Strona główna » Aranżacja ogrodu krok po kroku

Aranżacja ogrodu krok po kroku

13 czerwca, 2024

Po wybudowaniu domu jednorodzinnego w pewnym momencie przychodzi czas na urządzenie przestrzeni wokół niego. Aranżacja ogrodu jednak do łatwych nie należy, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek prac, warto opracować dokładny plan działania. Dzięki temu aranżacja będzie nie tylko spójna pod względem estetycznym, ale także funkcjonalna, co ma zasadnicze znaczenie przy codziennym korzystaniu z posesji.

Ogrody – aranżacje przestrzeni wokół domu

Dlaczego niektóre domy od razu chwytają za oko i przykuwają uwagę swoim wyglądem? W dużej mierze odpowiada za to budynek – jego architektura oraz sposób wykończenia. Niemniej równie ważne jest samo otoczenie, czyli właśnie ogród. Aranżacje, które harmonijnie współgrają z domem, są przemyślane i zadbane, a do tego praktyczne, robią najlepsze wrażenie. Jak urządzić przestrzeń wokół domu, aby spełniała wszystkie te założenia? Podpowiadamy!

1. Zaplanuj aranżacje w ogrodzie

Za urządzanie ogrodu należy zabrać się z wyprzedzeniem. Nie ma tutaj miejsca na spontaniczne decyzje i pomyłki – całość musi być dokładnie przemyślana, ponieważ ewentualne błędy mogą sporo kosztować. Przed posadzeniem roślin, zamówieniem materiałów na ścieżki oraz postawieniem dekoracji trzeba koniecznie zastanowić się nad końcowym efektem. W tym celu najlepiej wziąć kartkę papieru i narysować na niej, jak ma zgodnie z naszymi wyobrażeniami wyglądać aranżacja ogrodu. Przy okazji należy określić jego docelową funkcję, co ułatwi rozmieszczenie poszczególnych atrakcji. Przestrzeń wokół domu rzadko kiedy ma tylko jedno przeznaczenie – najczęściej jest ich kilka i są one uzależnione od preferencji, zainteresowań oraz stylu życia domowników. Rozrysowując atrakcje na planie, trzeba jednak pamiętać, aby nie kierować się intuicją. Tutaj sprawdzi się przede wszystkim wejście w rolę potencjalnego użytkownika i skupienie na jego oczekiwaniach. Na przykład plac zabaw musi znaleźć się w widocznym miejscu dla rodziców, przestrzeń do relaksu daleko od ulicy, a ogrodowa kuchnia w pobliżu tej w domu.

2. Określ styl aranżacji ogrodu

W kolejnym kroku warto sięgnąć po inspiracje. Aranżacja ogrodu powinna być spójna pod względem wizualnym, a zdjęcia z internetu czy magazynów branżowych z pewnością pomogą określić pożądany kierunek. Ostatnio odchodzi się od tradycyjnego podejścia do urządzania przestrzeni wokół domu na rzecz bardziej nowoczesnych rozwiązań. Na znaczeniu zyskują zwłaszcza betonowe aranżacje w ogrodzie utrzymane w estetyce industrialnej lub minimalistycznej. Decydując się na nie, trzeba jednak pamiętać o dopasowaniu ich do wyglądu elewacji, ogrodzenia oraz podjazdu.

3. Aranżacja ogrodu – wytycz ścieżki

Aranżacje ogrodu nowoczesnego jak już wspominaliśmy, to nie tylko estetyka, ale także funkcjonalność. Z pojęciem funkcjonalności bezpośrednio związane są ścieżki – prowadzące od jednego miejsca do drugiego i zarazem kształtujące przestrzeń. Ich rozmieszczenie powinno być dokładnie przemyślanie, tak aby później użytkownicy rzeczywiście korzystali z wytyczonych szlaków, zamiast chodzić na skróty. Trzeba więc pobudzić swoją wyobraźnię i połączyć ze sobą najważniejsze punkty w ogrodzie w sposób jak najbardziej praktyczny. Ścieżki nie mogą na przykład biec w pobliżu drzew oraz szybko rozwijających się roślin, które po jakimś czasie naruszą ich nawierzchnię. Istotne są również odpowiednie wymiary. Jeśli ze ścieżki będzie korzystać jedna osoba, jej szerokość powinna mieścić się w przedziale 60-70 cm, natomiast przy dwóch użytkownikach szerokość ma wynosić 120-150 cm.

