Strona główna » (Nie) zwykły murek ogrodowy. Inspiracje i pomysły

(Nie) zwykły murek ogrodowy. Inspiracje i pomysły

23 sierpnia, 2023

Mury i płoty wykorzystywane są głównie do tego, by odgradzały jedną działkę od drugiej i od ulicy. Mają wyznaczyć granice i chronić ogród przed niechcianymi gośćmi, zapewniają prywatność i poczucie bezpieczeństwa. Ale jednocześnie murki w ogrodzie służą, chociażby do wykonania skalniaków, czy tworzenia efektu piętrowości; mogą być więc zarazem estetyczną ozdobą, a nie wyłącznie znacznikiem granicy działki.

Z czego zrobić ogrodowy murek?

mur w ogrodzie róża kwiatyOgrodzenia są wykonane z naprawdę różnych, często zupełnie nietypowych materiałów i prefabrykatów. Płoty z siatki czy z metalowych przęseł to popularne, ale wcale niejedyne opcje, zdecydowanie warto zwrócić uwagę w stronę mniej powszechnych ogrodzeń i materiałów.

Murek ogrodowy może stać się wyróżnikiem działki, elementem, który będzie komponował się z aranżacją ogrodu oraz stylem budynku. Gdy ogrodzenie jest nijakie, zwykle go nie zauważamy, przechodząc obojętnie obok. Świat jest pełen nudnych płotów. Pisaliśmy o tym więcej w artykule na temat pomysłów na ogrodzenia. Wspominaliśmy tam o gabionach, ogrodzeniach z gotowych płyt betonowych, płotach czy żywych palisadach. Planując aranżację ogrodu, polecamy rozważyć budowę niewielkiego murka betonowego, murka z kamienia lub z okładzin kamiennych, sprawdzą się też drewniane rollbordery albo klimatyczny murek z cegieł.

Gdzie postawić mur w ogrodzie?

mur z ceguły obrośnięty roślinamiMurki można wykorzystać nie tylko jako ogrodzenie, a właściwie wykorzystywanie ich wyłącznie w ten sposób równa się utracie sporego potencjału aranżacyjnego. Jeżeli masz odpowiednią ilość miejsca, taki murek w ogrodzie może pełnić funkcję dekoracyjną i praktyczną.

Murki z kamienia i z cegły są urokliwe, mają swój charakterystyczny styl i spory potencjał aranżacyjny. Tego rodzaju konstrukcje nadają ogrodowi, skalniakom i innym elementom przestrzeni ciekawego wyglądu i, co oczywiste, wydzielają poszczególne sekcje. Mogą służyć nie tylko do odgrodzenia jednej części od drugiej, ale też do wyrównania pochyłego terenu, a jeżeli są wystarczająco szerokie, niskie i równe, sprawdzą się jako siedziska zamiast ławek ogrodowych.

Najłatwiejszą metodą wykonania murka z kamienia są tzw. suche murki, stawiane bez użycia żadnego spoiwa. Jeżeli mur w ogrodzie nie będzie wysoki, można go wybudować z dużych i płaskich kamieni, układając je na sobie w sposób mijankowy. Konstrukcja powinna być lekko nachylona w stronę skarpy, a żeby wzmocnić jej stabilność, co 2-3 warstwy należy umieszczać kotwy, czyli długie i wąskie kamienie, które będą wbijały się w skarpę. W ten sposób powstanie murek oporowy, który zabezpieczy skarpę i wyrówna teren.

Drugim rodzajem murka z kamienia jest murek mokry, wymagający stosowania spoiny, dzięki czemu można wykorzystać różnego rodzaju kamienie ozdobne, które nie muszą być ze sobą spasowane. Tego rodzaju ogrodzenie może służyć nie tylko do zabezpieczenia skarpy, ale też jako murek wolnostojący, gdyż nie musi być z żadnej strony podtrzymywany. Ważne, aby został zakotwiczony w około 20-30 cm fundamencie. Murek może być budowany z każdego rodzaju kamienia, w ten sposób można wykonać także murek ogrodowy z cegły.

A czy murek betonowy ma wartość dekoracyjną? Oczywiście. Beton, zwłaszcza architektoniczny świetnie nadaje się do tworzenia różnego rodzaju zewnętrznych konstrukcji, elewacji budynków, czy też okładzin. Będzie trwały i odporny na uszkodzenia, więc mur z betonu najlepiej nadaje się jako ogrodzenie zewnętrzne albo element aranżacji, a ponieważ beton daje się łatwo kształtować, można z niego wyczarować różne rzeczy. Polecamy elementy prefabrykowane i płyty Modern Concrete dostępne w różnych rozmiarach, odcieniach oraz o fakturze od gładkiej do chropowatej, nadającej obiektowi mniej sterylnego charakteru.

Obsadzanie murku roślinami ozdobnymi

Takie ogrodzenie (niezależnie od tego, czy jest to mur oporowy, czy wolnostojący) polecamy obsadzić roślinami i krzewami, pięknie wyglądają na przykład jałowce płożące, irgi, tuje, kosodrzewina, pięciornik, berberys czy karłowate odmiany świerków i sosen. Niektóre rośliny można sadzić też w szczelinach w murze, a w zacienionych miejscach polecamy znaleźć odrobinę przestrzeni na barwinek, plektrantus, czy orlik pospolity. Roślinność sprawi, że murek betonowy czy z kamienia będzie wyglądał przyjemniej i zyska na tym cała aranżacja ogrodu.

Udostępnij: