Po wybudowaniu domu jednorodzinnego w pewnym momencie przychodzi czas na urządzenie przestrzeni wokół niego. Aranżacja ogrodu jednak do łatwych nie należy, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek prac, warto opracować dokładny plan działania. Dzięki temu aranżacja będzie nie tylko spójna pod względem estetycznym, ale także funkcjonalna, co ma zasadnicze znaczenie przy codziennym korzystaniu z posesji.

Ogrody – aranżacje przestrzeni wokół domu

Dlaczego niektóre domy od razu chwytają za oko i przykuwają uwagę swoim wyglądem? W dużej mierze odpowiada za to budynek – jego architektura oraz sposób wykończenia. Niemniej równie ważne jest samo otoczenie, czyli właśnie ogród. Aranżacje, które harmonijnie współgrają z domem, są przemyślane i zadbane, a do tego praktyczne, robią najlepsze wrażenie. Jak urządzić przestrzeń wokół domu, aby spełniała wszystkie te założenia? Podpowiadamy!

1. Zaplanuj aranżacje w ogrodzie

Za urządzanie ogrodu należy zabrać się z wyprzedzeniem. Nie ma tutaj miejsca na spontaniczne decyzje i pomyłki – całość musi być dokładnie przemyślana, ponieważ ewentualne błędy mogą sporo kosztować. Przed posadzeniem roślin, zamówieniem materiałów na ścieżki oraz postawieniem dekoracji trzeba koniecznie zastanowić się nad końcowym efektem. W tym celu najlepiej wziąć kartkę papieru i narysować na niej, jak ma zgodnie z naszymi wyobrażeniami wyglądać aranżacja ogrodu. Przy okazji należy określić jego docelową funkcję, co ułatwi rozmieszczenie poszczególnych atrakcji. Przestrzeń wokół domu rzadko kiedy ma tylko jedno przeznaczenie – najczęściej jest ich kilka i są one uzależnione od preferencji, zainteresowań oraz stylu życia domowników. Rozrysowując atrakcje na planie, trzeba jednak pamiętać, aby nie kierować się intuicją. Tutaj sprawdzi się przede wszystkim wejście w rolę potencjalnego użytkownika i skupienie na jego oczekiwaniach. Na przykład plac zabaw musi znaleźć się w widocznym miejscu dla rodziców, przestrzeń do relaksu daleko od ulicy, a ogrodowa kuchnia w pobliżu tej w domu.

2. Określ styl aranżacji ogrodu

W kolejnym kroku warto sięgnąć po inspiracje. Aranżacja ogrodu powinna być spójna pod względem wizualnym, a zdjęcia z internetu czy magazynów branżowych z pewnością pomogą określić pożądany kierunek. Ostatnio odchodzi się od tradycyjnego podejścia do urządzania przestrzeni wokół domu na rzecz bardziej nowoczesnych rozwiązań. Na znaczeniu zyskują zwłaszcza betonowe aranżacje w ogrodzie utrzymane w estetyce industrialnej lub minimalistycznej.Decydując się na nie, trzeba jednak pamiętaćo dopasowaniu ich do wyglądu elewacji, ogrodzenia oraz podjazdu.

3. Aranżacja ogrodu – wytycz ścieżki

Aranżacje ogrodu nowoczesnego jak już wspominaliśmy, to nie tylko estetyka, ale także funkcjonalność. Z pojęciem funkcjonalności bezpośrednio związane są ścieżki – prowadzące od jednego miejsca do drugiego i zarazem kształtujące przestrzeń. Ich rozmieszczenie powinno być dokładnie przemyślanie, tak aby później użytkownicy rzeczywiście korzystali z wytyczonych szlaków, zamiast chodzić na skróty. Trzeba więc pobudzić swoją wyobraźnię i połączyć ze sobą najważniejsze punkty w ogrodzie w sposób jak najbardziej praktyczny. Ścieżki nie mogą na przykład biec w pobliżu drzew oraz szybko rozwijających się roślin, które po jakimś czasie naruszą ich nawierzchnię.Istotne są również odpowiednie wymiary. Jeśli ze ścieżki będzie korzystać jedna osoba, jej szerokość powinna mieścić się w przedziale 60-70 cm, natomiast przy dwóch użytkownikach szerokość ma wynosić120-150 cm.

Nie można zapomnieć także o tym, jak ważny jest materiał, z którego zostaną wykonane ścieżki. Odpowiednio dobrane tworzywo przekłada się przecież na trwałość poszczególnych elementów, a więc sprawia, że aranżacja ogrodu długo zachowuje świetny wygląd. Co zatem sprawdzi się najlepiej?

Ogrody – aranżacje ścieżek z betonu

Beton to materiał bardzo często wykorzystywany w miejscach takich jak ogrody. Aranżacje z płyt cechują się niezwykłą wytrzymałością. Są odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne: śnieg, mróz, wysokie temperatury, wiatr, a także nie poddają się łatwo uszkodzeniom mechanicznym przy codziennym użytkowaniu. Dodatkowo wyróżnia je niezwykle estetyczny wygląd oraz uniwersalność aranżacji – dzięki szarej kolorystyce pasują praktycznie do każdego stylu aranżacyjnego.

4. Dobierz dekoracje do nowoczesnej aranżacji ogrodu

Ogrody – aranżacjeZarówno tradycyjne, jak i nowoczesne aranżacje ogrodu nie mogą się obyć bez dekoracji. W tym drugim przypadku powinno być ich zdecydowanie mniej, jednak z niektórych elementów, np. donic nie da się zrezygnować – gdzieś przecież trzeba umieścić roślinność. Jeśli zależy nam na nieprzesadzonym efekcie, zdecydowanie warto sięgnąć po osłony wykonane z betonu architektonicznego. Są proste i minimalistyczne, a jednocześnie stylowe. Przepięknie eksponują różnego rodzaju rośliny, stanowiąc dla nich tło, a nie wybijając się na pierwszy plan. W roli dekoracji ogrodowych świetnie sprawdzi się także inna mała architektura z betonu – różnego rodzaju posągi, rzeźby czy meble.

Aranżacje ogrodu nowoczesnego Modern Concrete

Interesuje Cię aranżacja ogrodu przed domem lub całej posesji? Płyty betonowe na ścieżki ogrodowe oraz elementy małej architektury z tego materiału produkuje Modern Concrete. Zapoznaj się z naszą ofertą i sprawdź, jak wyglądają nasze realizacje.