Strona główna » Style retro i vintage. Czym się charakteryzują?

Style retro i vintage. Czym się charakteryzują?

23 sierpnia, 2023

Style retro i vintage czerpią garściami z przeszłości, nie są jednak tożsame i nie powinno się ich mylić. Chociaż oba style odnoszą się do przeszłości, to jednak w nieco inny sposób. Style retro, vintage i oldschool od wielu lat cieszą się niezwykłą popularnością i to zarówno w modzie, jak i wnętrzarstwie, a także popkulturze. Jak odróżnić je od siebie, czym się charakteryzują, jak urządzić dom lub mieszkanie w stylu retro bądź vintage, i czy jest tam miejsce dla betonu architektonicznego?

Styl retro a vintage w mieszkaniach – różnice i podobieństwa

Moda na przeszłość to wcale nie taki nowy wynalazek. Od zawsze ludzie tęsknią do tego, co minęło, bo „kiedyś to było lepiej” i „kiedyś to były czasy, a dziś to czasów nie ma, panie”. Pozostaje w nas jednak jakaś nostalgia za przeszłością, za modą, jaka wtedy panowała i różnymi dziwactwami, nie zawsze ładnymi, ale z pewnością wyrazistymi i charakterystycznymi. To właśnie w tej nostalgii trzeba upatrywać popularności stylów odwołujących się do przeszłości – stylu retro i vintage. Czym się charakteryzują?

Styl retro mieszkanie lokal ścianaStyl retro – wnętrza są stylizowane na starsze, ale wykorzystują elementy dekoracji wyprodukowane współcześnie. Pokoje w stylu retro mogą być całe stylizowane na okres miniony lub mieć jedynie niewielkie akcenty; jednak wszystkie są celowo postarzane. Dobrze widać to w artykułach sklepowych w stylu retro, gdzie można dowolnie przebierać w różnorodnych meblach, akcesoriach wyposażenia wnętrz, tapetach, ozdobach i dekoracjach, mających bardziej lub mniej wiernie odwzorowywać styl sprzed kilkudziesięciu lat. Skoro przy tym jesteśmy, to czy styl retro w mieszkaniach odnosi się do jakichś konkretnych lat? Przyjmuje się, że retro style (podobnie jak vintage) określają modę sprzed co najmniej 20 lat, przeważnie z różnych dekad XX wieku. Pokój w stylu retro to będzie zarówno pokój gracza, w którym znajdują się retro sprzęty komputerowe, jak i mieszkanie industrialne, korzystające z przestrzeni pofabrycznych czy magazynowych.

Styl wintage wnętrze mieszkanieStyl vintage – wnętrza urządzone są z wykorzystaniem prawdziwych elementów wystroju. Oczywiście „mieszkanie po babci” będzie w pewnym stopniu vintage, ale to za mało, by mówić o prawdziwym stylu vintage we wnętrzach, a nie po prostu starym mieszkaniu. Styl ten opiera się na rzeczach, meblach i elementach wystroju, które mają więcej niż 20 lat. I o ile odnosi się raczej do XX wieku, tak w stylu vintage można nawet bardziej poszaleć, oczywiście pod warunkiem, że mamy dostęp do antyków. Stara odrestaurowana szafa i komoda, fotel obity tapicerką, zabytkowe lampy oraz inne tego typu dodatki to podstawa. Rzecz jasna, całe mieszkanie nie musi być wyposażone w antyki i stare akcesoria. Wystarczą dodatki, które podkreślą styl vintage we wnętrzach, ale niekoniecznie zrobią z nich stare mieszkanie. Pokój w stylu vintage może być bardzo nowoczesny, zawierać wszystkie technologiczne gadżety i czerpać ze współczesnych stylów, ale jednocześnie nawiązywać do mody lat 90., 70., czy nawet 20. Nie ma przeszkód. Styl vintage we wnętrzach post industrialnych prezentuje się naprawdę ciekawie, zwłaszcza w połączeniu ze ścianami z płyt z betonu architektonicznego Modern Concrete, które ze względu na swą uniwersalność świetnie nadają się do kreowania przeróżnych wnętrz.

Styl oldschool – warto jeszcze wspomnieć o jednym stylu, mniej popularnym, ale wpisującym się w trend stylów odnoszących się do przeszłości. Mowa o oldschoolu, który czerpie inspiracje z mody oldschoolowej zwłaszcza z kultury amerykańskiej. Choć styl ten bardziej podchodzi pod modę odzieżową, to jednak pewne jego elementy można wykorzystać w wystroju retro, tworząc w ten sposób ciekawą mieszankę.

Jak połączyć betonowe ściany ze stylami retro i vintage?

retro vintage ścianaTo prostsze niż się wydaje. Beton jest bowiem materiałem surowym, stosowanym od wielu dekad w budownictwie, pasuje więc zarówno do wystroju mieszkania wzorowanego na dawnych latach 20., jak i do kolorowego stylu lat 80. i 90., ale też i do minimalistycznej architektury współczesnej. Na przykład sypialnia w stylu industrialnym może wykorzystywać dodatki retro, by jeszcze bardziej podkreślić niebagatelny charakter wnętrza. Podobnie łazienka w stylu vintage, albo kuchnia w stylu retro – w obu przypadkach na ścianach zamiast płytek dobrze sprawdzą się panele ścienne z betonu architektonicznego. Reszta wystroju to już kwestia zastosowanych dodatków, mebli i elementów wyposażenia wnętrza.

Betonowe ściany pozostawiają mnóstwo pola do zabawy stylami, a co najważniejsze, jeżeli jeden się znudzi, to bez większych przeszkód i skuwania ścian, można zmienić wystrój i „zamieszkać” w innej epoce.

Sprawdź również nasze propozycje:

Udostępnij: