Strona główna » Schody w ogrodzie – z czego je zrobić? Przegląd najpopularniejszych materiałów

Schody w ogrodzie – z czego je zrobić? Przegląd najpopularniejszych materiałów

23 sierpnia, 2023

Schody w ogrodzie dla wielu mogą wydawać się nietypowym pomysłem. W końcu zazwyczaj ogrody kojarzą się nam z płaską powierzchnią, urozmaiconą co najwyżej przez drzewa. Gdzie tu więc miejsce na schody? Cóż, nie wszędzie nawierzchnia jest tak płaska, jakbyśmy sobie życzyli. Schody w ogrodzie na skarpie mogą okazać się dużym udogodnieniem w poruszaniu się po ogrodzie, a i do tarasu często przyda się kilka stopni. Co więcej, schodki do ogrodu mogą stanowić element dekoracyjny. Tylko teraz pytanie, jak zrobić schodki w ogrodzie? Jaki materiał wybrać?

Z czego zrobić schody w ogrodzie?

Drewno, kamień, beton? Materiałów, z których można zrobić schody do ogrodu, jest wiele. Każdy ma swoje wady i zalety, i każdy pasuje do innego otoczenia. Drewno na przykład świetnie nadaje się na taras, który jest wykonany z tego samego materiału. Do tego nie można mu odmówić niezwykle ciepłego i przyjemnego wyglądu, przez co schody z tarasu do ogrodu świetnie prezentują się na tle zieleni krzewów oraz kwiatów.

Innym tworzywem jest kamień. Ten występuje w różnych odmianach np. piaskowiec, bazalt, czy granit. Każdy z nich nadaje otoczeniu kompletnie innego charakteru i każdy inaczej reaguje na warunki atmosferyczne. Dlatego przed zdecydowaniem się na to, z czego zrobić schody w ogrodzie, powinniśmy przemyśleć, na jakie warunki kamień może być wystawiony.

Schody betonowe w ogrodzie to kolejny ciekawy pomysł, choć nieco mniej popularny, niż dwa wcześniej wymienione. Ten stosowany jest głównie przy wejściu do domu czy tarasu, gdzie surowy beton występuje w formie okładziny na stopnie.

W aranżacji ogrodu warto pomyśleć nie tylko o schodkach. Sprawdź inspiracje i pomysły na (nie) zwykły murek ogrodowy.

Schody w ogrodzie z betonu architektonicznego

Beton jest świetnym materiałem do tworzenia bardziej niekonwencjonalnych struktur, głównie przez swoją plastyczność, ale i wytrzymałość, która pozwala wytrzymać mu wiele lat w prawie nienaruszonym stanie. Do tego jego zabezpieczenie jest dość proste, więc mamy pewność, że schody betonowe w ogrodzie zachowają doskonały wygląd na długo.

Ponadto pozwala na bardzo dużą dowolność, jeżeli chodzi o dostosowywanie stopni do naszych potrzeb. To wszystko dzięki różnym okładzinom dostępnym na rynku. Schody do ogrodu wykonane z polerowanego betonu dobrze wkomponują się w przestrzeń o bardziej klasycznym wyglądzie, a do nowoczesnych aranżacji świetnie sprawdzą się płytki betonowe o nieregularnej, chropowatej powierzchni.

Modern Concrete – schody betonowe w ogrodzie

Jeżeli interesują Cię schody w ogrodzie w minimalistycznych lub nowoczesnych aranżacjach, to w Modern Concrete znajdziesz to, czego potrzebujesz. Produkujemy płytki betonowe okładzinowe w różnych kolorach i odcieniach, poczynając od białych, kończąc na antracytowych. Już dziś zapoznaj się z ofertą Modern Concrete!

Pomysł na schody w ogrodzie – kamień

schody do ogroduKamienne schody to bardzo popularny wybór wśród ludzi tworzących schodki do ogrodu. Nie ma się czemu dziwić. W zależności od wykorzystanego kamienia można wprowadzić kompletnie inną atmosferę. Piaskowiec ma przyjemną i ciepłą żółtawą barwę, przywodząca na myśl okolice ciepłych krajów i Morza Śródziemnego. Natomiast granit swoim surowym wyglądem i chłodną barwą stworzy świetne schody do ogrodu w nowoczesnej aranżacji.

Kamień jako tworzywo ma niewiele wad. W większości wadzi jego ciężar oraz fakt, że niektóre jego rodzaje są mniej odporne na wilgoć i wodę niż inne np. piaskowce. Jednak poza tym ciężko wskazać jakieś inne skazy tego surowca. Kamienne schody z tarasu do ogrodu są wytrzymałe i dzięki dużej gamie rodzajów kamieni, mogą wpasować się do prawie każdej aranżacji.

Przeczytaj też: Aranżacja ogrodu krok po kroku

Schodki do ogrodu z drewna

Pomysł na schody w ogrodzie zrobione z drewna to idealna koncepcja dla osób, którym zależny na harmonijnej aranżacji. Te, dzięki swojemu delikatnemu i lekkiemu wyglądowi świetnie komponują się z bujną roślinnością oraz z innymi tworzywami takimi jak np. kamień czy beton. Do tego są dosyć proste w montażu, co jest jednym z czynników, dlaczego tak wiele osób się na nie decyduje, gdy zastanawiają się, z czego zrobić schody w ogrodzie.

Niestety drewno ze wszystkich wymienionych tu materiałów jest najbardziej podatne na warunki atmosferyczne. Potrzebuje ciągłej konserwacji, która i tak nie zapewni mu świetności na wieczność. Po pewnym czasie schody w ogrodzie będą wymagały wymiany, ponieważ drewno prędzej czy później ulegnie zniszczeniu.

Schodki do ogrodu — metal

Wielu może się zastanawiać, z czego zrobić schody z balkonu do ogrodu. W końcu wcześniej wymienione materiały mogą okazać się za ciężkie, tak wyglądem, jak i wagą, by umieścić je wzdłuż ściany domu. Tu z pomocą przychodzi metal. Jego konstrukcje mogą być niezwykle lekkie, a do tego wytrzymałe. Niestety takie schodki do ogrodu, w większości przypadków musi postawić specjalista, co może zwiększyć koszty. Jednak przynajmniej w takiej sytuacji nie musimy się zastanawiać nad tym, jak zrobić schody w ogrodzie.

Udostępnij: