Postaw na funkcjonalne rozwiązania i urządź stylowy salon, który stanie się centrum domowej rozrywki! Jeśli wszystko dobrze przemyślisz i wybierzesz elementy wyposażenia dostosowane do Twoich potrzeb, uda Ci się wyczarować coś niesamowitego. A jeżeli się postarasz, w eleganckim salonie zmieścisz prawdziwe kino domowe, i to wcale nie za wielkie pieniądze! Podpowiadamy jak urządzić stylowy salon z kinem domowym

Salon nową kuchnią!

W każdym domu czy mieszkaniu znajdowało – i nadal znajduje się – takie miejsce, w którym toczy się całe życie rodzinne i gdzie spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia. Kiedyś była to kuchnia. A teraz zdecydowanie jest to salon! Dobrze urządzony i stylowy pokój stanie się doskonałym miejscem odpoczynku dla całej rodziny. Wystarczy tylko poświęcić jego aranżacji trochę więcej czasu i zadbać o każdy aspekt.

Jak urządzić stylowy salon z kinem domowym dla rodziny?

mały salon kino z telewizorem w domuSalon jest miejscem, w którym powinna spotykać się funkcjonalność i estetyka, zwłaszcza że łączy w sobie wiele aspektów: wypoczynkowy, rekreacyjny, a nawet reprezentacyjny, bo to na ogół właśnie w nim przyjmujemy gości. We współczesnych mieszkaniach ta część wspólna nie ma zazwyczaj zbyt dużego metrażu. Nie musi to stać jednak na przeszkodzie, by urządzić ją w zgodzie z własnymi preferencjami i potrzebami.

Aranżując stylowy pokój do wypoczynku warto – oczywiście o ile jest to możliwe – zacząć od samych podstaw, a więc wymienić podłogi i wykończyć ściany zgodnie z preferowanym stylem. Coraz więcej zwolenników zyskują wystroje minimalistyczne czy industrialne, wykorzystujące surowe cegły, drewno czy beton architektoniczny. Ten ostatni materiał jest bardzo uniwersalny, a płyty, które zostały z niego wykonane, można położyć zarówno na ścianach, jak i podłogach. Sprawdzą się także jako okładziny stopni. Możliwości aranżacyjne betonu architektonicznego od Modern Concrete są praktycznie nieograniczone, tym bardziej że dostępny jest w różnych odcieniach i fakturach.

Dopiero mając dobrze przygotowaną podstawę, a więc ściany i podłogi, można dobierać elementy wyposażenia. Decydując się kino domowe w salonie, trzeba postępować nieco inaczej niż zazwyczaj. Przede wszystkim należy zacząć od zaplanowania rozmieszczenia sprzętu w pomieszczeniu i dopiero względem niego dobrać i ustawić fotele czy sofy. Można przy tym zdecydować się na meble dedykowane umieszczeniu w domowym kinie lub jeśli metraż wymaga kompromisu, wybrać klasyczne sofy czy fotele, na których odpoczywać będzie mogła cała rodzina.

Urządzając salon z kinem domowym, nie można zapomnieć o dodatkach! Zasłony, ozdoby stojące czy rośliny sprawią, że wnętrze będzie jeszcze bardziej przytulne i miłe.

Kino domowe. Jak urządzić go w małym wnętrzu?

kino domowe w salonie telewizorJeśli wydaje Ci się, że domowe kino na zawsze pozostanie w sferze marzeń z powodu braku miejsca, to wiedz, że możesz się mylić. Dzięki najnowszym technologiom i funkcjonalnym rozwiązaniom zaplanujesz je nawet w rodzinnym salonie. Warto jednak uwzględnić montaż jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych czy remontu, bo wówczas można pomyśleć o optymalnym rozmieszczeniu wszystkich elementów i dostosowaniem pomieszczenia do nowej funkcji. Ma to szczególne znaczenie, gdy planujemy wmontowanie głośników w ściany lub sufit albo wybór rzutnika zamiast tradycyjnego telewizora. Warto rozważyć również wyciszenie ścian. Docenisz to szczególnie wtedy, gdy będziesz chciał oglądać film do późna w nocy, a dzieci czy partner/partnerka będą już spać. A jeśli mieszkasz w bloku, docenią to także Twoi sąsiedzi, oszczędzając Ci jednocześnie oskarżeń o zakłócanie ciszy nocnej.

Decydując się na urządzenie stylowego salonu z kinem domowym, dużą uwagę trzeba poświęcić wyborowi odpowiedniego sprzętu audio-wizualnego, uwzględniając przy tym nie tylko własne preferencje, ale także warunki, w których urządzenia będą pracować. Nieodpowiednie rozchodzenie się dźwięku, wynikające z dobrania głośników o niewłaściwych parametrach lub złe ich rozmieszczenie, może zepsuć cały efekt, który chciałeś osiągnąć, urządzając kino domowe w salonie.

Równie ważny jest wybór ekranu. Najczęściej dokonuje się go między telewizorem a rzutnikiem, mając na uwadze specyficzne właściwości każdego z nich. Warto zainwestować w duży telewizor 75-calowy lub w profesjonalny rzutnik, zwłaszcza gdy mamy do dyspozycji dużą powierzchnię i możliwość dobrego zaciemnienia okien. Z tego względu nie jest to rozwiązanie do każdego wnętrza.