Czy wiesz, jak wyciszyć mieszkanie bez inwestowania fortuny w remont? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

O wyciszeniu mieszkania warto pomyśleć już na początku

Problem z hałasami występuje zwłaszcza w starym, powojennym budownictwie i w blokach z wielkiej płyty. Ze względu na specyficzną konstrukcję budynków, wszelkie drgania i dźwięki przenoszone są przez ściany, sufit i podłogę. Skutek jest taki, że sąsiedzi na 3 piętrze mogą słyszeć co głośniejsze dźwięki od sąsiadów na 1 piętrze, a osoby z sąsiadujących ze sobą mieszkań mogą nawet rozmawiać ze sobą przez ścianę. Sytuacja nie do pozazdroszczenia, zwłaszcza jeśli mieszkasz obok rodziny z hałaśliwymi dziećmi, studentów wynajmujących lokal lub nieustannie kłócącego się małżeństwa. Wyciszenie mieszkania ma znaczenie również w lokalach i domach umiejscowionych blisko ruchliwych ulic, w centrum miasta, przy lotniskach i wszędzie tam, gdzie panuje duże natężenie hałasu.

Aby wykonać dobre wygłuszanie mieszkania, trzeba podejść do tematu całościowo. Nie wystarczy zadbać wyłącznie o wyciszenie ściany w mieszkaniu, gdyż dźwięki będą przedostawały się przez nieszczelne okna, drzwi i źle wytłumioną podłogę. Dlatego dobre wyciszenie najlepiej wykonywać już na etapie budowy lub remontu mieszkania, wtedy jest możliwość jak najlepszego odcięcia się od większości czynników zewnętrznych i zapewnienia w mieszkaniu błogiej ciszy i spokoju. Dobre drzwi i okna o wysokich parametrach dźwiękoszczelności polecane są zwłaszcza do mieszkań zlokalizowanych blisko węzłów komunikacyjnych, w centrum dużych miast, w okolicach lotnisk, czy szpitali gdzie jeżdżą karetki pogotowia ratunkowego. Natomiast dobre, tłumiące dźwięki drzwi na klatkę schodową, skutecznie zablokują denerwujące hałasy sąsiadów, którzy akurat mieli ochotę przenieść pogaduszki na korytarz.

Najważniejsze to wyciszenie ścian w mieszkaniu, tak aby tłumiły dźwięki dochodzące zza ścian, ale też blokowały wasze hałasy np. rozmowy, dźwięk telewizora, muzyki czy nawet gry na instrumentach muzycznych. W końcu nie każdy mieszkaniec bloku musi wiedzieć, że ktoś tam, w którymś lokalu uczy się gry na pianinie, gitarze lub perkusji.

Wyciszanie mieszkania w bloku

jak wyciszyć mieszkanie w bloku?Operację wytłumiania dźwięków można przeprowadzić na kilka różnych sposobów. Zacznijmy od tych najłatwiejszych, niewymagających remontów. Bardzo dobrą metodą na wyciszenie mieszkania w bloku jest położenie na podłodze dywanów, chodników lub wykładzin, które zminimalizują odgłosy tupania, chodzenia, przesuwania mebli itd. Grube zasłony na okna pozwolą Ci, przynajmniej częściowo, odgrodzić się od zewnętrznych odgłosów, natomiast meblościanka, regał z książkami lub szafa z ubraniami zminimalizują odgłosy dobywające się z mieszkania obok.

Wyciszenie mieszkania od sąsiadów z góry będzie wymagało nieco więcej nakładu pracy, ale nie powinno być specjalnie trudne. Warto pomyśleć o podwieszanym suficie i wypełnieniu pustej przestrzeni warstwą styropianu, wełny mineralnej lub innego materiału stanowiącego izolację akustyczną. Taki podwieszany sufit wykonany z płyty g-k, wypełniony warstwą izolacyjną nie jest drogi i nie wymaga przeprowadzania generalnego remontu, za to daje bardzo dobre efekty w zakresie tłumienia hałasów dochodzących z mieszkań na wyższych piętrach.

Wełna mineralna, kauczuk lub inny materiał o dobrej izolacji akustycznej jest polecany również, jako sposób na wyciszenie ściany w mieszkaniu. Taka warstwa stłumi dźwięki kosztem pomniejszenia pomieszczenia o kilka centymetrów. Jeżeli masz uciążliwych sąsiadów lub z Twojego mieszkania mogą dobywać się dźwięki, których inni niekoniecznie muszą chcieć słuchać, warto zainwestować w takie wyciszenie. Wełna mineralna pod płytą g-k lub panelami z betonu architektonicznego znacząco wytłumia wszelkie dźwięki, a wygłuszanie mieszkania w bloku powinno być pierwszą czynnością, jakiej dokonasz po zakupie nowego lokalu.

Jak wyciszyć mieszkanie w bloku i nie stracić na stylu

Samo wyciszenie mieszkania to jedno, ale niemniej ważną rzeczą jest późniejsze wykończenie ścian, sufitu i podłogi, tak by całość tworzyła spójną i ciekawą aranżację. My zdecydowanie polecamy ściany z betonu architektonicznego, które mają charakterystyczny, industrialny wygląd i można je wykorzystać na wiele różnych sposobów. Betonowe płyty wzmacniają efekt izolacyjny, dlatego jeśli zastanawiasz się jak wyciszyć mieszkanie i przy okazji ciekawie je zaaranżować, zdecydowanie warto zainteresować się zastosowaniem betonu architektonicznego od Modern Concrete.