Nie można zapomnieć także o tym, jak ważny jest materiał, z którego zostaną wykonane ścieżki. Odpowiednio dobrane tworzywo przekłada się przecież na trwałość poszczególnych elementów, a więc sprawia, że aranżacja ogrodu długo zachowuje świetny wygląd. Co zatem sprawdzi się najlepiej? Przeczytaj artykuł „Beton, bruk, żwir? Czym wyłożyć ścieżki w ogrodzie?”, aby się tego dowiedzieć.

Ogrody – aranżacje ścieżek z betonu

Beton to materiał bardzo często wykorzystywany w miejscach takich jak ogrody. Aranżacje z płyt cechują się niezwykłą wytrzymałością. Są odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne: śnieg, mróz, wysokie temperatury, wiatr, a także nie poddają się łatwo uszkodzeniom mechanicznym przy codziennym użytkowaniu. Dodatkowo wyróżnia je niezwykle estetyczny wygląd oraz uniwersalność aranżacji – dzięki szarej kolorystyce pasują praktycznie do każdego stylu aranżacyjnego.

4. Dobierz dekoracje do nowoczesnej aranżacji ogrodu

Zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne aranżacje ogrodu nie mogą się obyć bez dekoracji. W tym drugim przypadku powinno być ich zdecydowanie mniej, jednak z niektórych elementów, np. donic nie da się zrezygnować – gdzieś przecież trzeba umieścić roślinność. Jeśli zależy nam na nieprzesadzonym efekcie, zdecydowanie warto sięgnąć po osłony wykonane z betonu architektonicznego. Są proste i minimalistyczne, a jednocześnie stylowe. Przepięknie eksponują różnego rodzaju rośliny, stanowiąc dla nich tło, a nie wybijając się na pierwszy plan. W roli dekoracji ogrodowych świetnie sprawdzi się także inna mała architektura z betonu – różnego rodzaju posągi, rzeźby czy meble.

Aranżacje ogrodu nowoczesnego Modern Concrete

Interesuje Cię aranżacja ogrodu przed domem lub całej posesji? Płyty betonowe na ścieżki ogrodowe oraz elementy małej architektury z tego materiału produkuje Modern Concrete. Zapoznaj się z naszą ofertą i sprawdź, jak wyglądają nasze realizacje.

Nowoczesny ogród przed domem

Ogród stanowi wizytówkę każdego domu. Niezależnie od tego, jak piękny będzie budynek, to jeżeli nie zadbamy o przestrzeń wokół niego, na nic się zda ciężka praca architektów i budowlańców. Dlatego tak ważna jest dobra aranżacja ogrodu. Zacząć już można na etapie jego planowania, ale za zmiany można zabrać się również znacznie później, gdy chcemy wprowadzić do niego nieco nowości. Jeden z prostszych sposobów na nowoczesny ogród przed domem to donice z betonu architektonicznego.

Jakie donice na zewnątrz?

Aranżacja ogrodu z pomocą donic betonowych to niezwykle proste i często tanie rozwiązanie. Pozwala na posadzenie różnych rodzajów roślin, nawet jeżeli ziemia w naszym ogrodzie nie jest zbyt żyzna. No, ale jak zabrać się za nowoczesne aranżacje ogrodu z ich pomocą? Najpierw trzeba wybrać odpowiednią donicę. W minimalistycznych czy nowoczesnych aranżacjach często stosuje się donice z betonu architektonicznego, głównie przez ich prostą formę oraz elegancki wygląd.

Ogrody – aranżacja donic z betonu

Donicę trzeba jeszcze gdzieś postawić. Aranżacja ogrodu z pomocą donic betonowych może być dla niektórych nie lada wyzwaniem. Czasami każde miejsce wydaje się idealne, a w innych momentach żadne zdaje się nie pasować. Dlatego hasła typu „donice w ogrodzie aranżacje” są tak często wpisywane w wyszukiwarki. Najlepiej zacząć od ocenienia, na jak duże doniczki możemy sobie pozwolić. Jeżeli mamy do dyspozycji sporo przestrzeni, dobrym pomysłem mogą być długie, betonowe donice. Te są w stanie pomieścić wiele rodzajów roślin, które urozmaicą nasze nowoczesne aranżacje ogrodu. Do tego do donic mogą trafić również drzewka, które poza pięknym wyglądem, dadzą nam np. owoce.

Przeczytaj artykuł Sadzenie drzew w doniczkach betonowych. Czy to dobry pomysł?, aby dowiedzieć się więcej o drzewach doniczkowych i tym, jak pomagają urozmaicić ogrody i ich aranżacje.

Aranżacja ogrodu z pomocą donic betonowych – dlaczego warto?

Powodem, dla którego warto urozmaicić aranżacje ogrodów o donice, jest mobilność. Choć te, wypełnione ziemią i roślinami, z pewnością są ciężkie, to o wiele łatwiej je przenieść aniżeli np. drzewo wkopane w ziemię. Aranżacja ogrodu z pomocą donic betonowych pozwala ponadto na wprowadzenie do naszej przestrzeni nieco koloru. W końcu nie tylko kwiaty muszą być źródłem akcentów kolorystycznych. Odpowiednio pomalowane czy zabarwione donice również świetnie się do tego nadadzą. Do tego, kolorowe donice doskonale sprawdzą się jako ozdoby okazjonalne, dzięki czemu nasza aranżacja ogrodu przed domem zawsze może być dostosowana do pory roku czy świąt.

Betonowe donice w ogrodzie – aranżacje roślinności

No dobrze, ale co do tych donic włożyć? Jak już wspomnieliśmy drzewka to jedna z opcji, choć oczywiście niejedyna. Obecnie aranżacja ogrodu z użyciem sukulentów robi się coraz bardziej popularna. Chociaż tak naprawdę wszystko zależy od stylu, w jakim chcemy tworzyć nasz ogród. Jeżeli zależy nam na bardziej tradycyjnym wyglądzie, to wtedy krzewy i kwiaty mogą okazać się lepszym pomysłem. Jednak nowoczesna aranżacja ogrodu wręcz prosi się o sukulenty i inne mniej popularne rośliny.

Jak zaprojektować ogród nowoczesny?

Ogrody – aranżacjeSkoro już poruszamy tematy obejmujące aranżacje ogrodów, donice to nie jedyna opcja, by stworzyć nowoczesne aranżacje ogrodu. Kolejnym elementem, który może wspaniale dopełnić przestrzeń, są ławki. Te świetnie nadadzą się do ogrodów o większym metrażu, dając nam miejsce do odpoczynku z dala od głównej części domu. Do nich mogą prowadzić ścieżki tworzone z pomocą betonowych płyt, które nadadzą nowoczesnego szlifu całej przestrzeni.

Kolejny element, który może sprawić, że twoja nowoczesna aranżacja ogrodu przed domem stanie się jeszcze lepsza, to małe fontanny. Te wprowadzają spokojną atmosferę, nie tylko z pomocą wyglądu, ale i swoim cichym szumem wody. W połączeniu z pozostałymi elementami mogą sprawić, że nasza aranżacja ogrodu przed domem, będzie zapierać dech w piersiach każdemu, kto ją zobaczy.

Jednak jak wcześniej wspominaliśmy, wszystko zależy od twojej wizji. Najpierw przemyśl sobie dokładnie, jaki ogród i aranżacje najlepiej będą korespondować, z wyglądem twojego domu. Nowoczesny wygląd, a może tradycyjny? To tylko jedne z wielu możliwości, jakie są dla nas dostępne. Dlatego warto się rozglądać za inspiracjami i implementować je u siebie, by finalnie stworzyć jedyną i niepowtarzalną przestrzeń.

Udostępnij: