Jedni mają duży, inni malutki, jedni cenią sobie wolną przestrzeń, inni dobrze zaaranżowaną i wypełnioną po brzegi. Urządzanie salonu to rzecz bardzo indywidualna, zawsze jednak trzeba zadbać o dobre oświetlenie. Lampy w salonie odgrywają większą rolę, niż myślisz. Nie tylko rozjaśniają przestrzeń, ale są też elementami aranżacyjnymi i podkreślającymi walory wystroju. Nowoczesne oświetlenie salonu daje mnóstwo możliwości. Dowiedz się, jak dobrze i mądrze wykorzystać lampy.

Aranżacja nowoczesnych wnętrz

Bez względu na to, w jaki sposób urządzasz mieszkanie, i czy jesteś zwolennikiem – lub zwolenniczką – stylu nowoczesnego, industrialnego, minimalistycznego, skandynawskiego, klasycznego lub dowolnego innego, oświetlenie odgrywa bardzo ważną – o ile nie najważniejszą – funkcję. Bez światła nie byłoby widać żadnych szczegółów, a mieszkanie w złych warunkach oświetleniowych jest co najmniej niewygodne. Dlatego aranżacja wnętrz obejmuje obowiązkowy punkt: nowoczesne oświetlenie do salonu.

Istnieje cała masa różnorodnych możliwości. Niegdyś jedynym, słusznym rozwiązaniem był mniej lub bardziej wystawny żyrandol, dający rozproszone światło rozchodzące się ze środka w kierunku ścian. To jednak sprawiało, że pomieszczenie wydawało się płaskie i nijakie, a newralgiczne punkty były niedoświetlone. Czytanie na kanapie wymagało dodatkowego źródła światła albo wiązało się z koniecznością zajmowania takiej pozycji, która pozwoli na złowienie odpowiedniej ilości światła.

Nowoczesne oświetlenie sufitowe do salonu eliminuje ten problem, dzięki możliwości dobrania różnorodnych rozwiązań i ustawienia wielu punktów oświetleniowych. Częściowo rozproszone, a częściowo punktowe światło pozwala na uzyskanie plastycznego wnętrza i doświetlenie najważniejszych miejsc. Dzięki temu z aranżacji można wyciągnąć głębię, pomieszczenie wydaje się większe, przytulniejsze i bardziej plastyczne, a mieszkańcy mogą cieszyć się dobrym światłem, bez obaw o nadwyrężenie wzroku podczas czytania, oglądania telewizji czy grania na komputerze.

Nowoczesne oświetlenie w salonie – propozycje

nowoczesne oświetlenie w salonieAby lampy spełniały swoje funkcje, powinny być odpowiednio dobrane pod względem typu oświetlenia. Sam wygląd lampy jest oczywiście istotny dla aranżacji, ale kupując, kieruj się przede wszystkim jego funkcjonalnością.

W salonie zazwyczaj wydzielone są (świadomie bądź nie) dwie sfery: jedzenia i odpoczynku. Obie te sfery wymagają odrębnego, nieco innego oświetlenia. W miejscu, gdzie jemy posiłki, spotykamy się z gośćmi, czy urządzamy podwieczorki i przerwy na kawę zazwyczaj stoi stół. To nad nim warto powiesić lampę sufitową, dającą rozproszone, ciepłe i miękkie światło.

W miejscu wypoczynku, gdzie zazwyczaj znajdują się kanapa, fotel, telewizor i jakieś meble, warto zaplanować takie rozmieszczenie lamp, by te zapewniały światło, przy którym będzie można wygodnie czytać i oglądać telewizję. Lampy powinny dawać miękkie, ale punktowe światło. Można je zamontować w suficie albo skorzystać z modeli podłogowych, stołowych, czy regulowanych kinkietów.

Oświetlenie nowoczesnego salonu nie musi być drogie. Zwykłe lampy, dające bardzo dobre światło kosztują niewiele, a można je bardzo ciekawie wkomponować w wystrój. Na przykład do minimalistycznych i industrialnych wnętrz, wykorzystujących elementy z betonu architektonicznego, świetnie sprawdzą się punktowe modele montowane w sufit, dyskretne, regulowane kinkiety albo sufitowe reflektorki. Takie oświetleni podkreśla surową fakturę betonowych ścian, a jednocześnie sprawia, że wyglądają bardzo elegancko. Dla dodania efektu warto zawiesić na ścianach jakieś obrazy, najlepiej bezpośrednio pod kinkietami.

A może coś ekstra?

Co, jeżeli zechcesz zaszaleć i urządzić mieszkanie w stylu glamour lub innym, wystawnym stylu pełnym przepychu? Tutaj nowoczesne oświetlenie w salonie ukazuje pełnię swoich możliwości. Przepiękne żyrandole kryształowe, lampy wiszące, ozdobne kinkiety oraz stojące lampy zapewniają ogrom możliwości aranżacyjnych. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby salon pięknie się prezentował, a jednocześnie był funkcjonalny i jasny zadbaj, aby nowoczesne oświetlenie salonu obejmowało kilka różnych źródeł światła, które będzie można włączać razem i osobno.