Strona główna » Jak urządzić pokój gracza? Przygotowujemy stylowy pokój gamingowy

Jak urządzić pokój gracza? Przygotowujemy stylowy pokój gamingowy

23 sierpnia, 2023

Pokój gracza to marzenie wielu miłośników elektronicznej rozrywki. Fajnie mieć coś więcej niż tylko stanowisko komputerowe lub konsolę podłączoną pod telewizor. Sprzęt do gier to serce pokoju gracza, jednak aby w pełni odczuć komfort z grania, warto odpowiednio zaaranżować dostępną przestrzeń. I tym właśnie się zajmiemy – jak urządzić pokój gamingowy?

Pokój gracza – dla kogo ta przyjemność?

pokój gracza konsola tvZacznijmy od kwestii podstawowej, dla kogo przeznaczone jest takie pomieszczenie? Odpowiedź nie powinna być zaskakująca – dla każdego, kto lubi spędzać wolne chwile na elektronicznej rozrywce. Wbrew pozorom nie są to dzieci i nastolatki, bo największą grupą graczy są osoby po 24. roku życia. Jak wynika ze statystyk, w Polsce w 2018 roku 25% graczy stanowiły osoby w wieku 15-24 lata, 34% graczy osoby w wieku 25-34 lata, 27% osoby w wieku 35-44 lata i 14% w wieku 45-55 lat, ponadto podział na płeć rozkłada się mniej więcej równomiernie z lekką przewagą kobiet (51%) w stosunku do mężczyzn (49%). Dane pochodzą z badania Polish Gamers Research z 2018 roku. Oznacza to – ni mniej, ni więcej – że gaming to domena dorosłych kobiet i mężczyzn, a wśród nich spora część osób (choć tu już statystyki milczą) po cichu marzy o własnym zakątku przeznaczonym tylko do relaksu i gamingu. Pokój dla gracza może być więc urządzony z myślą o dzieciach, ale też dla nas samych, czyli po prostu dla miłośników gier.

Jak urządzić pokój gracza? Na co zwrócić uwagę?

Ze względu na specyfikę wykorzystywania, pomieszczenie przeznaczone do gamingu różni się od typowych aranżacji. W zależności od tego, czy grasz na komputerze, na konsoli czy może korzystasz z uroków wirtualnej rzeczywistości, musisz nieco inaczej wykorzystać dostępną powierzchnię dla zapewnienia sobie komfortowego grania. Głównym punktem, wokół którego obudowujemy aranżację w pomieszczeniu dla gracza pecetowego, będzie oczywiście biurko z komputerem. Gracz konsolowy potrzebuje nieco więcej miejsca, na telewizor z konsolą oraz wygodny fotel lub kanapę ustawione w odpowiedniej odległości od TV.

Optymalny dystans, z którego komfortowo patrzy się na telewizor UHD (4K), wynosi dla matryc:

  • 43 cale – od 90 do 181 cm,
  • 49 cali – od 103 do 206 cm,
  • 55 cali – od 116 cm do 231 cm,
  • 65 cali – od 137 cm do 275 cm,
  • 75 cali – od 158 cm do 315 cm,
  • 82 cale – od 172 cm do 344 cm.

Urządzając pokój gamingowy, trzeba więc brać pod uwagę przestrzeń pomiędzy fotelem/kanapą a TV. Z kolei gracze preferujący rozkwitającą technologię wirtualnej rzeczywistości (VR) muszą dysponować sporą wolną przestrzenią na swobodne poruszanie. Przyjmuje się, że minimum to kwadrat 2×2 metry, oczywiście im więcej, tym lepiej. Korzystanie z kilku urządzeń np. komputera i VR, czy konsoli i komputera, wymaga zaplanowania odpowiednio większej powierzchni. Pokój gracza nie może być małą komórką, w której problemem jest wykonanie kilku kroków, powinien być raczej przestronny, przewiewny (z dobrą wentylacją) i odpowiednim naświetleniem; w szczególności trzeba zwrócić uwagę na to, by światło (słoneczne lub sztuczne) nie padało bezpośrednio na monitor, gdyż refleksy będą przeszkadzały w rozrywce i męczyły oczy. Oczywiście można zainwestować w systemy przyciemniania okien, by zapewnić sobie lepsze warunki. Dobrze urządzony pokój dla gracza to taki, w którym przestrzeń zaplanowana jest zgodnie z zasadami ergonomii i jest w pełni wykorzystana. Warto przeanalizować wnęki, skosy, rozmieszczenie drzwi i okien, czy gniazdek elektrycznych, i zaplanować aranżację w taki sposób, by korzystanie z pomieszczenia było wygodne. Dużym błędem jest na przykład powieszenie telewizora naprzeciwko okna, czy ustawienie mebli w taki sposób, że tworzą przeszkodę w swobodnym poruszaniu się po pokoju.

Wygłuszenie ścian

Same dekoracje pokoju gamingowego mają wyraz osobisty – każdy ozdabia przestrzeń według własnego gustu. Zupełnie inną, naszym zdaniem ważniejszą kwestią, jest wymiar praktyczny, a więc to, z czego wykonane są ściany, podłoga i sufit. Dlaczego ma to znaczenie? Z kilku powodów, ale najważniejszym jest izolacja akustyczna, pokoje dla graczy (podobnie jak kino domowe), muszą być dobrze wytłumione. Tę czynność najlepiej przeprowadzić podczas remontu, wtedy można pod powierzchnią ściany np. pod płytami z betonu architektonicznego Modern Concrete schować całą izolację; jeżeli jednak chcesz uniknąć remontu, możesz wyposażyć pokój w specjalne pianki akustyczne służące do wyciszania wnętrz i poprawy akustyki pomieszczenia. Dzięki temu dźwięki muzyki, filmów czy gier nie będą słyszane przez współlokatorów i sąsiadów. Warto zadbać również o wyciszenie podłogi, np. wyłożenie jej dźwiękochłonnymi panelami lub dywanem, zwłaszcza jeżeli preferujesz rozrywkę VR-ową.

Pokój gamingowy a oświetlenie

Dobre oświetlenie ma duże znaczenie dla zachowania komfortu rozgrywki i dla zdrowia. Zawsze najlepsze jest to naturalne światło, jednak wieczorami i nocą potrzeba czegoś więcej. Tutaj warto zadbać o kilka punktów oświetleniowych z możliwością regulacji natężenia światła i konta padania, tak by móc dopasować je do określonych potrzeb. Sprawdzą się zarówno lampy sufitowe, jak i biurkowe. Dla fanów efekciarstwa polecamy też kolorowe LED-y, które nadadzą wnętrzu prawdziwie gamerskiej atmosfery. Pokój dla gracza powinien być urządzony stylowo, ale też praktycznie, tak aby zabawa przebiegała w komfortowych warunkach, byśmy nikomu nie przeszkadzali i nie niszczyli sobie wzroku brakiem światła lub nadmiarem kolorowych LED-ów.

Udostępnij: